Paris İklim Anlaşması Türkiye’de yürürlüğe girdi.

Paris İklim Anlaşması Türkiye’de yürürlüğe girdi.

İklim değişikliğiyle mücadeleyi amaçlayan ve TBMM’de, 7 Ekim 2021 tarihli ve 4618 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile onaylanan Paris Anlaşması 10 Kasım 2021 tarihi itibarıyla Türkiye’de yürürlüğe girdi.

Paris İklim Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi, 6 Ekim 2021 tarihli TBMM Genel Kurulunda oybirliğiyle kabul edildi. Anlaşma, sera gazı salınımının küresel seviyede azaltılmasını hedefliyor. Ayrıca, küresel sıcaklık artışının bu yüzyılın sonunda 1,5 dereceyle sınırlandırılmasını amaçlıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 21 Eylül 2021’deki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’ nda Türkiye’nin Paris Anlaşması’na taraf olacağını açıklamıştı.

Ardından anlaşma 6 Ekim 2021 tarihinde Meclis Genel Kurulu’nda oy birliği ile onaylanmış ve Türkiye, anlaşmaya taraf olan 192’nci ülke olmuştu.

Net sıfır emisyon için yol haritası oluşturulacak

Anlaşma kapsamında Türkiye’nin ilk adım olarak, emisyon azaltım hedeflerini içeren ulusal katkı beyanlarını güncellemesi ve bunu Birleşmiş Milletler Sekretaryasına sunması planlanıyor.

Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 2053’te net sıfır emisyona ulaşma hedefine yönelik bir yol haritası oluşturulacak.

Uluslararası kamuoyundan destek

Uluslararası kamuoyu Türkiye’nin Paris Anlaşması’nı onaylamasını destekliyor.

BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Sekretaryası İcra Direktörü Patricia Espinosa, “Türkiye, büyük bir ekonomi. Bu nedenle, Paris Anlaşması’nın kapsadığı tüm alanlarda Türkiye’nin iklim değişikliğiyle mücadelede yapabileceği katkı çok önemli.” ifadelerini kullandı.

Paris İklim Anlaşması, 4 Kasım 2016 itibarıyla yürürlüğe girdi.

Anlaşma, karbon salımını 2030 yılında yarıya, 2050 yılında ise sıfıra indirmeyi amaçlıyor.

Bu kapsamda, ülkelerin atacakları adımlara yönelik ulusal katkı beyanlarını 5 yılda bir güncellemesi bekleniyor.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir