Sağlık Bakanlığına iki yeni Sağlık Bakan Yardımcısı atandı.

Sağlık Bakanlığına iki yeni Sağlık Bakan Yardımcısı atandı.

Foto: Sağlık Personeli Haber.Net

Hüseyin Kürşat KIRBIYIK, Sağlık Bakan Yardımcılığına atandı (21 Haz.2023)

1978 yılında Konya’nın Beyşehir İlçesinde doğan Hüseyin Kürşat Kırbıyık, ilk, orta ve lise eğitimini Seydişehir’de tamamladı.  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden 1999 yılında mezun olan Kırbıyık, Rize’nin Güneysu ve Karaman’ın Kazım Karabekir ilçelerinde Kaymakam vekilliği görevlerinde bulundu.

Londra’da 6 ay eğitim alan Kırbıyık, sırasıyla Burdur Altınyayla, Kahramanmaraş Nurhak ilçelerinde Kaymakamlık, Kahramanmaraş Vali Yardımcılığı ve Burdur Gölhisar Kaymakamlığı görevlerinden sonra 2013 yılında Mülkiye Müfettişliğine atandı.

Hüseyin Kürşat KIRBIYIK 26 Ekim 2018 tarih ve 2018/202 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Strateji Geliştirme Başkanı olarak atandı. 10 Haziran 2020 tarih ve 31151 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan 2020/274 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İller İdaresi Genel Müdürü olarak atandı. Son olarak 12 Mayıs 2022 tarih ve 31833 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan 2022/209 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Edirne Valisi olarak atanmıştır.

Son olarak, 22 Haziran 2023 tarih ve 32229 sayılı Resmî Gazete’ de yayınlanan 2023/308 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Sağlık Bakan Yardımcılığına atandı.

Hüseyin Kürşat KIRBIYIK evli ve iki çocuk babasıdır.

Huzeyfe Yılmaz, Sağlık Bakan Yardımcılığına atandı (21 Haz.2023)

Bolu doğumlu Huzeyfe Yılmaz, 1977 yılında dünyaya gelmiştir. Kendisi Gazi Üniversitesi’ nden Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Kariyerine 2001-2005 yılları arasında Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde Mühendis ve Teknik İşler Müdür Yardımcısı olarak başlamıştır.

Ardından 2005-2014 yılları arasında Türksat A.Ş.’de farklı görevlerde bulunmuştur, bu görevler arasında Ankara İl Müdürü, Teknik İşletme Müdürü, Kocaeli İl Müdürü ve Altyapı İşletme Direktörlüğü yer almaktadır.

Huzeyfe Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda da görev yapmıştır. 2014-2018 yılları arasında Bilgi İşlem Dairesi Başkanı olarak görev almış, daha sonra 2017-2018 yılları arasında Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürü olarak atanmıştır. 2018-2022 (Temmuz) döneminde ise Tarım Kredi Kooperatifleri’ ne bağlı olan TARNET A. Ş.’ de Genel Müdürlük ve Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini üstlenmiştir. Temmuz 2022’de Merkez Birliği Yönetim Kurulu kararıyla Bilgi Teknolojileri Grup Başkanı olarak atanmıştır.

Son olarak, 22 Haziran 2023 tarih ve 32229 sayılı Resmî Gazete’ de yayınlanan 2023/308 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Sağlık Bakan Yardımcılığına atandı.

Doç. Dr. Tolga TOLUNAY, Sağlık Bakan Yardımcısı (2 Nisan 2021 tarihinde atanmıştı)

Kilis doğumlu olan Doç. Dr. Tolga Tolunay, 1977 yılında dünyaya gelmiştir. İlk, orta ve lise eğitimini Gaziantep’te tamamladıktan sonra, 1995 yılında Gaziantep Anadolu Lisesi’nden mezun olmuştur. Tıp eğitimine devam etmek için Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2003 yılında başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Uzmanlık eğitimini 2004-2009 yılları arasında Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği’nde tamamlamıştır.

2010-2014 yılları arasında Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği’nde Uzman Doktor olarak çalışan Tolga Tolunay, aynı hastanede 2014-2018 yılları arasında Başhekim Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 2018 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı’nda Yardımcı Doçent olarak atanmıştır ve 2019 yılında Doçent unvanını almıştır. Doç. Dr. Tolunay’ın uzmanlık alanları arasında biyomekanik, omurganın klinik biyomekaniği, implant tasarımı ve ortopedik tümör cerrahisi yer almaktadır.

Doç. Dr. Tolga Tolunay, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) İleri Tedaviler ve Greft Danışma Komisyonu Üyeliği, TÜBİTAK TEYDEB USETEG Çağrı Programı Danışma Kurulu Üyeliği ve KOSGEB Stratejik Ürün Destek Programı Komisyon Üyeliği gibi önemli görevler üstlenmiştir. Aynı zamanda TÜBİTAK’ta proje hakemlikleri ve proje izleyicilikleri gibi bilimsel faaliyetlerde bulunmuş ve birçok ulusal ve uluslararası bilimsel dergide makaleleri yayınlanmıştır. Kendisinin tescilli 4 adet Uluslararası Patenti ve 2 adet Ulusal Patent/Faydalı Model’i bulunmaktadır. Ayrıca ulusal ve uluslararası kongrelerde sözlü bildiriler sunmuş ve kitap bölümlerine yazarlık yapmıştır.

2020 yılında Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Başkanlığı görevine atanmış olan Doç. Dr. Tolga Tolunay, 2 Nisan 2021 tarihinde ise Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı olarak atanmıştır. İngilizce bilen Tolunay, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Sağlık alanındaki uzmanlığı ve bilimsel çalışmalarıyla dikkat çeken Dr. Tolga Tolunay, 22 Haziran 2023 tarih ve 32229 sayılı Resmî Gazete’ de yayınlanan 2023/308 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Sağlık Bakan Yardımcılığına tekrar atandı.

Dr. Şuayip Birinci 

Rize doğumlu olan Dr. Şuayip Birinci, 1973 yılında hayata gözlerini açmıştır. İlk ve orta öğrenimini Rize ve Trabzon’da tamamladıktan sonra Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimine devam etmiştir. Tıp doktoru unvanını aldıktan sonra liderlik ve küresel girişimcilik konularında yüksek lisans derecesi almış ve sağlık kurumları yönetimi alanında yüksek lisans ve doktora çalışmalarını tamamlamıştır.

Meslek hayatına 1998 yılında başlayan Dr. Birinci, Rize ve İstanbul’da çeşitli kamu kurumlarında hekimlik görevlerinde bulunmuştur. Ümraniye EA Hastanesi’nde başhekim yardımcılığı, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nde müdür yardımcılığı ve TKHK İstanbul Anadolu Kuzey Bölgesi’nde genel sekreterlik gibi önemli görevleri üstlenmiştir. 2014-2018 yılları arasında Sağlık Bakanlığı Merkez Teşkilatı’nda müsteşar yardımcılığı görevini yürütmüş ve Ağustos 2018’de Sağlık Bakan Yardımcısı olarak atanması sonrası Bakanlıktaki görevini sürdürmüştür.

Dr. Şuayip Birinci, görev yaptığı süre içerisinde stratejik planlama, regülasyon ve koordinasyon gibi önemli sorumlulukları üstlenmiştir. Ayrıca sağlık teknolojileri ve yapay zekâ alanında gerçekleştirilen yarışmaların düzenlenmesinde etkin rol oynamış ve Teknofest’in icra kurulu üyelerinden biri olmuştur. Sağlık politikaları ve yönetimi konusunda Türkiye’deki ilk düşünce kuruluşu olan TÜSAP’ın kurucusu ve yürütme kurulu üyesidir. Aynı zamanda TÜRKSAT yönetim kurulu üyesi ve İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi yönetim kurulu başkanı olarak görev yapmaktadır.

Dr. Birinci, HIMSS tarafından 2021 yılında dünyadaki sağlık sektörünün geleceğini şekillendiren en etkili 50 liderden biri seçilmiştir. Türkiye’nin “Sağlıkta Dijital Dönüşüm” sürecini yöneten Dr. Şuayıp Birinci, birçok önemli bilişim projesinin (e-Nabız, Tele radyoloji, SBA, MİZ, HSYS, ESİM, REÇETEM, Beyaz Kod, ASOS, SİNA, EKİP, E-Rapor Sistemi, HYP, MELİS, Korona Önlem, FİTAS, RUHSAD, ÖZDES, Sağlık Pano, Hayat Eve Sığar, Dr. e-Nabız, AŞILA, Neyim Var ?, EVS, Afet Destek vb.) oluşturulmasında liderlik yapmış ve hizmete sunulmasını sağlamıştır.

Dr. Şuayıp Birinci’nin sağlık yönetimi, dijitalleşme, sağlık ekonomisi, mili teknoloji hamlesi, sağlıklı yaşam, sağlığın geliştirilmesi ve koruyucu sağlık hizmetleri, tedavi hizmetleri, uzaktan sağlık ve sağlığın geleceği gibi konularda birçok akademik çalışması bulunmaktadır. Ulusal ve uluslararası düzeyde yayınlanmış kitaplar, makaleler ve bilimsel çalışmaları vardır.

Dr. Birinci, evli ve üç çocuk babasıdır,

Son olarak, 22 Haziran 2023 tarih ve 32229 sayılı Resmî Gazete’ de yayınlanan 2023/308 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Sağlık Bakan Yardımcılığına tekrar atandı.

2 Sağlık Bakan Yardımcısı yeni dönemde görevlerinden ayrıldı

Prof. Dr. Sabahattin Aydın, 18 Kasım 2020 tarihinde Sağlık Bakan Yardımcısı olarak göreve getirilmişti. Görevini 22 Haziran 2023 tarihinde bıraktı.

Halil Eldemir, 02 Ağustos 2018 tarihinde Sağlık Bakan Yardımcısı olarak göreve getirilmişti. 17 Mart 2023 tarihinde bu görevini Milletvekili olmak için bıraktı.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir