Prof. Dr. Uğur Şahin’in Cocid-19 Aşısı ve Varyantları açıklaması…

Prof. Dr. Uğur Şahin’in Cocid-19 Aşısı ve Varyantları açıklaması…

′′ Düşman korkudur. Nefret olduğunu düşünüyoruz ama korku. ′′ (Gandi)

Sözde aşı olmadığım konusunda sosyal medyada yanlış bilgilendirme oldu. Aslında eşim Dr. Özlem Türeci ve ben #BioNTech #Pfizer aşısından 3 doz aldık. Birkaç aydır arkadaşlar bu sahte dedikodulara cevap vermek için aşı olduğum bir resmimi gönderiyor.

Şimdiye kadar bunu yapmayı reddettim çünkü iletişimimin benimle ilgili olmaması gerektiğini düşünüyorum. İletişimimin bilimsel şeffaflığa katkıda bulunması ve veri, gerçekler ve fikirler sağlaması gerektiğine inanıyorum.

Bu hafta ilk #Omicron varyant verilerimiz ve nasıl hazırlandığımıza dair güncelleme yazmayı planlıyordum böylece kök baskın hale gelirse hemen tepki vermeye hazır olacağız.

Laboratuvar testlerimizdeki veriler, diğer birçok uzmanla birlikte mevcut aşının hatırlatmalarının #Delta ‘ ya karşı bağışıklık yanıtlarını ve Omicron varyantının yayılmasını sağladığını gösteriyor. Dün #NEJM ‘ de yayınlanan kapsamlı bir çalışma (link aşağıda), yükselticilerin hayat kurtarmasına yardımcı oldukları vurgulandı. Ayrıca Omicron varyantını tedavi etmek için bir aşı geliştirmeye başladığımızı, gerekli olup olmadığımızı, geliştirmenin ne kadar süreceğini ve yeni aşıyı beklemenin değil, devam etmenin önemli olduğunu açıklamak istedim Verilerin gösterdiği gibi hatırlatma aşıları ile.

Ancak geçen hafta bir arama fikrimi değiştirdi.

Eski okul arkadaşlarımdan birinin hayatı için savaştığını duyduğum için çok üzüldüm. Ağır COVID-19 ile savaşıyor ve 3 haftadır solunum cihazında. Karısından öğrendim ki o ve ailesinin aşısı yok. Bu kararı neden verdiklerini sormadım. İnsanların farklı ve kişisel nedenleri var. Ancak en sık görülen neden korku, genellikle yanlış bilgi ve güvensizlikten kaynaklanır. Korku mantıksal değildir ama her zaman gerçek ve haklı görünür. Çoğu zaman öfkeye ve nefrete dönüşen insanların korkusudur.

Korku gerçeklerle ve sayılarla savaşmak zordur. Bazen korku kişisel deneyimleri paylaşarak daha iyi yenilebilir. Bu nedenle korkularıyla bizzat mücadele edenlere ulaşmak için 2021. yılının başında COVID-19 aşılarımı gösteren bir fotoğraf paylaşmak istiyorum.

NEJM makalesinin linki: https://lnkd.in/dU6Af8Sv

Paylaş
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir