Sağlık girişimcileri projelerini profesyonellerle buluşturdu

Sağlık girişimcileri projelerini profesyonellerle buluşturdu

Future of Laboratories programı ikinci yılında büyüyerek devam ediyor    

Siemens Healthineers Türkiye tarafından düzenlenen ve Siemens Healthineers’ın laboratuvar alanında dünyadaki ilk sertifika programı olan ‘Future Of Laboratories’in (FOL) ikincisi, bu yıl FOL² adıyla sağlık girişimcilerine özel olarak gerçekleştirildi. Bu yıl yerli girişimleri desteklemek amacıyla Kuluçka Programı olarak yeniden şekillendirilen program yenilikçi fikirlerin oluşumunu teşvik ediyor. Program kapsamında ilk üçe giren projeler Siemens Healthineers tarafından global proje mentorluğu almaya hak kazandı.

Siemens Healthineers Türkiye öncülüğünde, Acıbadem Mehmet Aydınlar Üniversitesi ve Acıbadem Labmed’in iş birliği ile geçtiğimiz yıl üniversite öğrencileri için kurgulanan ‘Future of Laboratories’ programı bu sene girişim ekosistemi içerisinde yer alan ve sağlık dikeyinde faaliyet gösteren yerli girişimlere katkı sağlamak üzere Kuluçka Programı olarak yeniden şekillendirildi.

Future Of Laboratories² (FOL²) adıyla sağlık girişimcilerine özel gerçekleştirilen program, Acıbadem Mehmet Aydınlar Üniversitesi, Acıbadem Labmed, Acıbadem TEKMER ve Siemens Healthineers Innovation Think Thank (ITT) iş birliği ile düzenlendi. Girişim ekosistemindeki yerli girişimlere ve KOBİ’lere açılan FOL² ile laboratuvar diagnostiği alanındaki darboğazların yenilikçi fikirlerle iyileştirilmesi hedeflendi.

Eğitimlerin ardından gerçekleştirilen demo günü, Acıbadem Üniversitesi Kerem Aydınlar Kampüsü’nde düzenlendi. Girişimcilerin projelerini sağlık profesyonellerine sunduğu oturumlara Siemens Healthineers Türkiye Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Enis Sonemel,  Türkiye Laboratuvar Diagnostiğinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gürdal Şahin, Siemens Healthineers Orta Doğu ve Avrupa Bölgesi Laboratuvar Çözümlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Martin Fuhrer, Siemens Healthineers Innovation Think Tank Başkanı Sultan Haider, Acıbadem Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güldal Süyen, Acıbadem Labmed Klinik Laboratuvarları CEO’su Prof. Dr. Mustafa Serteser ve İstanbul İl Sağlık Müdürü Kemal Memişoğlu da katıldı.

Yerli projelere destek

FOL² Kuluçka Programı, Türkiye laboratuvar diagnostiği dünyasının önde gelen fikir liderlerinin katkıları ile hazırlanan eğitimlerle laboratuvar girişimcilerine bilgi ve birikim kazandırmayı amaçlıyor. Bu yılki programa dahil olan girişimciler, uzman eğitmenler tarafından verilen eğitimlerle fikirlerini projeleştirerek demo gününe hazırlandı. Demo gününde yatırımcılar ve sektörün fikir liderleriyle buluşan girişimciler, kendilerini tanıtma ve bağlantı kurma fırsatı elde etti.

Projeler ağırlıklı olarak klinik laboratuvar süreçlerinde yapay zekâ, pre-analitik süreçlerde dijital ve akıllı uygulamalar, dijital morfoloji, disiplinler arası test geçişleri, yeni nesil hasta başı (POC) tanı cihazı çözümleri ve laboratuvar süreçlerinde insana bağlı hataların azaltılması üzerine yoğunlaştı.

Etkinlik kapsamında Doç. Dr. Cemal Kazezoğlu, Prof. Dr. Mustafa Serteser ve Martin Fuhrer‘in katkılarıyla “Türkiye’de Laboratovar Diagnostiği”, Özerk ŞenerBerktug İncekasTimuçin BilgorKemal Payza ve Selçuk Bayer‘in katkılarıyla da “Sağlık Sektöründe İnovasyon ve Yatırım Ekosistemi” konulu paneller gerçekleştirildi.

Sekiz yerli girişimci projesinin yatırımcılarla buluştuğu demo gününde en beğenilen üç proje NevaSoft, Onreal Biotechnology, Retinow Sağlık Teknolojileri ve ARGE Sanayi A.Ş.’ye ait projeler oldu. Nevasoft, geliştirdiği yapay zekâ destekli kan analiz yazılımıyla birinci proje seçildi.

’Yapay zekanın girişimci akıllara ihtiyacı var’

Demo Günü’nde ‘’Sağlık Sektöründe İnovasyon’’ konulu bir konuşma gerçekleştiren İstanbul İl Sağlık Müdürü Kemal Memişoğlu, Türkiye’de sağlık sektörünün ciddi bir inovasyon ve proje geliştirme potansiyeline sahip olduğuna değinirken, bu potansiyelin projeleştirilerek hayata geçirilmesinde kamu, girişimciler ve özel sektör iş birliğinin öneminden bahsetti.

Özellikle laboratuvar süreçlerinde yapay zekâ kullanımının popülaritesine dikkat çeken Memişoğlu, “Sağlıkta yapay zekâ kullanımı muayeneden, teşhise, tedaviye, hızlı ve hatasız veri analizine kadar biz profesyonelere ve sağlık kurumlarına sayısız faydalar sunuyor, evet. Ancak bir adım öteye gidip, inovatif olmak için yapay zekanın girişimci akıllara ihtiyacı var. Bugün burada tam da bu noktayı iyi anlamış, yapay zekayı akla dönüştürmeyi hedefleyen bir toplulukla beraberiz. Bu tür programların çoğalmasını ülkemizdeki sağlık sektörünün gelişimi açısından çok önemli buluyorum’’ dedi.

Siemens Healthineers Türkiye Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Enis Sonemel ise görüşlerini şöyle ifade etti: “Ülkemizdeki sağlık sektörünün gelişimi açısından sağlık girişimcilerinin sayısının ve niteliğinin artması önemli. Siemens Healthineers Türkiye olarak özellikle üniversitelerle yaptığımız nitelikli bilimsel eğitim programlarıyla bu anlamdaki etki alanını genişletiyor ve uzmanlığımızı paylaşıyoruz. Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi ve TEKMER bu yolculukta hem bize hem de girişimcilere ev sahipliği yaparak alt yapı sağlıyor. Sektörümüz ve şirketimiz paydaşlarımıza teşekkür ederiz.”

Demo gününe katılan Acıbadem Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güldal Süyen ise program ile ilgili görüşlerini ‘’Sağlık ekosisteminin kalbinde yer alan bir üniversite olarak, sahip olduğumuz bilgi birikimini ve enerjiyi sağlık ve teknoloji alanında faaliyet gösteren her düzeyden girişimci ve işletmeye aktarmayı oldukça önemsiyoruz. Sağlığın çeşitli alanlarında hizmet gösteren firmalarla ortak kuluçka programları yürütmek bu ekosistemi güçlendirmenin önemli bir yolu. FOL² programı ile laboratuvar çözümleri gibi niş bir alanda yenilikçi yaklaşımlara kapılarımızı açmak bizim çok kıymetli ve gurur verici”’ şeklinde dile getirdi.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir