Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 75. Dünya Sağlık Asamblesi’nde konuştu.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 75. Dünya Sağlık Asamblesi’nde konuştu.

DSÖ 75.  Genel Kurul Toplantısı (Asamblesi), 22-28 Mayıs 2022 tarihleri arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılıyor. Söz konusu Asambleye DSÖ’ne üye 194 Devletin Heyet Üyeleri katılıyor.

75. Dünya Sağlık Asamblesi’ne, Türkiye’yi temsilen Heyet Başkanı ve Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca başkanlığında 18 kişiden oluşan bir heyet, Cenevre’de görev aldı. Heyet Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Tolga Tolunay, BM Cenevre Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sadık Arslan, Sağlık Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Dr. Selami Kılıç heyet üyeleri arasında yer aldı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 22 Mayıs 2022 tarihinde 75. Dünya Sağlık Asamblesi’nin açılışına katıldı. Asamblenin ikinci gününde, Genel Kurula hitap eden Bakan Dr. F. Koca, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın Ukrayna’daki sağlık altyapısına etkileri, küresel gıda krizi ve Covid-19 salgınıyla mücadele konularını ele aldı.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nda Türkiye’nin ilaç ve tıbbi malzeme başta olmak üzere insani yardım gücünü bölgeye yönlendirdiğini vurgulayan Dr. Koca, başta hasta ve yaralıların tahliyesi olmak üzere güvenli bir tıbbi koridorun oluşturulması gerektiğini dile getirdi.

Dünyayı bekleyen en büyük küresel tehdidin beslenme ve gıda güvenliği olduğunu kaydeden Sağlık Bakanı Dr. Koca, “Gıda güvenliği tehdidine yönelik DSÖ’nün bugünden alacağı tedbirlerin hayati önemde olduğunu düşünüyorum. Türkiye her zaman, uluslararası müzakere sürecinin yapıcı bir parçası olma gayreti içerisinde olacaktır” dedi.

“DSÖ’nün çabaları yetersiz kaldı”

DSÖ’nün Covid-19 salgınıyla mücadelesini değerlendiren Dr. Koca, “DSÖ’nün bu süreçte dünyadaki her milletin ve bireyin sağlık hakkını koruması beklenmiştir. Evet, zaman zaman bu çabaları gördük ve takdir ettik ancak yeterli olmadığını bugün bu platformda konuşmamız gerekiyor. Halk sağlığı acil durumlarında, fikri mülkiyeti düzenleyen daha insan temelli somut adımları hızla atmamız gerektiğine inanıyorum.”

Covid-19 salgınıyla küresel mücadele sürecinin her aşamasının üzerinde çalışılması gerektiği görüşünü vurgulayan Dr. Koca, Türkiye’nin salgının ilk gününden itibaren başarılı bir sınav verdiği ve sağlık sisteminin hiçbir aşamada aksamadığının altını çizdi.

DSÖ’nün dayanışma temelinde güçlendirilmesi vurgusu

Sağlık Bakan Dr. Fahrettin Koca, “Türkiye, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yalnızca kendi vatandaşlarına en üst düzeyde hizmet sunmakla kalmamış, 161 ülke ve 14 uluslararası kuruluşa koruyucu ekipman bağışı, bilgi ve tecrübe paylaşımı ve AVAT aracılığıyla aşı yardımı gibi farklı alanlarda uluslararası dayanışmanın güçlü bir örneğini ortaya koymuştur” değerlendirmesinde bulundu.

Salgının küresel alanda kontrol edilmesi yolunda, Türkiye’nin geliştirdiği Covid-19 aşısı TURKOVAC’ın uluslararası dayanışmanın bir parçası olması temennilerini iletti.

Bakan Dr. Koca, DSÖ’nün dayanışma ve hakkaniyet temelinde güçlendirilmesi gerektiğine dikkati çekerek, “Yasal bağlayıcı bir pandemi anlaşmasının oluşturulması, Uluslararası Sağlık Tüzüğü’nün güçlendirilmesi ve finansal bağımsızlığının desteklenmesi gibi tüm tartışmalara da bu perspektif doğrultusunda yaklaşmaktayız” diye konuştu.

Sağlık Bakanı Dr. Koca, DSÖ Genel Direktörü Dr.Ghebreyesus ile görüştü

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ile Cenevre’de görüştü. (23 Mayıs 2022)

Asamble kapsamında, DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus ile de 23 Mayıs 2022 tarihinde bir araya gelen Sağlık Bakanı Dr. Koca, Türkiye’nin düşük ve orta gelirli ülkelerin Covid-19 aşısına erişimi konusunda en iyi şekilde destek verme çabası içinde bulunduğunu belirtti. DSÖ Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus da salgınla küresel mücadele konusunda Türkiye ile iş birliğini sürdürme temennisi içinde olduklarını belirtti.

Türkiye’nin Covid-19 aşısı TURKOVAC’ı üretmiş olmasından memnuniyet duyduğunu kaydeden Dr. Ghebreyesus, BioNTech aşısının da Türk profesörler tarafından geliştirildiği için bir Türk aşısı sayılabileceğini ifade etti.

Bakan Dr. Koca daha sonra Endonezya Sağlık Bakanı Budi Gunadi Sadikin ile ikili görüşmede bulundu.

Bu yıl “Barış için Sağlık, Sağlık için Barış” sloganıyla 75.si düzenlenen Dünya Sağlık Asamblesi’nde Covid-19 sonrası yeni küresel salgınlara hazırlık, Rusya-Ukrayna savaşının Ukrayna’daki sağlık altyapısına etkileri ve DSÖ’nün başlattığı Küresel Sağlık için Barış Girişimi projesi ele alındı.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir