Soroptomistler “Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı” verilmesini kutladı.

Soroptomistler “Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı” verilmesini kutladı.

Soroptomist Kulüpleri Ankara Şubesi Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesini kutladı

Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verildiği tarih olan 5 Aralık ülke çapında çeşitli etkinliklerle gündeme geldi.

Soroptomist Kulüpleri Ankara Şubesi de 4 Aralık 2021’de Ankara Kulüp’te yaptıkları toplantıda Türk Kadın’ına Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesinin 87. yılını coşkuyla kutladı.

Toplantı Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlere saygı duruşunu müteakip İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı, günün önemine ilişkin konuşmalarla devam etti.

Toplantıya konuk konuşmacı olarak katılan eğitimci Neş’e Demirel Çetiner günün anlamına yönelik yaptığı konuşmasında çeşitli toplumlarda kadının yeri ve kadına verilen önem, kadına yapılan eziyetleri tarihten çarpıcı örneklerle sundu.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Kadınına verdiği değeri “Ey Kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın ”sözüyle dile getirdiğini ve bu kapsamda Ulu Önder’in yaptığı çalışmaları anlattı.

Bundan 87 yıl önce henüz birçok ülkede adı bile geçmezken Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkını verilip yasalaştırmasının Türk Kadınını ileriye götürmekle kalmayıp bir çok gelişmiş ülkeye de örnek olduğunu vurguladı.

Ankara’nın Kazan köyünden çıkarak ilk kadın milletvekilleri arasında yer alan Satı Çırpan’ı Ata’nın  bir gezisinde  nasıl keşfettiğini ve desteklediğini anlattı.

Haydi, Kızlar Gökyüzüne adlı kitabın yazarı olan Çetiner “Mustafa Kemal Atatürk’ün cesur bir annenin oğlu olduğunu ve cesur kız çocukları yetiştirdiğini, kadınlara verdiği haklar yanısıra onların haklarını öğrenmesi ve savunmaları için de büyük çaba sarf ettiğini hatırlattı.

Toplantıda Ata’nın sevdiği şarkılar seslendirildi.

Ankara Şubesi Başkanı Zeren Ünal yıllar önce yaptıkları ziyarete değindi ve ilk kadın milletvekili Satı Çırpan’ın Kazan’daki mezarını ziyarete giden ilk Kadın Kulübü olduklarını ve gördükleri ilgiden çok etkilendiklerini anlattı.

Soroptomist Kulüpleri genç kız ve kadınların yaşamlarını değiştirmesine yönelik dayanışma yardım, destek çalışmaları yapıyor.

Ankara Soroptomist Kulüpleri 24 Kasım “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” ve akabindeki Protesto eylemlerine destek vererek çeşitli etkinlikler ve toplantılar gerçekleştirmişti bu konudaki çalışmalarına çeşitli projelerle  devam ediyorlar.

Yazar Gülseren Tozkoparan Jordan, Ankara, 11 Aralık 2021

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir