Pekin’de yapılan Dünya Kadın Konferansı’ndan 25 yıl sonra gelinen nokta nedir?

Pekin’de yapılan Dünya Kadın Konferansı’ndan 25 yıl sonra gelinen nokta nedir?

BM Haberleri, New York, 4 Eylül 2020)

Pekin’de kadınların ilerlemesi ve eşitliği konulu tarihi dünya konferansından tam 25 yıl sonra, BM toplumsal cinsiyet güçlendirme kuruluşu başkanı, 4 Eylül 2020 Cuma günü “öneminin azaltılmadığını” söyledi.

Çin’in başkenti Pekin’de, Eylül 1995’te “Eşitlik, Kalkınma ve Barış için Eylem” başlıkları altında toplanan Dördüncü Dünya Kadın Konferansı’na dönüp baktığında, BM Kadın İcra Direktörü Phumzile Mlambo-Ngcuka yaptığı açıklamada , “Kolektif aktivizmin gücünün ve etkisinin büyüdüğünü gördük ve çok taraflılığın önemi hatırlatıldı. Ve ortak sorunlara ortak çözümler bulmak için ortaklık oluşturuldu” dedi.

Değişim için çerçeve tanımlama

Bayan Mlambo- Ngcuka; Konferansta 1995 yılında yapılan görüşmeler, Pekin Deklarasyonu ve Eylem Platformu ile sonuçlandı – kadın ve kız çocuklarının insan haklarının gerçekleştirilmesi için 12 kritik alanda bir değişim gündemi – “bugün abartılamayacak” önemine sahip dedi.

Platform, her kadın ve kızın şiddetten uzak yaşama, okula gitme, kararlara katılma ve eşit işe eşit ücret kazanma gibi özgürlüklerini kullanabileceği ve haklarını gerçekleştirebileceği bir dünya hayal etti.

BM Kadın raporuna göre; Çeyrek asır sonra hiçbir ülke Platformu’n taahhütlerini tam olarak yerine getirmeye bile yakın değildir.

Tehdit altında zor kazanılmış ilerlemeler

BM Kadınları, yıldönümünün “bir uyanma çağrısı olduğunu ve cinsiyet eşitliği farklarının etkisinin inkar edilemez olduğu bir zamanda geldiğini söyledi.

“Araştırmalar, COVID-19 salgınının önceden var olan eşitsizlikleri şiddetlendirdiğini ve onlarca yıllık toplu çabanın kazanımlarını durdurma veya tersine çevirme tehdidinde bulunduğunu gösteriyor – salgının 47 milyondan daha fazla kadın ve kızı yoksulluk sınırının altına iteceğini ortaya koyan yeni veriler yayınladı. ”

BM Kadın İcra Direktörü; Kadınlara yönelik şiddetteki önemli artışlar da dâhil olmak üzere, COVID-19 salgınının geniş kapsamlı sosyal ve ekonomik etkileri, “son 25 yılda kadınları ve kız çocuklarını güçlendirmek için yapılan güçlükle kazanılmış ilerlemelerin çoğunu tersine çevirme tehdidinde bulunuyor”,

“Aynı zamanda”, “COVID-19 salgını yoluyla kadın liderliğinin olağanüstü değerinin açık bir şekilde görüldüğünü, ayrıca kadınların emeğinin ve kadın hareketlerinin ev yaşamından dünyayı ne kadar desteklediğinin kabul edildiğini” sürdürdü.

Önümüzdeki yıl 435 milyon kadın ve kız çocuğunun aşırı yoksulluğa düşürülmüş olacağına işaret ederek, Hükümetleri, yerel yönetimleri, işletmeleri ve her türden işletmeyi “bunun olmasına izin vermemeye” çağırdı.

“Anı sıfırla”

Eşitliğin önündeki kalıcı sistemik engellerin üstesinden gelmek için BM yetkilisi, özel sektörü Hükümetler ve sivil toplumla birlikte meşgul eden “dönüştürücü yaklaşımların ve yeni ittifakların” önemini vurguladı.

Bayan Mlambo-Ngcuka, “Bu bir sıfırlama anıdır” dedi. “Mücadele dünyamız için ekonomik ve politik cankurtaran kararları kadınları ve çocukları ilk sıraya koymalıdır”.

Liderler önemlidir

Liderlerin siyasi iradesi bir fark yaratabilir. BM Kadın Başkanı, BM Genel Kurulu’nda toplananlara, güçlerini “toplumsal cinsiyet eşitliğinin gerçekleştirilmesini ve tüm kadın ve kızların güçlenmesini hızlandırmak için” kullanabileceklerini söyledi.

“COVID-19’a insani yanıtlarımız, ekonomik teşvik paketlerimiz, çalışma hayatını yeniden icatlarımız ve sosyal ve fiziksel mesafe boyunca dayanışma yaratma çabalarımız – bunların hepsi kadınlar ve kızlar için daha iyi bir yapı inşa etme şansıdır”, dedi.

Başarı tarifi

BM kuruluşu 2019 yılında; Sivil toplum, akademi ve özel sektör ile ortaklaşa Hükümetlerin yenilenmiş taahhüdünü talep eden Küresel Eşitlik: Eşit Bir Gelecek İçin Kadın Haklarını Gerçekleştirmek kampanyasını başlattı.

1 Ekim’de, Genel Kurul Başkanı tarafından toplanan Pekin Eylem Platformu’nun 25. yıldönümünde Üye Devletlerin daha cinsiyet eşitliği olan bir dünyaya yönelik taahhütlerini hayata geçirebilecekleri Üst Düzey bir Toplantı olacak.

BM Kadın başkanı, “Bu önemli yıldönümünde, 1995 yılında dünyanın kadınlara ve kız çocuklarına verdiği sözleri tekrar teyit edelim” dedi.

“Gelin, Pekin Konferansı’nın aktivist ruhundan yararlanalım ve bu fırsatı kadınlar ve dünya için derin, sistematik bir değişim için değerlendirmemizi sağlamak için nesiller ve sektörler arasında yeni ittifaklar kurmayı taahhüt edelim” dedi.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir