Prof. Dr. Uğur Şahin: Vaka sayıları Mayıs sonunda hissedilir derecede azalır…-Almanya’dan Dr. Türeci ve Dr. Şahin’e liyakat nişanı…

Prof. Dr. Uğur Şahin: Vaka sayıları Mayıs sonunda hissedilir derecede azalır…-Almanya’dan Dr. Türeci ve Dr. Şahin’e liyakat nişanı…

Bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin, Almanya’da vakaların aşılanmalara bağlı olarak mayıs 2021 sonunda hissedilir biçimde azalacağını belirtti. Şahin koronavirüs aşısının iki yılda bir tekrarlanmasının gerekebileceğini de ifade etti.

Koronavirüse karşı dünya çapında eşi Dr. Özlem Türeci ile birlikte, mRNA teknolojisi ile ilk aşıyı üreten, BioNTech’in kurucusu ve yöneticisi Dr. Uğur Şahin, Spiegel dergisine yaptığı açıklamada, aşılamaların planlandığı gibi yapılması durumunda mayıs 2021 ayı sonu ya da haziran 2021 başında Almanya’da vaka sayılarının hissedilir derecede azalacağı öngörüsünü dile getirdi.

İngiltere varyantı ile ilgili olarak, “Şu an B.1.1.7’nin Almanya’da yayılmaya başlaması gibi bir sorunumuz var. Mart 2021 ayının ortasından itibaren, aşı olan ilk grupta yer alan yaşlı kişiler arasında ölüm vakası sayısı düşecektir” dedi.

“Yaz sonuna doğru kontrol altına alınır”

Bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin, Almanya

55 yaşındaki bilim insanı Dr. Şahin ayrıca, yeterince insanın aşı olması durumunda koronavirüs salgınının Almanya’da yaz sonuna doğru çok daha iyi kontrol altına alınabileceğini dile getirdi. Bunun bir daha yeni enfeksiyonlar görülmeyeceği anlamına gelmediğini vurgulayan Dr. Şahin, “…ancak yeniden normal hayatımıza dönebiliriz” ifadesini kullandı.

Aşı olan kişilerin önümüzdeki yıl yeniden aşı olup olmaması gerektiği yönündeki soruya ise, “Ben olunması gerekeceğini düşünüyorum. Sadece halk içinde aşının sağladığı kitlesel korumayı canlı tutabilmek için bile buna ihtiyaç olacaktır” yanıtını verdi. Dr. Şahin, gelecekte insanların yeni varyantlara karşı her iki yılda bir aşılanmasının gerekebileceğini de belirterek, “Aynı gripte olduğu gibi. Bu durum normal hayatımızın bir parçası olabilir” dedi.

Almanya’dan Dr. Türeci ve Dr. Şahin’e liyakat nişanı

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, koronavirüse karşı geliştirdikleri aşı nedeniyle Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin’i liyakat nişanıyla onurlandıracak.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’ın bilim insanları Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin’e liyakat nişanı vereceği açıklandı. Nişanın 19 Mart 2021 tarihinde  Berlin’deki Bellevue Sarayı’nda düzenlenecek törenle iki bilim insanı ve girişimciye Cumhurbaşkanı tarafından şahsen takdim edileceği belirtildi.

BioNTech adlı biyoteknoloji firmasının iki kurucusu, koronavirüse karşı geliştirdikleri aşıyla büyük bir bilimsel başarıya imza atmışlardı. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, iki bilim insanının mRNA teknolojisinde dünya çapında tanınan yetileri ve özverili çalışmaları sayesinde kısa bir zaman dilimi içinde Covid-19’a karşı aşıyı geliştirmeyi başardıkları ifade edildi. Dr. Türeci ve Dr. Şahin’in bu sayede koronavirüs pandemisiyle mücadeleye büyük katkı sağladıkları belirtildi.

19 Mart 2021 tarihindeki törene Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de katılması bekleniyor.

Kaynak:

Almanya, Deutsche Welle Haber, 27 Şubat 2021

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir