Sağlık Turizmi Sempozyumu 26 Eylül Tarihinde Elazığ’da Yapıldı

Sağlık Turizmi Sempozyumu 26 Eylül Tarihinde Elazığ’da Yapıldı

Son yıllarda sadece Ankara, İstanbul ve İzmir’deki sağlık kuruluşlarına yurtdışından tedavi için gelen hastalarda büyük artış gözlendi.

2018 yılında sağlık ve tıbbi nedenler ile ülkemize 550 bin yabancı hasta geldiğini açıklayan Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Güven, sağlık ve bakım hizmeti alan yabancıların yaklaşık 1 milyar 110 bin dolar döviz kazandırdığını açıkladı.

Elazığ, son zamanlarda sağlık sektöründe çok önemli çalışmalara, ulusal ve uluslararası toplantılarla sağlık ve sağlık turizmi konusunda önem veren çalışmalar ortaya koymaktadır.

Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Güven, Elazığ Şehit Fethi Sekin Şehir Hastanesinde, 26 Eylül 2019 tarihinde düzenlenen 2. Sağlık Turizmi Sempozyumu’na katılarak bir konuşma yaptı. Sempozyumda, Türkiye’de sağlık turizmine yönelik yapılan çalışmalar ve belirlenen hedefler ele alındı.

Prof. Muhammet Güven’in, Elazığ’da 2. Sağlık Turizmi Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin son yıllarda sağlık alanında birçok başarıya imza attığını ve sağlık turizminin de bu alanda üzerinde durulan en önemli konulardan biri olduğunu söyledi.

Dünyada milyonlarca kişinin daha az maliyetle daha iyi sağlık hizmeti alabilmek, aynı zamanda kültür ve doğa turizminden de yararlanmak amacıyla arayışa girdiğine işaret eden Güven, Türkiye’nin hem sağlık alanında hem de doğa turizminde önemli bir yere sahip olduğunu kaydetti.

Dünya genelinde sağlık turizmi kapsamında her yıl yaklaşık 30 milyon kişinin kendi ülkelerinden bir başka ülkeye seyahat ettiğini açıklayan Prof. Güven;

Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Güven, Elazığ’da konuştu (26 Eylül 2019)

“Dünyadaki sağlık turizmi harcamasının 500 milyar dolar olduğu ifade ediliyor. Türkiye, sağlık turizmi alanında 1 milyar insana ve 57 ülkeye hitap eden önemli bir coğrafya da yer alıyor. Ayrıca, kolay ulaşım da sağlık turizmi alanında en önemli etkenlerin başında yer alıyor. 120 ülkede 300’e yakın şehir ve havalimanına uçuşu olan Türk Hava Yolları (THY) gibi bir hava yolu markasına sahibiz. Bu anlamda da sağlık turizmi için büyük bir potansiyele sahibiz.” dedi.

Sağlık Turizminde 1 milyar 110 bin dolar gelir

Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Güven, komşu coğrafya başta olmak üzere tüm dünyaya kaliteli hızlı ve güvenilir sağlık hizmetini sunmayı hedeflediklerini dile getirerek “2018 yılında ülkemizde 550 bin yabancı hasta sağlık ve bakım hizmeti aldı. 2018 yılında sağlık ve tıbbi nedenler ile gelen yabancı ziyaretçi ile yurt dışında ikamet eden ziyaretçilerimizden elde edilen gelir de yaklaşık 1 milyar 110 bin dolar oldu. Sağlık turizminde ülkemizin 2023 hedefi ise 1,5 milyon sağlık turisti ve 10 milyar dolar gelir” dedi.

Sağlık turizminin artık bir devlet politikası olduğuna dikkat çeken Güven, istenilen hedeflere ulaşmak için çok paydaşlı bir çalışmanın zorunlu hale geldiğini ve bu doğrultuda Uluslararası Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi’nin (USHAŞ) kurulduğunu belirtti.

Prof. Güven, sözlerini şöyle sürdürdü: Uluslararası Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi;

Ülkemizde sunulan sağlık hizmetlerinin tanıtımını yapmak, kamu ve özel sektörün sağlık turizmine yönelik faaliyetlerini desteklemek, uluslararası sağlık hizmetlerine ilişkin politika ve stratejiler geliştirmek amacıyla kuruldu. Belirlenecek hedef ülkelerde; havalimanları ve gümrük kapılarında bulunacak USHAŞ Karşılama ve Uluslararası Sağlık Danışma Birimleri, Sağlık Ataşelikleri, İleri Tanı Merkezleri ve Şehir hastaneleri bünyesinde oluşturulacak Mükemmeliyet Merkezleri ile ileri düzey sağlık hizmet sunumu sağlayarak Ülkemizin 2023 sağlık turizmi hedeflerine ulaşılması için çalışmalar yapılacaktır.” dedi.

Paylaş
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir