Prof. Dr. Türkan Saylan ölümünün 14. yılında mezarı başında anıldı

Prof. Dr. Türkan Saylan ölümünün 14. yılında mezarı başında anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, bugün ölümünün 14’üncü yılında 18 Mayıs 2023 tarihinde İstanbul Zincirlikuyu’daki mezarı başında anıldı.

Geçirdiği rahatsızlık nedeniyle 18 Mayıs 2009’da hayata veda eden, cüzzamla mücadelenin öncü isimlerinden tıp doktoru, akademisyen, yazar, eğitimci ve ÇYDD Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan için mezarı başında yapılan anmaya ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel ile dernek üyeleri de katıldı.

Burada konuşan Yüksel, “Bugün yağmur yağıyor. 14 yıl boyunca hiç yağmur yağmış mıydı diye düşündüm. Hiç yağmur yağmamıştı. Bu yağmura bir anlam yüklemek istiyorum” dedi.

Ülkemizin bütün olumsuzlukları, bu yağmurla bugün yıkanıp gidecek. Türkan hocamızın fiziksel olarak ayrıldığı bugünden sonra onun bize öğrettiği gibi umudumuz çoğalacak, büyüyecek, aydınlık bir gelecek bizimle buluşacak. Türkan hoca tabii ki pozitif bilimlere inanan, tıp okumuş, hayatında hep pozitif bilimlerin ışığında çalışmış bir Cumhuriyet kadınıydı. Mustafa Kemal Atatürk’ün kızıydı. Öyle tanımlardı kendini ama zaman zaman da hani kendimize belki bir oyun, belki bir hoşluk gibi, ‘Böyle olsa böyle olur’ gibi hoş söylemlerde de bulunurdu. Bu yağmurla ilgili düşüncelerim biraz da onu çağrıştırdı bana.

Hatırlayanlar vardır aramızda. Türkan hoca için Van, Hakkâri özellikle çok ama çok önemliydi. İçini acıtmıştı Hakkari’nin sürgün ili olarak bilinmesi, herkesin ‘Seni Hakkari’ye sürerim’ diye korkutulması. Onun için olsa gerek ‘Ben Hakkari’yi marka şehir yapacağım. Onun için uğraşacağım’ demişti. Gerçekten çok uğraştı, çok emek verdi. Hakkâri marka oldu aslında. Çünkü orada Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin desteğiyle yıllardır yatılı ilköğretim bölge okulu olarak devam eden okulumuz Çağdaş Yaşam Kız Yatılı İlköğretim Bölge Okulu oldu. İşte ne olduysa ondan sonra oldu. Orada o yıllarda yetişen kız çocukları ÇYDD’nin desteği, bursu, Türkan hocanın onlara yol göstermesiyle Mustafa Kemal Atatürk’ün torunları olarak yetiştiler. Doktor oldular, öğretmen oldular. Çoğunluğu Hakkari’de görev yapıyor. Emeklerini Hakkarili, başta kadınlar olmak üzere yurttaşlarımıza veriyorlar.

Bir üçgen, üç tarafı da dolu dolu. Hepsi Mustafa Kemal Atatürk’te buluşuyor, laik Türkiye Cumhuriyeti’nde buluşuyor. Türkan hocam gözünüz arkada değil, bunu biliyorum. Siz bedenen yanımızda olmasanız da öğrettiklerinizle, yaptığınız örneklerle hep yanımızdasınız, hep bizimlesiniz. Herkes ‘Türkan Hoca olsa ne yapardı’ sorusunu kendisine soruyor. ‘Böyle yapardı’ diyerek de yoluna devam ediyor. Işık içinde uyuduğunuzu, huzurlu olduğunuzu düşünerek, inanarak sizi ne kadar çok sevdiğimizi bir kez daha bu yağmurlu günde haykırmak istiyoruz. Türkan hocam siz çok kıymetlisiniz. İyi ki sizi tanıdık, iyi ki birlikte olduk. Sizi çok ama çok seviyoruz.

Prof. Dr. Türkân Saylan ölümsüzlüğünün 13. yılında mezarı başında anıldı…

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD)’nin unutulmaz Genel Başkanı Prof. Dr. Türkân Saylan ölümsüzlüğünün 13.yılında, 18 Mayıs 2022 tarihinde mezarı başında anıldı.

Türkân Saylan’ın Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki kabri başındaki anma törenine ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel ve ÇYDD Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri, ÇYDD Şube yöneticileri ve üyeleri, öğrencileri ve çağdaş yaşam dostları katıldı. Anma törenine katılan ÇYDD üyeleri Türkân Saylan’ın mezarı başında konuşma yaptı.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel “Türkân Saylan Hocamızı tanıyanlar, onunla birlikte çalışanlar ve ondan çok şey öğrenenler gerçekten hem şanslı hem de gururlu. O kendisini “Mustafa Kemal Atatürk’ün Kızı” olarak tanımlardı; Atatürk’ün devrim ve ilkelerini kendisine görev edinmişti. Atatürk’ün bize bıraktığı ilkeleri korumak, sonsuza dek yaşatmak için çalıştı. Onu tanımayan nesiller, gençler ise derneğimizin çok kıymetli şubelerinde, Türkân Saylan’ın ismiyle O’nun izinde yürüyor ve onun kitapları, onun anlattıklarını dinleyerek öğreniyorlar. Keşke tüm gençlerimiz Türkân Saylan ile yaşayabilselerdi.” şeklinde konuştu.

Türkân Saylan’ın sadece bedensel olarak aramızdan ayrıldığını ve bugün, adı verilen onlarca sokak, park ve eğitim merkezi ile yaşamaya devam ettiğini belirten ÇYDD Genel Başkanı Yüksel, “Türkân Hocam, gözünüz sakın arkada kalmasın çünkü Türkiye’nin dört bir yanındaki şubelerimiz, üyelerimiz, gençlerimiz ve destekçilerimiz ile canla başla çalışıyoruz. ÇYDD tüzüğü doğrultusunda, çağdaş geleceğe ulaşmak için ümidimizi kaybetmiyoruz.” dedi.

Prof. Dr. Türkan Saylan’ın vefatının 12. yılında (18 Mayıs 2021) kendisi anılmış ve hakkında detaylı özgeçmişi verilmiş ve kamuoyunun bilgisine sunulmuştu.

 

Detaylı bilgi için

 

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir