Sağlık Bakanlığına Prof. Dr. Kemal Memişoğlu Atandı

Sağlık Bakanlığına Prof. Dr. Kemal Memişoğlu Atandı

Sağlık Bakanlığı’nda Devir Teslim Töreni Gerçekleştirildi.

Sağlık Bakanlığı görevine atanan Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Bakanlıkta 2 Temmuz 2024 Pazartesi günü düzenlenen törenle görevi Dr. Fahrettin Koca’dan devraldı.

Devir teslim töreninde konuşan İstanbul eski Sağlık Müdürü ve Sağlık Bakanı olarak yeni atanan Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Türkiye’nin sağlık hizmetlerinde dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer aldığını belirterek, “Sağlık hizmetlerinde olduğu gibi, sağlık bilgisi ve teknolojisi üreten lider ülke hedefine ilerleyeceğiz” dedi.

Sağlık Bakanlığı görevini Dr. Fahrettin Koca’dan devralan Bakan Dr. Memişoğlu, Türkiye’nin 22 senede sağlıkta devrim niteliğinde gelişmeler yaşadığına dikkat çekerek, bu başarılı yolculukta devraldığı bayrağı daha ileriye taşımak için gece gündüz çalışacağını ifade etti.

Dr. Fahrettin Koca’nın koltuğu yeni bakana devrederken yaptığı konuşmada; ben ayrılırken kendisine bitirmesi gereken ödevleri sıraladı. Böylece ‘Sağlık Bakanlığı sadece randevulardan ibaret değil’ dedi hem de ileride karşılaştırma için not düştü.”

“Ülkemizin aşı konusunda dışa bağımlılığını tamamen ortadan kaldıracak olan Yeni Hıfzıssıhha Projesi’ni ulaştığı noktada size devrediyorum. Kuduz aşısıyla ilgili süreçlerin sürdürülmesini siz üstlenmiş oluyorsunuz. Sağlık Vadisi Projesi için çok gayret gösterdik ve sayın Cumhurbaşkanımızın imzasıyla kararnamesi çıktı. Sıra projenin hayata geçmesine gelmiştir. Bu görev devir teslim töreninde anılması en mühim noktalardan biri budur. Sancaktepe’de yapılması planlanan hücre ve gen terapisi projemizin hayat bulması milletimizin büyük bir beklentisidir. Bu hassas sorumluluğu bütün gücünüzle devralacağınıza inanıyorum. Sürekli glikoz ölçüm sensörlerinin üretimi son aşamaya geldi. Bilindiği gibi aile diş hekimliğini de pilot uygulama olarak başlatmıştık. Bu projeleri gönül rahatlığıyla size devrediyorum.”

Bakan Dr. Koca’ya hizmetlerinden dolayı teşekkür eden Dr. Memişoğlu, “Allah bize de hayırlısıyla, başarıyla, görevimizi ifa etme ve emaneti başka arkadaşlarımıza devretmeyi nasip etsin, bizi milletimize, devletimize, Sayın Cumhurbaşkanımıza, çalışanlarımıza mahcup etmesin” şeklinde konuştu.

Bilgi ve Teknoloji Üretiminde Liderlik Hedefine İlerleyeceğiz

Bakan Dr. Memişoğlu, Türkiye’nin güçlü sağlık sistemiyle sayılı ülkeler arasında yer aldığını belirterek, pandemi karşısında çoğu gelişmiş ülke başarısız olmuşken, Türkiye’nin son derece başarılı bir süreç yönettiğini hatırlattı.  Sağlık turizmi göstergelerinin de Türkiye’nin sağlık hizmetlerinde küresel potansiyelini ortaya koyduğunu ifade eden Dr. Memişoğlu, önümüzdeki süreçte bilgi ve teknoloji üretiminde de Türkiye’yi liderlik hedeflerine taşımak için gayret göstereceklerini kaydetti.

Sağlık Hizmetlerinde Memnuniyete ve Koruyucu Sağlığa Önem Vereceğiz

Bakan Dr. Kemal Memişoğlu, hasta ve çalışan memnuniyetini daha da geliştirecek çalışmalar ile koruyucu ve temel sağlık hizmetlerini güçlendirecek politikaların öncelikleri arasında yer aldığını belirterek, “Elimizden geldiğince gece gündüz çalışacağız, sağlık hizmetlerini ve sağlık sektörünün gelişimini çok daha iyi yerlere getirmeye çalışacağız” şeklinde konuştu.

T.C. Sağlık Bakanı Prof. Dr. Kemal Memişoğlu’nun Özgeçmişi

Prof. Dr. Kemal Memişoğlu-Yeni Sağlık Bakanı (2 Temmuz 2024)

Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, aslen Rizeli olup 1966 Trabzon doğumludur. 1990 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra, 1995 yılında İstanbul Okmeydanı Eğitim Hastanesi’nden Genel Cerrahi Uzmanlığını almıştır.

1996-1998 yılları arasında SSK Konya Ereğli Hastanesi, PTT Hastanesi ve Bursa Askeri Hastanesi’nde Genel Cerrahi Uzmanı olarak görev yapmıştır. 1999-2000 yıllarında Miami Üniversitesi Karaciğer ve Gastrointestinal Transplantasyon Ünitesi’nde çalışmıştır. 2000-2002 yıllarında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda Başasistanlık görevini üstlenmiştir.

2002 yılı sonunda PTT Hastanesi’ne Başhekim olarak atanmış ve 2008 yılında Genel Cerrahi Doçenti olmuştur. 2007 yılında başladığı Beykent Üniversitesi’ndeki Sağlık Yönetimi Yüksek Lisans eğitimini 2009 yılında tamamlamıştır. İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Başhekim olarak 10 yıl görev yapmıştır.

Kasım 2012’de İstanbul Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne Tıbbi Hizmetler Başkanı olarak atanmış ve Mayıs 2014’te aynı birliğin Genel Sekreteri olmuştur. 2016 yılında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fatih Sultan Mehmet Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne (SUAM) Genel Cerrahi Öğretim Üyesi olarak Profesör kadrosuna atanmıştır. Ekim 2016’dan itibaren İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü görevini yürütmüş ve 2 Temmuz 2024 tarihinde Sağlık Bakanı olarak atanmıştır.

Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, evli ve üç çocuk babasıdır.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir