Sağlık Bakanı Dr. Koca’nın, 77. Dünya Sağlık Asamblesi konuşma ve görüşmeleri

Sağlık Bakanı Dr. Koca’nın, 77. Dünya Sağlık Asamblesi konuşma ve görüşmeleri

77. Dünya Sağlık Asamblesi

Dünya Sağlık Teşkilatının (DST) en üst karar alma organı olan Dünya Sağlık Asamblesi’nin (WHA) 77.si, 27 Mayıs-1 Haziran 2024 tarihleri arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlendi. Asambleye Salık Bakanımız Dr. Fahrettin KOCA başkanlığında bir heyet ile katılım sağlandı. “Her şey sağlık için, sağlık herkes için” temalı açılış oturumunda Sayın Bakanımız DSÖ Genel Kuruluna (28 Mayıs 2024 Salı günü) hitap etti.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın Genel Kurul konuşması;

“Saygıdeğer Başkan,

Kıymetli Genel Direktör,

Değerli Katılımcılar,

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Sağlık Bakanı olmamın yanı sıra, bir hekim, bir baba ve bir evlat olarak huzurlarınızdayım.

Konuşmama başka bir şekilde başlamak, yaşanan trajik şartlar karşısında bana pek mümkün görünmedi. 21. yüzyılın ilk çeyreği tamamlanırken, şu yeryüzünde bütün insani konumlar tehdit altındadır.

Gazze’de, insanlığın onuru hepimizin gözleri önünde üstünde tepine tepine yok edilmektedir. Bizim insanlığımız nerede? Biz nasıl insanlar olduk da çocuklar ölürken uyuyabiliyoruz.

Tüm dünya, uzun yıllar boyunca “insan hakları” söylemleri ile sadece düş görmüş. Şimdi vahim gerçeğe uyanılmış durumda.

Gelişmiş olduğu iddia edilen ülkelerin insani değerlerde çok geri olduğu görüldü. En ilkel yöntemlerle çocuklar, bebekler katledilirken, sessizliklerini korumayı tercih ettiler. Sözde ileri denen demokrasiler, toplumların sesine kulak tıkadılar.

Hepimiz bu kara ve karanlık tarihin mahkumlarıyız.

Hastane bombalamak için meşru neden olamaz. İnsanlık; hastalar, doktorlar, hastaneler bombalara hedef olurken susamaz.

Utanmalıyız.

Yüzüne bakmaya kıyamayacağımız masum çocukların yüzüne bakacak halimiz kalmadı.

İnsanlığın şeref ve haysiyeti üzerine ölüm kusanlar utanmıyor. Yapabilecek bir şey yoksa bari biz utanalım.

İnsanlığın vicdanı darağacındadır.

Bu trajedi son bulmadıkça yarın için hiçbir insanın onurunu koruyabileceğinin garantisi kalmamıştır.

Küresel tiyatrolar iflas etmiştir.

Neyi bekliyoruz? Bu salonun tamamı, hepimiz, tüm insanlık sessiz kalarak suça ortak oluyoruz. İnsanlık güçlü olana eğilmekten kurtulup onuru için ayağa kalkmalı.

Teşekkürler!”

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın Konuşmaları ve İkili Düzeyde Görüşmeleri

Sayın Bakanımız 77. DSA’da Genel Kurul dışında Komite toplantılarında ayrıca ele alınan İşgal Altındaki Filistin Topraklarındaki Sağlık Durumu başlıklı gündem maddesinde de bir konuşma gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız Asamble esnasında DSÖ Genel Direktörü ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Gazze’deki sağlık durumu, GETAT konusunda DSÖ ile iş birliğinin güçlendirilmesi ve Eylül 2024’te ülkemizin ev sahipliği yapacağı “Uluslararası Sağlıkta Kalite Konferansı” ele alındı.

Sayın Bakanımız Dr. Fahrettin Koca Asamble vesilesiyle İspanya, İrlanda, Özbekistan, Mısır, Filistin, Kazakistan, Katar ve Azerbaycan Sağlık Bakanları ile bir araya geldi.

77. Dünya Sağlık Asamblesi’nin gündem maddeleri arasında Evrensel Sağlık Kapsayıcılığı, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 3. Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrolü ile Ruh Sağlığı Yüksek Düzeyli Toplantısı Siyasi Deklarasyonu, Enfeksiyon Önleme ve Kontrolü Konulu Küresel Strateji, 2030 B a ğ ı ş ı k l a m a G ü n d e m i , T ü b e r k ü l o z u n Sonlandırılması Stratejisi, İhmal Edilmiş Tropikal Hastalıklar Yol Haritası: 2021-2030, Anne Sağlığı ve Çocuk Ölümlerine Dair Küresel Kalkınma Hedefine Erişimin Hızlandırılması, Antimikrobiyal Direnç: Ulusal ve Küresel Yanıtın Hızlandırılması, 2016-2030 Küresel Sıtma Teknik Stratejisi ve Hedefleri, Halk Sağlığı Acil Durumları: Hazırlık ve Yanıt, DSÖ Sağlık Acil Durumları Programı için Bağımsız İzleme ve Danışma Komitesi, Uluslararası Sağlık Tüzüğünün Uygulaması, Uluslararası Sağlık Tüzüğü (2005)

Değişiklikleri Çalışma Grubu Faaliyetleri, Pandemi Anlaşması Oluşturulmasına Yönelik Hükümetlerarası Müzakere Organının Faaliyetleri, DSÖ’nün Sağlık Acil Durumları Çalışmaları, Çocuk Felci, Çiçek Hastalığının Eradikasyonu: Variola Virüs Stoklarının İmhası, 2024-2025 Program Bütçe Önerisi, Sağlığın Sosyal Belirleyicileri, Anne-Çocuk Beslenmesi, İyilik Hali ve Sağlığın Geliştirilmesi, İklim Değişikliği, Kirlilik ve Sağlık, Herkes İçin Ekonomi ve Sağlık, DSÖ 14. Genel Çalışma Programı (2025-2028), Doğu Kudüs Dahil İşgal Altındaki Filistin Topraklarında ve Suriye Golanı’ndaki Sağlık Durumu, 2022-2023 Program Bütçesi Sonuç Raporu ve 2023 Yılı Finansal Raporu ile Sayıştay Denetim Raporu, 2025-2026 Dönemi Üye Ülke Katkı Payları, Yeni Üye ve Ortak Üyelerin Değerlendirilmesi, Yönetişim Konuları, Birleşmiş Milletler Sistemi ve Diğer Hükümetlerarası Örgütler İle İşbirliği konuları yer aldı.

Kaynak: Sağlık Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, Haz. 204 Bülteni 133. Sayı

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir