Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca; “Tüm aşılar yüzde 100 yerli üretim olacak”

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca; “Tüm aşılar yüzde 100 yerli üretim olacak”

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bakanlıkta düzenlenen ‘Ulusal Sağlık Değerlendirme ve Koordinasyon Toplantısı’nda konuştu.

Bakan Koca, bir süredir sağlık hizmetlerinin daha ileri noktaya taşınması, hastaların sağlık hizmetlerine daha kolay ulaşması için bir program dahilinde il ziyaretleri, saha çalışmaları yaptıklarını dile getirdi. Verimlilik ilkesinin, her alanda olduğu gibi sağlık sitemi ve sağlık hizmetinde de esas olduğunu vurguladı.

Dr. Koca, sağlık hizmetlerinin tamamını, bütün vatandaşlarına, Sosyal Güvenlik kapsamında bedelsiz sunabilen ender ülkelerden biriyiz. Buna bağlı olarak, sınırlı kaynakla sınır konulmayan bir sağlık hizmeti talebini karşılamaya çalıştığımız da bir gerçektir. Bir vatandaşımızın hissettiği herhangi bir sağlık sorunu, ona hizmet talep etme ve özgürce başvurma hakkını tanımaktadır. En büyük gücümüzse sağlık çalışanlarımızdır. Onlara çabaları için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

‘Tüm aşılar yüzde 100 yerli üretim olacak’

Dr. Koca, evlilik öncesi SMA Taşıyıcı Tarama Programı kapsamında 1 milyon 400 binden fazla çifti taradıklarını belirterek, “Yeni Doğan SMA Tarama Programı’nda 2 milyon 200 binden fazla bebeğimiz için tarama yaptık. Erken tanı, tedavi başarımızın yüzde 90’ın üzerine çıkmasını sağladı.

Aile Diş Hekimliği uygulamasını 3 ilimizde pilot olarak başlattık. 42 aile diş hekimliği biriminde 12 bini aşkın çocuğumuza ve ailelerine ulaştık. 23 şehir hastanemizde toplam 34 bini aşkın yatak kapasitesi ile hizmet veriyoruz. Yatak kapasitesi 15 bini bulacak olan 12 şehir hastanemizin yapımı devam etmektedir.

Kullanılan her yüz kutu ilacın 91’i, değer bazında ise 57’si artık ülkemizde üretiliyor. Sağlık Vadisi’ni kurma çalışmalarını hızlandırdık.

Hıfzıssıhha Aşı ve Biyoteknolojik Ürün Üretim Merkezimizin inşaatını tamamlayarak pilot üretimlere iki yıl içinde başlayabileceğiz. Hedefimiz, ihtiyacımız olan aşıların tamamının Türkiye’de üretilmesidir.

3 aşımız yani kuduz, Hepatit A ve suçiçeği aşıları, teknoloji transferi ile artık ülkemizde üretilecek.

Bağışıklama programındaki diğer bütün aşılar da Hıfzıssıhha’da üretilecek.

2028’de ise tüm aşılar yüzde 100 yerli üretim olacak’’ diye konuştu.

Kaynak: Sağlık Bakanlığı web sitesi (Onaylı Randevu Dönemi başlıyor) Erişim: 20.05.2024

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir