Şair Ataol Behramoğlu, 65 yaş ve üzerindeki yurttaşlara uygulanan sokağa çıkma yasağına dava açtı…

Şair Ataol Behramoğlu, 65 yaş ve üzerindeki yurttaşlara uygulanan sokağa çıkma yasağına dava açtı…

65 Yaş ve Üstüne Uygulanan Yasak Anayasaya Aykırıdır.

*65 yaşında ve daha büyük insanlar yöneticilerin oyuncağı, deney tahtası değildir” gerekçesiyle İdare Mahkemesine  Milli Merkez Yönetim Kurulu Üyesi değerli şair Prof. Dr. Ataol Behramoğlu  Avukatı aracılığıyla Dava açtı.*

Milli Merkez Genel Sekreteri Kimya Yük. Müh. Haluk Dural’ın gönderdiği, Prof. Dr. Ataol BEHRAMOĞLU’na ait duyuru aşağıda sunulmuştur.

*65 yaş üstü kısıtlamaları Anayasamızın  ve temel insan haklarının eşitlik ilkesine aykırıdır.*

Kanıtlanmış Bilimsel bir Gerekçesi de bulunmamaktadır. Bildiğim kadarıyla bizden başka hiç bir ülkede böyle bir uygulama yoktur.
Bir grup insanı bu keyfi uygulamayla toplumsal yaşamın dışına çıkarmak, yaşam haklarını sınırlamak haksızlıktır ve günahtır.

Üstü örtülü olarak da olsa, “Zaten şunun şurasında ne kadar ömrünüz var, dışarıda ne yapacaksınız, oturun oturduğunuz yerde “demektir.

65 yaş üstü Kovitle ilgili vefatlarda acaba kaç kişiye evinde otururken, kaç kişiye dışarıda ilken virüsün bulaştığına dair bir araştırma var mı?

Bunun gibi, 65 yaş üstü normal vefatlarda, yasak öncesi ve sonrasına dair bir araştırma yapılmış mıdır?

Ben evde oturma döneminde bu yaş gruplarından insanlar arasında Kovit’ ten ölümlerde eksilme olmadığı gibi normal  ölümlerinde  artış olduğundan kuşku duymuyorum. Buyurun, araştırın. Toplumu da bu konuda aydınlatın.

65 Yaş ve üstü, Yöneticilerin oyuncağı, deney tahtası değildir.

Kişisel olarak ben çok şükür 65 yaş üstüne ulaşmış bir akademisyen, yine çok şükür sürmekte olan sanatsal ve yazarlık çalışmalarından ötürü vergi ödeyen bir sanat-kültür insanıyım. Dolayısıyla bu yasakların dışındayım, ya da olmam gerekir. Fakat bu yaş gruplarından insanları, lütfedilip izin verilen saatlerde topluca gördüğümde, yalıtılmış, toplum dışına atılmış görünümleri beni üzüyor. İnsanlık ve yaşam adına içim yaralanıyor.

*Bu nedenle bu gün avukatım yoluyla İdare Mahkemesine bu hukuk dışı uygulamanın durdurulması talebiyle Dava açtığımı topluma saygıyla duyuruyorum.*

*Ataol BEHRAMOĞLU, 9 Aralık 2020*

Share This
COMMENTS
 • comment-avatar
  Bülent EKİNCİ 23 Şubat 2021

  Merhaba 
  Sayın Behramoğlu na yürekten katılıyorum . Bu ülke birilerinin babalarının çiftliği değil. 
  Şiddetle protesto ediyorum .

  Saygılarımla 

 • Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir