Sağlık Bakanı Dr. F. Koca’dan Dünya Sağlık Asamblesi’nde Gazze Vurgusu: “İnsanlığın Vicdanı Darağacında”

Sağlık Bakanı Dr. F. Koca’dan Dünya Sağlık Asamblesi’nde Gazze Vurgusu: “İnsanlığın Vicdanı Darağacında”

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, İsviçre’nin Cenevre kentinde 27 Mayıs-01 Haz. 2024 tarihleri arasında düzenlenen 77. Dünya Sağlık Asamblesi’nin 2. Gün Oturumunda Gazze’de işlenen insanlık suçlarını gündeme taşıdı. Dr. Koca, ülkelerin Sağlık Bakanlarına seslenerek, “Hepimizin gözleri önünde insanlık onurunun üstünde tepinirlerken bir çocuk hekimi, bir baba ve bir evlat olarak başka bir konuşma yapmayı mümkün görmüyorum” seklinde konuştu.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleştirilen Dünya Sağlık Asamblesi’nin (DSA) 77. oturumuna katılmak üzere beraberinde bir heyetle geldi. Genel Kurulda yaptığı konuşmanın tamamını Gazze’ye ayıran Dr. Koca, ülkelerin Sağlık Bakanlarına seslenerek, “Hepimizin gözleri önünde insanlık onurunun üstünde tepinirlerken bir çocuk hekimi, bir baba ve bir evlat olarak başka bir konuşma yapmayı mümkün görmüyorum” dedi.

Gazze’de işlenen insanlık suçları ve gelişmiş̧ ülkeler basta olmak üzere dünya devletlerinin sessizliğine dikkat çeken Bakan Dr. Koca, “En ilkel yöntemlerle, çocuklar, bebekler katledilirken, sözde ileri denen demokrasiler, sessizliklerini korumayı tercih ettiler, toplumların sesine kulak tıkadılar” dedi.

“İnsanlık Güçlü̈ Olana Eğı̇lmekten Kurtulmalı, Onuru İçı̇n Ayağa Kalkmalı”

21. Yüzyılın ilk çeyreği tamamlanırken, yeryüzündeki bütün insani konumların tehdit altında olduğunu vurgulayan Dr. Fahrettin Koca, “insan hakları” söylemleriyle tüm dünyanın uzun yıllar boyunca sadece düş gördüğünü, Gazze vahşetiyle de vahim bir gerçeğe uyandığını kaydetti.

Dr. Koca, konuşmasını şöyle sürdürdü̈:

“Hepimiz, bu kara ve karanlık tarihin mahkumlarıyız. Hastane bombalamak için hiçbir meşru neden olamaz. İnsanlık; hastalar, doktorlar, hastaneler, bombalara hedef olurken susamaz. Masum çocukların yüzüne bakacak halimiz kalmadı. İnsanlığın şeref ve haysiyeti üzerine ölüm kusanlar, utanmıyor. Yapabilecek bir şey yoksa, bari biz utanalım.”

“İnsanlığın vicdanını darağacında sallanırken daha neyi bekliyoruz” diye soran Bakan Dr. Koca, “Bu trajedi son bulmadıkça, yarın için hiçbir insanın onurunu koruyabileceğinin garantisi kalmamıştır. Bu salonun tamamı, hepimiz, tüm insanlık, sessiz kalarak, suça ortak oluyoruz. İnsanlık, güçlü olana eğilmekten kurtulup, onuru için ayağa kalkmalı” dedi.

İkı̇lı̇ Görüşmeler

Öte yandan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Dünya Sağlık Asamblesi kapsamında Filistin’i tanıdığını ilan eden İrlanda ve İspanya’nın Sağlık Bakanları başta olmak üzere Filistin, Mısır, Azerbaycan, Özbekistan Sağlık Bakanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın konuşması

Kaynak: Sağlık Bakanlığı ve DSÖ Cenevre, 28 Mayıs 2024

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir