Sağlık Okuryazarlığı ve Bütüncül Sağlık Anlayışı…

Sağlık Okuryazarlığı ve Bütüncül Sağlık Anlayışı…

Sağlık alanında dünyada son yılların en öne çıkan konu başlıkları arasında bütünsel sağlık ve sağlık okuryazarlığı geliyor.

Bütünsel sağlık, fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal olarak tam iyilik halini ifade ediyor. Sağlık okuryazarlığı ise, insanların sağlıkla ilgili bilgilere erişme, anlama, değerlendirme ve bu bilgilere dayalı olarak sağlıklı kararlar alma yeteneği olarak tanımlanıyor.

Bütünsel sağlık ve sağlık okuryazarlığı arasındaki ilişki son derece önemli olarak görülüyor. Bütünsel sağlık, temelde insanların sağlıklarını korumayı ve iyileşmelerini hedeflerken, sağlık okuryazarlığı bu amaç odağında bilinçli tercihlerle ilerlemeyi sağlıyor. Böylece insanlar, bütünsel sağlıklarını etkileyen faktörleri anlayarak, sağlıklı yaşam tarzı seçimlerini doğru olarak yapabiliyor.

LifeClub Medikal Direktörü, İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Celal Yücel Batmacı, bütünsel sağlık kavramı ile ilgili şunları söyledi: “Dünya Sağlık Örgütüne göre sağlıklı olmak yalnızca hastalık ve sakatlıkların olmaması değil, fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir. İşte bütünsel sağlığın en güzel tanımı budur. Bütünsel sağlık fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden tam iyilik halimizi hedefler. Bunu yaparken yaşadığımız hastalıkların kök nedenlerini bulmak ve onları ortadan kaldırmak mottosu ile hareket eder. Modern tıp eğitiminde bunun karşılığı olan kelime fizyopatolojidir. Organlarımızın, sistemlerimizin hücrelerimizin programlandığı gibi çalışmasını izleyen bilim dalının adı fizyoloji iken; çeşitli sebeplerle bozulan fizyolojik düzen neticesinde ortaya çıkan hastalıkların altında yatan mekanizmaları inceleyen bilim dalı ise fizyopatolojidir. Ruhsal dengemizi sağlamamız, stres yönetim becerimiz ve çevremizle kurduğumuz sosyal ilişkiler konusunda gösterdiğimiz özen ile birlikte gerektiğinde profesyonellerden destek alarak fiziki iyilik halimizi sosyal ve psikolojik iyilik halimiz ile tamamladığımızda bütünsel sağlık kelime anlamını bizim için bulmuş olacaktır.”

Uzun Ömürlülüğün Destekleyicisi Önleyici Tıp

Bütünsel sağlık yaklaşımı ile ilişkili olarak son yılların bir diğer popüler kavramı longevity’den (uzun ömürlülük) de bahseden Dr. Yücel Batmacı, “Bu kavram aslında uzun yıllardır çeşitli isimlendirmeler ile insanoğlunun gündeminde yer almaktadır. Longevity kavramının en önemli destekleyicisi önleyici, koruyucu hekimlik uygulamalarıdır.

Dünyada hastalık belirtisi olmayan kişilerin periyodik olarak sağlık kontrolünden geçirilmesi yaklaşımının başlangıcı 1861 yılına uzanmakla birlikte, 1925’te Amerikan Tıp Birliği’nin (AMA) ilk kez hasta olmayan 35 yaşından sonraki kişilerin yıllık düzenli kontrollerini destekleyen bir bildiri yayınlanmasıyla popülarite kazanmıştır.

1970’lerin ortalarına kadar büyük bir değişiklik olmamıştır. Daha sonraları yıllık sağlık muayenelerinin yeterli olmadığı görülmüştür. Bazı hastalıkların bu muayeneler sırasında henüz tanısal büyüklüğe ya da olgunluğa ulaşmadığı için kolaylıkla gözden kaçabilmekte olduğu, ayrıca bu hastalıklar tanısal büyüklüğe ya da olgunluğa ulaştığında ise zaten semptom verdiği için ek tarama ya da tetkik yapılmasına gerek kalmamakta olduğu gözlemlenmiştir.

Bu zorlukları aşmak için kişinin kendisinin ve ailesinin ayrıntılı tıbbi öyküsünün alınması, hazine değerindeki bu kıymetli bilgilerin ışığında toplumda sık gözüken ve o kişi için karşılaşılması muhtemel ölüm nedenlerini erken tespit etmek için geliştirilen laboratuvar, radyolojik ve girişimsel tetkiklerin terzi dikimi kıyafet edasıyla kişiye özel olarak uygulanması ve elde edilen kanıta dayalı sonuçlara dayanarak her bir ölüm nedeni için bir sonraki muayene ve tetkik sürecinin planlanması elzemdir” dedi.

Sağlık Okuryazarlığı Geliştirilmeli

Önleyici tıp yaklaşımı ile bütünsel sağlık yönetimi hizmeti sunan LifeClub’ın Genel Müdürü Elif Elkinise sağlık okuryazarlığının bütünsel sağlık yönetiminin tamamlayıcısı olduğunu belirtti ve ekledi: “Sadece uzun yıllar boyu yaşamak değil, anlamlı bir hayat sürmek, keyifle ve sağlıkla günlerimizi geçirmek bizim için en önemlisi olmalı. Bu da bütünsel olarak sağlığımızı korumakla mümkün hale geliyor. Biliyoruz ki; 20 yıl sonraki yaşam kalitemizi bugün attığımız adımlarla biz belirliyoruz. Bu adımları doğru atabilmek için sağlık okuryazarlığımızı geliştirmemiz gerekiyor. Bütünsel sağlık yönetimini bir yaşam felsefesi olarak benimseyip, sağlık okuryazarlığı ile doktorlarımızı, hastalıklarımızı, tedavi yöntemlerimizi, vücudumuzu öğrenerek, anlayarak yüksek bir yaşam kalitesine ulaşmış oluruz.

Bütünsel Sağlık Yönetimi ile Halk Sağlığına Hizmet

Acıbadem Sağlık Grubu bünyesinde yer alan LifeClub’ın bütünsel sağlık yönetimi anlayışının bir ürünü olarak doğduğunu belirten Elif Elkin, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini belirterek, “LifeClub olarak halk sağlığını çok önemsiyoruz ve ona hizmet ediyoruz. İnsanların sağlıklı yaşam yolculuklarında rehberlik etmek için hep yanlarındayız. Dünyada en çok 4. ölüm sebebi hareketsiz yaşam, hareketsiz yaşam beraberinde kilo problemlerini de getiriyor. Örneğin, LifeClub uygulaması üzerinden herkesi kendine özel ücretsiz diyet ve fitnes programını oluşturabiliyor. Üstelik bunu kişinin kendi özelliklerine göre planlıyoruz. Bunu yapmak için ücretsiz olarak LifeClub uygulamasını indirmek yeterli oluyor. Böylece halk sağlığına doğrudan katkıda bulunuyoruz.

LifeClub uygulamasını; kişiye özel atanan bir hekim rehberliğinde bütünsel sağlık yönetimi hizmeti için LifeClub Sağlık, spordan diyete, zihin sağlığından uyku düzenine yol gösterecek programlar ile LifeClub Wellness ve sağlıklı bir yaşam için ihtiyaç duyulan ürün ve hizmetleri ayrıcalıklı koşullarla sunan LifeClub Platform adıyla 3 ana başlık üzerine kurguladık.

Son olarak da LifeClub Wellness başlığının altında Hareket modülünü aktif ettik. LifeClub Hareket ile yaş, kilo, boy ve cinsiyete göre 12 haftaya kadar program oluşturabilme imkânı bulunuyor. Kişinin hedefine göre ister kuvvetlenmek ister yağ yakmak ya da denge ve esneklik kazanmak için program oluşturmak mümkün. Nerede olursa olsun kolayca uygulanabilecek bu programın içeriği, sıklığı ihtiyaca göre belirlenip vücudun istenilen gölgesi çalıştırılabiliyor” dedi.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir