Prof. İhsan Doğramacı’nın vefatının 11. yıl dönümü…

Prof. İhsan Doğramacı’nın vefatının 11. yıl dönümü…

Prof. Dr. İhsan Doğramacı (3 Nisan 1915-25 Şubat 2010)

Türk Sağlık Tarihine damgasını vurmuş, başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere Uluslararası Sağlık Kuruluşlarında çalışmış, İcra Kurulları, Komite ve Bilim Kurullarında görev almış, Türkiye’nin birikim ve deneyimlerini dışarı taşımış ve Uluslararası Sağlık Kurum ve Kuruluşlarının bilgi ve birikimini ülkemize getirmiş insanların başında gelen bilim insanı ve yönetici Prof. Dr. İhsan Doğramacı’dır.

Hacettepe ve Bilkent Üniversitelerini kuran; Dünya Sağlık Örgütü kuruluş Anlaşmasına imza atan ve Yönetim Kurulunda Türkiye’yi temsil eden; UNICEF Yönetim Kurulu Başkanlığını iki dönem yürüten;  Türkiye’de 1958-2003 yılları arasında UNICEF Millî Komitesi Başkanlığını aralıksız sürdüren; 1968 yılında, çocuk sağlığı alanında hizmet veren önemli bir kuruluş olan Uluslararası Pediatri Kurumu başkanlığına seçilmiş, bu kurumda çeyrek yüzyıl boyunca Başkan ve Genel Direktör olarak görev almış olan;  Paris’teki Uluslararası Çocuk Merkezi (ICC)’nin Danışma Kurulu üyesi olmuş, 1970’ten 1984’e kadar bu görevini sürdürmüştür. 50 yıllık varlığının ardından 1999’da feshedilen merkezi Ankara’ya taşıyarak 2006 yılına kadar Başkanlığını bizzat yürütmüş olan Prof. Dr. İhsan Doğramacı’nın ölümünün 11. Yılında Bilkent’te bulunan mezarı başında anılmıştır.

Prof. Dr. İhsan Doğramacı Hocamı hasret ve özlemle anıyorum. Kendisi için Dünya Sağlık Haberleri web sitesinde hazırlanmış detaylı özgeçmişi ve görüntülü hayat hikayesi ile bazı anma törenlerinin linklerini bilgilerinize sunmayı bir borç bildim.

Türk ve Dünya Sağlığına Hizmet Veren Türk Bilim İnsanı: Prof. Dr. İhsan Doğramacı

Profesör İhsan Doğramacı’nın Görüntülü Özgeçmiş Videosu (17 dak.)

Prof. Dr. İhsan Doğramacı’nın 102. Doğum Yıl Dönümüne Özel Yaşam Öyküsü (8 dak)

Prof. Dr. İhsan Doğramacı’nın 102. Doğum Yıl Dönümü Töreni (3 Nisan 2017) Bölüm 1

Prof. Dr. İhsan Doğramacı’nın 102. Doğum Yıl Dönümü Töreni (3 Nisan 2017) Bölüm 2

Prof. Dr. hsan Doğramacı 7’nci Ölüm Yıl Dönümü Anma Töreni 25 Şubat 2017 (10 dak.)

Prof. Dr. İhsan Doğramacı’nın 8. ölüm yıldönümü, 25 Şubat 2018, (3 dak.)

Yayına Hazırlayan Bekir Metin, Ankara, 25 Şubat 2021

Paylaş
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir