Sağlık Bakan Dr. Koca’dan ‘Gazze’ açıklaması: “Tüm hazırlıklarımızı yaptık”

Sağlık Bakan Dr. Koca’dan ‘Gazze’ açıklaması: “Tüm hazırlıklarımızı yaptık”

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 31 Ekim 2023 Pazartesi günü yapılan Kabine toplantısının ardından, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. 20 Sahra Hastanesi için hazırlık yapıldığını belirten Dr. Koca, “Hem Refah Sınır Kapısı’na yakın bölgede hem de El Ariş Havalimanı’nda 20 Sahra Hastanesi kurmak için tüm hazırlıklarımızı yaptık” dedi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin KocaBeştepe’de düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin Filistin için sahra hastanesi kurulup kurulmayacağını sorması üzerine Dr. Koca şu ifadeleri kullandı:

“Gazze için bir gemi hastanemiz hazır bekliyor. 40’a yakın ambulans planladık ve göreve hazırlar. 8 Koca Yusuf uçakla küvözler, ventilatörler, küçüklü büyüklü çok sayıda jeneratör gönderdik. İki Genel Müdür arkadaşımızla birlikte 20 kişilik sağlık ekibimiz halen orada. Hem Refah Sınır Kapısı’na yakın bölgede hem de El Ariş Havalimanı’nda 20 Sahra Hastanesi kurmak için tüm hazırlıklarımızı yaptık. Bütün bunlarla ilgili Mısır ve Filistin Sağlık Bakanlıkları ile yakın diyalog içindeyiz. Güvenliğin sağlanması ve izinlerin verilmesini bekliyoruz. İzin verilmesi halinde derhal sağlık operasyonlarını başlatmaya hazır bekliyoruz. Türk-Filistin Dostluk Hastanesi ise 36 bin metrekare kapalı alana sahip, 180 yataklı TİKA tarafından yapılıp Filistin’e hediye edilen bir hastanedir.

“Savaş Suçu İçeriyor”

Hastanede görevlendirilen bir sağlık çalışanımız yok. Bildiğiniz gibi dün (30 Ekim 2023) bu hastane de hedef alındı. Halen 80 hasta onkolojik tedavi için yatırılmış durumda. Fakat ilaç tedariki yapılamadığı için kanser hastalarının tedavisi ciddi oranda aksamış durumda. Bütün bu yapılanlar ne insanlığa ne vicdana sığar. Sağlık çalışanlarının, kanser hastalarının hedef alınması, ölüme terk edilmesi ya da bombaların hedefi olması aslında bir savaş suçu içeriyor. Çocuklar hiçbir kavganın ölen tarafı olamaz. Hastalar ve yaralılar hiçbir düşmanlığın ezileni olmamalı ancak gözler kin ve intikam duygusuyla yüklü, kulaklar da tüm insani haykırışlara kapalı olduğu için savaş suçu işlemeleri de maalesef çok kolay oluyor. Fakat sessiz kalan tüm insanlık vicdan mahkemesinde bunun hesabını vermeye mutlaka kendini hazırlamalı. Masumların çığlıkları bir gün hepimizin uykusunu bölecek ve hakkını bizden isteyecek.”

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir