Orman Yangınları 7. gününde de devam ediyor. Datça’da deprem…

Orman Yangınları 7. gününde de devam ediyor. Datça’da deprem…

Orman Yangınları devam ediyor. Datça’da deprem. Yurt dışından 5 yangın söndürme uçağı devreye girdi.

Başta Bodrum ve Marmaris olmak üzere Muğla’nın 7 ayrı bölgesinde 6 gündür etkili olan orman yangına yurtdışından da yardımlar yoğunlaşmaya başladı. Son olarak 2 İspanyol uçağı Dalaman Havalimanı’na indi. Böylece İran, Rus ve Hırvatistan uçaklarıyla birlikte bölgedeki yabancı yangın söndürme uçağı sayısı 5’e yükseldi.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerinden 3 Ağustos 2021 tarihinde edinilen bilgiye göre, il genelinde Bodrum, Milas, Köyceğiz, Marmaris, Fethiye, Kavaklıdere ve Seydikemer ilçelerinde aralıklarla devam eden orman yangınlarında kullanılmak üzere bugünden itibaren 15 helikopter görev yapıyor. Destek için yurt dışından gelen yangın söndürme uçağı sayısı da 5’e yükseldi ve görev yapmaya başladığı belirtildi.

AB’den tam destek mesajı

AB’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada “AB bu zor zamanda Türkiye ile tam dayanışma içindedir. Türkiye’nin talebi üzerine rescUE Filosu’ndan 3 adet Candair tipi uçakla İspanya ve Hırvatistan yangın söndürme çalışmalarına destek verecek. Geçmiş olsun Türkiye” denildi.

İspanyollar Shakespeare’nin sözü ile geldi

Türkiye’ye yangın söndürme uçakları gönderen İspanyol Hava Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada ise anlamlı mesaj verildi.  “Biz bu dünyaya kardeş olarak geldik; O halde el ele, birbirimizin önünde yürüyelim.” #WilliamShakespeare

Yardıma gelen uçakların, İspanya, İran, Rusya ve Hırvatistan’a ait olduğu belirtildi.

Bu defa Muğla Dalaman’da da yangın başladı

Türkiye’nin cennet ormanları 6 gündür yanmaya devam ediyor. Son olarak Muğla’nın Dalaman ilçesindeki ormanlık alanda yangın çıktı.

Günlerdir yangınlarla boğuşan Muğla’da bir yangın haberi de Dalaman ilçesinden geldi. İlçenin dağlık ve ormanlık bölgesinde bulunan Narlı Mahallesi’nde yangın başladığı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, Dalaman ilçeye bağlı Narlı Mahallesi’ndeki ormanlık alanda yangın çıktı. Yapılan ihbar üzerine bölgeye Muğla Orman Bölge Müdürlüğü yangın söndürme ekipleri sevk edildi. Yangını söndürme çalışmalarının devam ettiği öğrenildi.

4 İl’de 9 Yangın devam ediyor

Orman Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre; 28 Temmuz- 03 Ağustos 2021 tarihleri arasında;

38 İl’de 154 orman yangını çıktı. Bu yangınlardan 145’i kontrol altına alındı. 4 İl’deki 9 yangına ise müdahale devam ediyor. Ayrıca, 91 kırsal alan yangınına müdahale edildi. Devam eden yangınlarda, 16 su atar uçak, 9 İHA, 45 helikopter, 6 yönetim helikopteri, 1 insansız helikopter, 805 arazöz ve su tankeri, 150 iş makinesi ve yaklaşık 5 bin 200 personel görev alıyor.

Muğla Datça’da 5,0 büyüklüğünde deprem.

Son dakika haberi… Muğla’nın Datça ilçesinde 5,0 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) verilerine göre, Muğla’nın Datça ilçesinde 3 Ağustos saat 15:38’te 5,0 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Depremin derinliği 7.61 kilometre olarak açıklandı.

AFAD’dan açıklama

AFAD tarafından yapılan açıklamada, ”Datça ilçesi açıklarında meydana gelen 5,0 büyüklüğündeki deprem sonrası, an itibarıyla, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmıştır” denildi.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir