Sağlık Profesyonelleri COP28’de “Sağlık ve İklim” konusunda cesur eylemler talep ediyor.

Sağlık Profesyonelleri COP28’de “Sağlık ve İklim” konusunda cesur eylemler talep ediyor.

40 milyondan fazla sağlık profesyoneli COP28’de sağlık ve iklim konusunda cesur eylemler talep ediyor. 

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28. Taraflar Konferansı (COP28), 30 Kasım-12 Aralık 2023 tarihleri arasında, Birleşik Arap Emirlikleri Dubai Expo City’de  yapılmaktadır.

COP28’in ilk Sağlık Günü’nde, dünyanın dört bir yanından 40 milyondan fazla sağlık profesyoneli, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve sivil toplum kuruluşlarının COP28’deki iklim müzakerelerinde sağlığa öncelik verilmesi yönündeki eylem çağrısına katıldı.

İklim eylemsizliği her gün hayatlara mal oluyor ve sağlığı etkiliyor. Sağlık çalışanları, fosil yakıtların aşamalı olarak ortadan kaldırılması, temiz enerjiye geçiş, dayanıklılık oluşturulması ve değişen iklimin etkilerine karşı en savunmasız kişi ve toplulukların desteklenmesi için acil ve cesur eylemler talep ediyor. Daha fazla gecikme ya da mazeret olmaması için baskı yapıyorlar; Herkes için sağlıklı bir gelecek için hemen harekete geçme ve adalet çağrısında bulunuyoruz.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Sağlık ve iklim değişikliğinin yarattığı acil zorluklar karşısında, sağlık profesyonelleri sağlık sonuçlarını iyileştirmek ve iklim krizlerine çözüm bulmak için her türlü çabada bir arada duruyor” dedi. “Bu hepimize, gelecek nesiller için daha sağlıklı, daha dayanıklı bir dünyaya katkıda bulunma konusunda ilham veriyor.”

2023 yılı, orman yangınları, sıcak hava dalgaları ve kuraklıklar da dahil olmak üzere iklim bağlantılı felaketlerde, nüfusların yer değiştirmesine, tarımsal kayıplara ve artan hava kirliliğine yol açan endişe verici bir artışa tanık oldu. Devam eden iklim krizi, kolera, sıtma ve dang humması gibi yaşamı tehdit eden hastalıkların riskini önemli ölçüde artırdı.

COP28’de benzeri görülmemiş küresel sağlık seferberliği

DSÖ ve 40 milyondan fazla sağlık uzmanı, hükümetlere halihazırda vermiş oldukları taahhütleri yerine getirmeleri, Paris İklim Anlaşması’nı yerine getirmeleri, fosil yakıtların aşamalı olarak durdurulmasını hızlandırmaları ve insanlık için daha sağlıklı, daha adil ve daha yeşil bir gelecek hedeflerini yükseltmeleri çağrısında bulunuyor.

Güçlü ve dayanıklı sağlık sistemleri, nüfusu iklim değişikliğinin sağlık üzerindeki olumsuz etkilerinden korumak için vazgeçilmezdir. Mevcut ve gelecekteki yaşamların korunması için iklime dayanıklı, düşük karbonlu sağlık sistemlerinin inşa edilmesi, yerel, ulusal ve küresel iklim eylemi ve finansmanında önceliklerden biri olarak görülmelidir.

Dünyanın dört bir yanından Sağlık Bakanları, 120 ülkenin desteklediği “COP28 İklim ve Sağlık Bildirgesi”ni onayladı. Bu, iklim değişikliğinin sağlık üzerindeki ciddi etkilerini vurguluyor, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin (UNFCCC) ve Paris Anlaşması’nın kritik rolünü vurguluyor ve iklim değişikliği ile sağlık arasındaki bağlantılarla yüzleşmek için iş birliği içinde çalışmaya yönelik acil ihtiyacın altını çiziyor. Sağlık için iklim eyleminin aciliyetine ilişkin ortak anlayışı yansıtıyor ve herkes için daha sağlıklı ve daha dirençli bir geleceğe yönelik daha büyük bir küresel kararlılığa dair umudu artırıyor.

İklime dirençli sağlık sistemlerini finanse etmenin aciliyeti

Daha sağlıklı bir gezegene yönelik taahhüt, iklime dayanıklı sağlık sistemlerini ve sürdürülebilir girişimleri destekleyen finansman mekanizmalarına yönelik taahhüdü gerektirir. Eylemin aciliyetini tartışmak ama aynı zamanda mali taahhütlerin sorunun boyutuna uygun olmasını sağlamak da kritik önem taşıyor.

Şu anda küresel iklim finansmanının yalnızca %0,5’ini alan sağlık sektörü, kaynaklarda önemli bir artış talep ediyor. Mali desteğin artırılması sadece garantili değil, aynı zamanda devam eden sağlık krizleri ve gelişen küresel sağlık ortamıyla etkili bir şekilde mücadele etmek için de gereklidir.

Sağlık sektörü benzeri görülmemiş zorluklarla karşı karşıyayken, ciddi mali açığı kapatmak için acil eyleme geçilmesi gerekiyor. Finansmanı artırarak sektörün yenilik yapma, uyum sağlama ve en iyi bakımı sunma kapasitesini güçlendiriyor, günümüzün zorluklarına ve yarının belirsizliklerine karşı dayanıklı bir sağlık altyapısı sağlıyoruz.

DSÖ’nün iklim ve sağlık konusundaki kararlılığı

DSÖ, COP28 Başkanlığı’nın sağlıkla ilgili acil durumu vurgulama ve bu konferansta, açılış Sağlık Günü ve iklim ve sağlık bakanlığı toplantısı da dahil olmak üzere iklim ve sağlık için üst düzey bir platform sağlama çabalarını memnuniyetle karşılamaktadır. DSÖ, Bildirgede belirtilen önceliklerin etkili bir şekilde uygulanmasını sağlamak için ortaklar ve bağışçılarla birlikte çalışmaya kendini adamıştır.

DSÖ liderliğindeki İklim ve Sağlıkta Dönüştürücü Eylem İttifakı (ATACH), iklime dirençli ve düşük karbonlu sürdürülebilir sağlık sistemleri (COP26’nın Başkanı olarak, Büyük Britanya Birleşik Krallığı ve Kuzey İrlanda tarafından desteklenen konusunda girişimlerde bulunan 75’ten fazla ülkeyi bir araya getiren küresel bir platformdur), ortaklar, ikili bağışçılar ve araştırmacılarla birlikte. DSÖ, ATACH’ın Bildirgede yer alan öncelikleri benimsemesini ve etkili bir şekilde uygulanmasının desteklemesini sağlayacaktır.

Ayrıca DSÖ, liderlik, kanıt ve en önemlisi ülke uygulamaları gibi temel işlevleri aracılığıyla iklim değişikliğini tüm DSÖ programlarına öncelik olarak entegre ederek iklim değişikliği ve sağlık portföyünü güçlendirmeyi taahhüt etmektedir.

DSÖ, dünya çapındaki Sağlık Bakanlıklarına destek sözü vererek küresel sağlık ve iklim eylemine olan bağlılığını teyit etmektedir.

Uluslararası Hemşireler Konseyi (30 milyon üyeyi temsil ediyor) ve Dünya Tabipler Birliği (10 milyon hekimin üyeliğiyle), DSÖ’nün sağlık ve iklim değişikliği konusunda eylem çağrısını aktif olarak imzalayan dünya çapındaki binlerce sağlık profesyonelinin yanı sıra destek sözü verdi.

Kaynak: DSÖ, Haber Bülteni, Dubai, 4 Aralık 2023 

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir