Sağlık eski Bakanı Prof. Dr. Yaşar Eryılmaz vefat etti.

Sağlık eski Bakanı Prof. Dr. Yaşar Eryılmaz vefat etti.

Yaşar Eryılmaz, 10 Haziran 1944’de Ağrı Doğubayazıt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. 1972’de üroloji dalında uzmanlığını tamamladı. 1983’de üroloji Doçenti oldu.

Elazığ ve Erzurum SSK Hastanelerinde uzman hekim olarak çalıştı. 1980’de ABD New York Albert Einstein College Montefiore Hastanesi’nde bilimsel araştırmalar yaptı. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcılığı ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği görevlerini yürüttü.

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcılığı ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği görevlerini yürütürken;  1987 yılında başbakan Turgut Özal’ın isteğiyle Ağrı’dan milletvekili adayı oldu. 18 (1987)., 19 (1991)., 20 1995) ve 21 (1999). Dönemlerde Anavatan Partisi’nden ve 23. Dönemde (2007) ise AK Parti’den Ağrı milletvekilliği yaptı. İngilizce bilen Eryılmaz, evli ve 2 çocuk babasıydı.

Doç. Dr. Yaşar Eryılmaz; Mesut Yılmaz Başbakanlığında 48. Hükümet’te Sağlık Bakanı (23 Haziran 1991 – 20 Kasım 1991) olarak görev aldı. Sağlık Bakanlığı görevini dönemin Sağlık Bakanı Halil Şıvgın’dan devraldı ve Dr. Yıldırım Aktuna’ya da devretti. Doğubayazıt’taki Devlet Hastanesine de Yaşar Eryılmaz adı verilmişti.

Prof. Dr. Yaşar Eryılmaz; Ankara’da tedavi görmekte olduğu Hastanede 9 Ağustos 2021 tarihinde 77 yaşında hayatını kaybetti. Dr. Eryılmaz için 12 Ağustos 2021 tarihinde TBMM’de bir cenaze tören düzenlendi ve törenin ardından Dr. Eryılmaz’ın cenazesi Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camisi’nde ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından Ankara Gölbaşı’ndaki aile kabristanında toprağa verildi.

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük aşiretlerinden Celali/Hasasori aşiretinin de bir üyesi olan ve bölgede çok sevilip sayılan Prof. Dr. Eryılmaz’ın ölümü büyük üzüntü yarattı.

Sağlık Bakanlığında, 6 ay gibi kısa bir süre görev yapmış olan Doç. Dr. Yaşar Eryılmaz çalıştığı dönemde kısa süre görev yapmış olmasına rağmen iyi isim bırakan ve takdir gören bir yöneticiydi… Ailesine, yakınlarına, dostlarına ve Türk halkına baş sağlığı diliyoruz…

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir