Rusya-Ukrayna krizi: Putin emir verdi Donbas’a askeri harekât sabah başladı…

Rusya-Ukrayna krizi: Putin emir verdi Donbas’a askeri harekât sabah başladı…

Rusya ile Ukrayna arasında haftalardır devam eden gergin bekleyiş, Rusya lideri Putin’in 24 Şubat 2022 tarihli emriyle adeta bir işgale döndü. Sabah saatlerinde Putin’in ulusa sesleniş konuşmasıyla birlikte Rus askerleri Donbas’a ilerlerken bölgede top ve füze ateşi sesleri duyulmaya başlandı. Ukrayna ordusu, 5 Rus uçağı ve 1 Rus helikopterinin düşürüldüğünü açıkladı.

Kiev’de patlamalar (24 Şubat 2022)

Kiev’de Patlama Sesleri

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de büyük patlama sesleri duyuluyor.

Ukrayna’nın Dombas bölgesinde yer alan Kramatorsk kentinde ise 2 büyük patlama sesi duyuldu.

Ayrılıkçı Liderler Putin’den Yardım İstedi

24 Şubat 2022 gece saatlerinde gelen bilgilere göre, Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı liderler Rusya Devlet Başkanı Putin’den Ukrayna ordusuna karşı yardım istedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın doğusundaki sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti ile sözde Luhansk Halk Cumhuriyeti yönetimlerinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e mektup yazarak yardım istediklerini söyledi.

Mektupta, “Donbas’ta sivil kayıplar yaşandığına” işaret edildiğini kaydeden Peskov, “Yönetimler, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin ve oluşumlarının saldırganlığını püskürtmek için Rusya başkanından yardım istediler” dedi.

Rus Tankları Donbas’ta

Rus Tankları, Donbas sınırında, 24 Şubat 2022

Donbas bölgesinin Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki bölümünde, Rus ordusuna ait tankların geçişi görüntülendi. Öte yandan Rus askeri araçlarının bulunduğu konvoyun Ukrayna’nın Donbas bölgesinin yer aldığı sınıra doğru ilerlediği görüldü.

Ukrayna-Rusya gerilimi: Kiev’den kaçış başladı, trafik tıkandı

Rusya’nın Ukrayna’ya işgal için düğmeye basmasıyla birlikte bölgede bir insanlık dramı yaşanıyor…

Ukrayna lideri Zelenskiy’nin 24 Şubat 2022 tarihinde ulusa sesleniş konuşmasında “mümkün olduğu kadar evlerinizde kalın” çağrısına rağmen Ukraynalılar panik içinde yollara düştü.

Rusya’nın başlattığı askeri operasyonun ardından başkent Kiev’de patlama sesleri duyulurken, halk da kenti terk etmeye başladı. Ayrıca akaryakıt istasyonları ve bankamatikler önünde de kuyruklar oluştu.

Görgü tanıkları Kiev’den patlama ve füze sarsıntılarının tanı sıra siren seslerinin de yükseldiğini aktardı. Öte yandan Kiev’den kaçmak isteyenler yoğun bir trafiğe sebep oldu.

Şu ana kadar Harkov, Kiev, Kramatorsk, Dnipro, Zaporizhzhia, Mariupol ve Odessa’da patlama seslerinin yükseldiği belirtildi.

7 Bölgede Patlama Sesleri Duyuldu

Öte yandan şu ana kadar resmi açıklamalarla birlikte en az 7 kentte büyük çaplı patlama ve saldırı meydana geldi.

Rusya Doğruladı: Askeri Üslere Saldırıyoruz

Rus haber ajansı RIA, bir son dakika haberi geçerek, Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamalarını kamuoyuna duyurdu…

Açıklamada, Rus ordusunun askeri merkezleri, altyapıları, hava üsleri ve hava savunma sistemlerine yüksek hassasiyetli silahlarla saldırı düzenlendiği belirtildi.

Yapılan açıklamada Ukrayna’daki şehirlere saldırılmadığı öne sürüldü.

Ukrayna’dan Doğrulama Geldi

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba, Rusya’nın saldırısını doğrularken bunu “tam ölçekli bir işgal” olarak yorumladı.

Kuleba, “Huzur içindeki Ukrayna şehirleri şu an saldırı altında. Ukrayna kendini savunacak ve kazanacaktır. Dünya, Putin’i durdurabilir ve durdurmalı. Şu an harekete geçme zamanı” dedi.

Dünya Ayağa Kalktı: İnsanlık Namına…

Putin’in Ukrayna’ya askeri operasyon düzenleme kararı uluslararası kamuoyunu ayağa kaldırdı…

Başta NATO olmak üzere birçok ülke liderinden ve üst düzey yetkiliden çok sert açıklama geldi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, saldırıyı kınarken, bu adımın çok sayıda sivilin yaşamını riske attığını söyledi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de Putin’e seslendi… 2017’den beri görevi yürüten Guterres, “Bu görevdeki en üzücü anı yaşıyorum” derken “İnsanlık namına askerlerinizi Ukrayna’dan çekin” ifadesini kullandı.

Rusya-Ukrayna krizinde 24 Şubat 2022 Perşembe günü öne çıkanlar gelişmeler:

11.05: Ukrayna Merkez Bankası, elektronik para transferinin ve elektronik para cüzdanlarına para yüklenmesinin yasaklandığını duyurdu. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, Rus kuruluşları ile hesap işlemlerinin yasaklandığı da belirtildi.

11.01: Rusya yanlısı ayrılıkçılar, Luhansk bölgesinde iki Ukrayna uçağı düşürdüğünü bildirdi. Ayrıca Ukrayna’nın Luhansk bölgesinde iki yerleşim yeri olan Shchastia ve Stanytsia Luhanska’nın kontrolünün ele geçirildiği ifade edildi.

10.49: Rusya Savunma Bakanlığı, “Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin askeri yapısı devre dışı bırakıldı. Ukrayna sınır güçleri, Rus birliklerine herhangi bir direniş göstermiyor” açıklamasında bulundu.

10.44: Çekya Dışişleri Bakanlığı, geçici olarak Kiev büyükelçiliğini kapattığını açıkladı.

10.32: Fransa, saat 11.00’de (TSİ) Acil Ulusal Güvenlik Toplantısı düzenleyecek.

10.25: Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan Ukrayna krizine ilişkin yapılan açıklamada, “Bazı dış medyanın duyurduğu gibi Ukrayna’da Rus kuvvetlerinin işgali söz konusu değil” denildi. Açıklamada, Rusya’nın bağımsız bir ülke olduğu ve kendi çıkarları doğrultusunda kendi kararlarını alabileceği kaydedildi.

Ukrayna Türkiye’den boğazları Rusya’ya kapatmasını istedi

10.20: Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Rusya’nın dün başlattığı askeri operasyonun ardından, Ukrayna’nın Türkiye’den boğazları Rusya’ya kapatmasını istediğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusunda “özel” askeri operasyon başlatırken, Rus kuvvetleri pek çok Ukrayna kentine füze saldırısı düzenledi ve kıyı kentlerine çıkarma yaptı.

10.16: Güney Kore, Rusya’ya karşı uygulanacak ekonomik yaptırımlara katılacağını açıkladı.

10.13: Ukrayna, Rus bombardımanında 7 kişinin yaşamını yitirdiği ve 9 kişinin yaralandığını duyurdu.

09.34: Rusya tarafından Odessa ve Mariupol’e çıkarma yapıldığı, Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından yalanlandı.

09.26: Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ABD Başkanı Joe Biden ile telefon görüşmesi yaptığını açıklayarak, Washington’un Kiev’e yardım sunmaya hazırlandığını söyledi. Zelenskiy, “Bir dakika önce Başkan Biden ile görüştüm. ABD şimdiden uluslararası yardım hazırlamaya başladı” dedi.

09.18: Ukrayna Parlamentosu, 300 milletvekilinin oyuyla sıkıyönetim ilan etti.

09.16: İtalya Başbakanı Draghi, Rusya’nın Ukrayna saldırısının “gereksiz ve yersiz” olduğunu söyledi.

09.14: Ukrayna Devlet Sınır Muhafız Servisi, Rusya’nın Belarus ve Kırım’dan Ukrayna’ya saldırı başlattığını duyurdu.

09.09: Dışişleri Bakanlığı: “Ukrayna hava sahası halen kapalıdır. Mevcut aşamada evlerinizde veya güvenli bir yerde kalmanızı, seyahatten kaçınmanızı rica ediyoruz. Ülkeden ayrılmak isteyenler için gerekli destek ve yönlendirme sağlanacaktır.”

09.04: Almanya Ekonomi Bakanı, Rusya’nın Ukrayna saldırısının ciddi siyasi ve ekonomik sonuçları olacağını söyledi.

09.03: Ria haber ajansının haberine göre; Rusya, Rus uçaklarının Ukrayna tarafından düşürüldüğü yönündeki haberleri yalanladı.

08.47: Ukrayna ordusu, 5 Rus uçağı ile 1 helikopterin düşürüldüğünü açıkladı. Rusya bu açıklamayı yalanladı.

08.33: ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy telefonda görüştü. Biden, “Zelenskiy benden dünya liderlerini, Putin’in alçakça saldırısına açıkça karşı çıkamaya ve Ukrayna halkına destek vermeye çağırmamı istedi. Yarın (bugün) G7 liderleri ile görüşeceğim, ABD ile ortakları ve müttefikleri Rusya’ya ağır yaptırımlar uygulayacak. Ukrayna’ya ve Ukrayna halkına destek ve yardım sağlamayı sürdüreceğiz” dedi.

08.16: Ukrayna’nın başkenti Kiev’de hava saldırısı sirenleri çalmaya başladı.

08.09: Odessa’da benzin kuyrukları oluşmaya başladı.

08.08: Zelenskiy, “Rus füze saldırıları Ukrayna altyapısını ve sınır muhafızlarını vurdu” dedi.

08.05: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in doğu Ukrayna’da askeri operasyon başlatmasının ardından Kiev’in genel görünümü.

08.02: Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini açıkladı.

Ukrayna Türkiye’den yardım istedi

07.45: Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği ise, “Rusya, Ukrayna’ya karşı bir savaş başlattı. Stratejik ortağımız Türkiye’yi ve dost Türk halkını bu zor zamanda bizi desteklemeye çağırıyoruz” açıklamasında bulundu.

07.59: Rusya Savunma Bakanlığı: Yüksek hassasiyetli silahlar Ukrayna ordusunun altyapısı etkisiz hale getiriyor. Siviller vurulmuyor.

07.54: Zelenskiy, ülkenin tüm bölgelerinde sıkıyönetim ilan edileceğini söyledi.

07.48: NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik gerçekleştirdiği ve sayısız sivilin hayatını riske atan pervasız saldırısını şiddetle kınıyorum. Bu, uluslararası hukukun ciddi bir ihlalidir ve Avrupa-Atlantik güvenliğine ciddi bir tehdittir. #NATO Müttefikler Rusya’nın yenilenen saldırganlığını ele almak için bir araya gelecekler” dedi.

07.07: Türk Hava Yolları (THY), ve Pegasus Hava Yolları, Ukrayna hava sahasının kapatılması nedeniyle bugünkü tüm Ukrayna seferlerini iptal etti.

07.05: Ukrayna’nın BM Büyükelçisi Sergiy Kyslytsya, Rusya’nın savaş ilan ettiğini ve bunu durdurmanın Güvenlik Konseyi’nin sorumluluğunda olduğunu söyledi. Kyslytsya, “Savaş suçluları için araf yoktur, doğrudan cehenneme giderler” dedi. Rusya BM Büyükelçisi Vassily Nebizia ise, “Bu bir savaş değil, askeri operasyon” açıklaması yaptı. Nebizia, operasyonun Ukrayna halkına karşı değil Kiev’deki juntaya karşı olduğunu söyledi.

07.00: Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba: Putin, Ukrayna’ya karşı geniş çaplı bir savaş başlattı. Ukrayna’nın barışçıl kentlerinde saldırılar sürüyor. Ukrayna kendini savunacak ve kazanacak. Dünya Putin’i durdurabilir, durdurmalı. Harekete geçme zamanı.

06.33: ABD Başkanı Biden, Rusya’nın başlattığı operasyonuna karşı açıklamada bulundu: “Bu saldırının getireceği ölüm ve yıkımın tek sorumlusu Rusya’dır. ABD ve müttefikleri birlik ve kararlılıkla karşılık verecektir.”

Putin harekâtı böyle duyurdu (24 Şubat 2022)

06.20: Putin yaptığı açıklamada, “Rusya son 30 yıldır NATO’nun doğuya doğru yayılmaması konusunda uzlaşmaya çalışıyor ancak hep aldatma, baskı ve şantaj girişimleriyle karşı karşıya kaldı. NATO’nun savaş makinesi Rusya’nın sınırlarına yaklaşıyor” ifadelerine yer verdi.

06.15: Ukrayna’nın başkenti Kiev’de büyük patlama sesleri duyuldu.

06.06: Ukrayna’nın Dombas bölgesinde yer alan Kramatorsk kentinde 2 büyük patlama sesi duyuldu.

06.01: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’a özel askeri operasyon başlattıklarını duyurdu.

03.50: Rusya, havacılara gönderdiği nota (NOTAM) ile, Ukrayna’nın doğu sınırındaki Rostov uçuş bilgi bölgesinde bir kısım hava sahasını kapattı.

03.07: Beyaz Saray, G7 liderlerinin bugün, Ukrayna ve Rusya’daki durumu görüşmek için video-konferans yöntemi ile toplanacağını duyurdu.

03.00: Reuters’ın diplomatik kaynaklara dayandırdığı habere göre, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi bugün 17.30’da “Ukrayna” gündemiyle toplanacak.

02.45: Sputnik’in haberine göre Avrupa Birliği, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova ve Sputnik ile RT’nin Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan’ın da aralarında olduğu 555 kişi ve 52 kuruma yönelik yaptırımları onayladı.

02.17: Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukraynalı mevkidaşı Volodymyr Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinden sonra, Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik desteğini tekrarladı.

02.10: Fransa Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’nın günün erken saatlerinde ilan ettiği OHAL’i gerekçe göstererek, şu anda Ukrayna’da bulunan Fransız vatandaşlarının ülkeyi derhal terk etmesi gerektiğini söyledi. Bakanlık ayrıca, bir sonraki duyuruya kadar Ukrayna’ya seyahat etmemeleri tavsiyesinde bulundu.

01.55: Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıyı onayladığını ve Putin’in, görüşme davetine yanıt vermediğini söyledi. Zelenskiy, Ukrayna sınırında 200 bin Rus askeri olduğunu belirtti. Zelenskiy, bu sözleri Telegram’da yayınlanan ve hem Ukraynaca hem de Rusça konuştuğu 10 dakikalık bir ulusa sesleniş konuşmasında söyledi.

01.50: Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, ulusa sesleniş konuşmasına başladı.

01.14: Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, ayrılıkçı liderlerin Moskova’dan askeri yardım istemesinin güvenlik durumuna yönelik gerilimi daha da artırdığını söyledi ve acil olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konsey toplantısı talep etti.

01.00: Ukrayna’da OHAL uygulaması başladı.

00.41: Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD’nin Rusya’nın adımlarına sert ekonomik yaptırımlarla yanıt vereceklerini ancak Başkan Joe Biden’ın hiçbir senaryoda Rusya ile savaşmaları için Ukrayna’ya Amerikan askerlerini göndermeyeceğini açıkladı.

00.35: Ukrayna’nın doğusunda, Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolünde bulunan Donbas bölgesinden Rusya’ya tahliye edilenlerin sayısı 100 bine yaklaşırken askeri hareketlilik de artıyor. Anadolu Ajansı (AA) Rus ordusuna ait tankların Donbas’ta olduğuna dair fotoğraflar servis etti.

00.24: Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı liderler Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den Ukrayna ordusuna karşı yardım istedi.Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın doğusundaki sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti ile sözde Luhansk Halk Cumhuriyeti yönetimlerinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e mektup yazarak yardım istediklerini söyledi.

Mektupta, “Donbas’ta sivil kayıplar yaşandığına” işaret edildiğini kaydeden Peskov, “Yönetimler, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin ve oluşumlarının saldırganlığını püskürtmek için Rusya başkanından yardım istediler” ifadesini kullandı.

00.02: Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı liderler Rusya Devlet Başkanı Putin’den Ukrayna ordusuna karşı yardım istedi.

Kaynaklar:

AA, Reuters, Yazılı ve Görsel Basın; 24 Şubat 2022 (Saat: 11.00 itibariyle)

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir