Özbek-Türk Sağlık İş Forumu Özbekistan Taşkent’te Yapıldı

Özbek-Türk Sağlık İş Forumu Özbekistan Taşkent’te Yapıldı

Türkiye ve Özbekistan Sağlık Bakanlıklarının eşgüdümünde, Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş. (USHAŞ) organizasyonunda, 29 Kasım-8 Aralık 2019 tarihleri arasında ise Sağlık Haftası düzenlendi. Bu sağlık haftası kapsamında, 3-5 Aralık 2019 tarihleri arasında Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te, Türkiye’den 100’e yakın firmanın katılımı ile her iki ülke arasında inşa edilen iş birliğine katkıda bulunmak amacıyla “Özbek-Türk Sağlık İş Forumu” yapıldı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 3 Aralık 2019 tarihinde Taaşkent’ te, Özbekistan Sağlık Bakanı Alişher K. Shadmanov görüştü ve Anlaşma imzaladı.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Özbek-Türk Sağlık İş Forumu ve Fuarı’na katılmak üzere gittiği Taşkent’e, 3 Aralık 2019 tarihinde, Özbekistan Sağlık Bakanı Alişher K. Shadmanov ile ikili görüşmelerde bulundu ve sonrasında iki ülke arasındaki niyet beyanı anlaşmasının ardından sağlık alanında 11 ayrı anlaşmaya imza atıldı. Türkiye İlaç ve Tıbbi Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), Ankara Şehir Hastanesi, Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve İnönü Üniversitesi, Özbekistan ile sağlık iş birliği anlaşmalarına imza atan kurumlar arasında yer aldı.

Dr. Fahrettin Koca, sağlık alanında imzalanan anlaşmalar sonrası yaptığı konuşmada;

Türkiye’nin, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev liderliğinde başlattığı reform hareketini, kalkınma ve ilerleme çabalarını desteklediğini, iki ülkenin eşitlik ve karşılıklı fayda temelinde çok büyük işbirliği potansiyeline sahip olduğumuzu, Bu potansiyeli, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in beraberce ortaya koydukları ortak siyasi irade sayesinde gerçekleştireceğimize ve hatta aşacağımıza gönülden inanıyorum. Her iki Cumhurbaşkanının karşılıklı ziyaretleri neticesinde 2018’de Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi oluşturulduğuna değinerek, her iki ülkenin Sağlık Bakanları olarak, sağlık alanındaki stratejik öneme haiz iş birliğimizin geliştirilmesi için üzerimize düşen sorumluluklarımızı yerine getirerek, gerekli adımları atıyoruz” Ayrıca, “Ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmi 2018 yılında 1,8 milyar doları buldu. 5 milyar dolar hedefine de kısa zamanda ulaşacağımıza inanıyorum” dedi

Koca, sağlık yatırımları, sağlık bilişim sistemleri, uluslararası hasta tedavisi, ilaç, tıbbi cihaz, kozmetik ve diğer alanlarda faaliyet gösteren 100’e yakın Türk firmasının her iki ülke arasındaki iş birliğine katkı vermek amacıyla Özbek meslektaşlarıyla bir araya geldiğini ifade ederek, Özbek-Türk Sağlık İş Forumu’na Türkiye’den ve Özbekistan’dan katılan sektör temsilcilerine de teşekkürlerini ifade etti.

Bakan Dr. Fahrettin Koca, Özbekistan ve Türkiye arasındaki 1997’de imzalanan “Sağlık Alanında İşbirliğine İlişkin Anlaşma” çerçevesinde yürütüldüğüne dikkati çekerek; 14 Şubat 2019’da imzalanan “İşbirliği Yol Haritası” ve 2019-2020 yıllarını kapsayan dönemde; İki ülkenin sağlık sistemlerinin güçlendirilmesi, sağlık turizmi, sağlık endüstrileri, eğitim, PPP, ortak sağlık haftaları, sosyal güvenlik, tele-tıp, tıbbi ve sosyal yardım alanlarında iş birliğinin geliştirilmesinin öngörüldüğünü söyledi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ile Özbekistan Sağlık Bakanı Alişher K. Shadmanov Türk hekimlerinden eğitim almış Özbek Doktorlarla Taşkent’te (3 Aralık 2019)

Türkiye ile Özbekistan arasında düzenlenen 8 ayrı Sağlık Haftasında toplamda; 735 ameliyat, 3 bin 35 konsültasyon ve 1.577 personele eğitim verildi.

Sağlık Bakan Dr. Koca; Fergana, Termiz, Harezm, Taşkent ve Karakalpakistan’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’ nın eşgüdümü ve desteğiyle ilk işbirliğimizden günümüze 8 sağlık haftası yapıldığını, sağlık haftalarında toplam 735 ameliyat, 3 bin 35 konsültasyon ve bin 577 personele eğitim verildiği bilgisini paylaştı.

Taşkent’e “Sağlık Müşaviri atanacak”

Sağlık Bakanı Dr. Koca, “İki ülke arasındaki iş birliğimizi yerinde takip etmek üzere, bir “Sağlık Müşaviri” kısa bir süre sonra Taşkent Büyükelçiliğimizde göreve başlayacaktır müjdesini” verdi. Ayrıca, Sağlık Bakanlığa bağlı bir kanunla kurulan Uluslararası Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi (USHAŞ) başta uluslararası hasta tedavisi, ilaç ve tıbbi cihaz, sağlık bilgi sistemleri, sağlık yatırımları ve hizmet alımları ile eğitim konuları olmak üzere sağlık alanının tüm bileşenlerinde her iki ülke arasındaki sağlık pazarına yeni bir heyecan getireceğine olan inancım tamdır.” dedi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Türk Hekimlerin Taşkent’te Tedavi Ettiği Hastaları ziyaret etti.

Özbek-Türk Sağlık İş Forumu kapsamında, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Türk hekimlerin tedavi ettiği hastaları ziyaret etti. Başkent Taşkent’te hizmet veren,16 Numaralı Acil Hastanesi ile SAMPİ Pediatrik Hastanesi’nde, Türk hekimlerin tedavi ettiği Özbek hastaları odalarında ziyaret ederek “geçmiş olsun” dedi.

Özbekistan’daki Sağlık Haftası etkinliklerine katıldıklarını aktaran Koca, “Bu forumla birlikte 9. düzenlediğimiz Sağlık Haftasına; Üç farklı hastanede 27 cerrahın 43 ameliyat, muayene ve 317 eğitim yaptığına değinerek, “Özellikle kardiyovasküler, üroloji, kadın doğum, genel cerrahi, ortopedi, çocuk olmak üzere bazı branşlarda önemli müdahaleler yapıldı. ‘İki devlet tek millet’ anlayışıyla Türkiye’nin sağlıkta geldiği düzeyi ve birikimi Özbekistanlı kardeşlerimize aktarmak istiyoruz” diye konuştu.

Malatya İnönü Üniversitesi ile karaciğer nakli anlaşması

Türk ve Özbek Heyetleri Taşkent’te bir aradalar (4 Aralık 2019)

Sağlık Bakan Dr. Fahrettin Koca, Türkiye’de çok sayıda önemli karaciğer naklinin yapıldığı İnönü Üniversitesi ile Özbekistan’da karaciğer nakli ve eğitimlerinin yapılabilmesi için anlaşma yapılacağını söyledi.

Konuşmanın ardından İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ve Özbekistan Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Abdukhakim Khadijibaev arasında protokol imzalandı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya ziyareti sırasında; Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, Cumhurbaşkanlığı Gıda Politikaları Kurulu üyeleri Sema Ramazanoğlu, Gülşen Öztürk, Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürü Selami Kılıç eşlik etti.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir