Steve Jobs’a Göre Sizi Başarıya Götürecek 10 Kural

Steve Jobs’a Göre Sizi Başarıya Götürecek 10 Kural

Steve Jobs, 1976 yılında ailesinin evinin garajında Apple’ı kurmuş bir girişimci, hayalperest, risk alan bir mucit ve vizyon sahibi biri. Kurulduğundan bu yana, Apple’ın marka konumunu ve pazarı domine ettiğini göz önünde bulundurduğumuzda, Steve Jobs’ın bir devrim yaptığını da söylemek mümkün.

1985 yılında zorluklar çekmeye başladı ancak Steve Jobs’ın en değerli sözlerinden biri olan “Ne yapmayacağınıza karar vermek ne yapacağınıza karar vermek kadar önemlidir” cümlesinin, aslında ne kadar önemli olduğunu gösteren yaklaşımı ile, 1997 yılında iflas etmek üzereyken, geliştirmekte oldukları tüm ürünlerden vazgeçip, aklına gelen taşınabilir bilgisayar fikri ile Apple’ı geri döndürdü.

Steve Jobs’ın yaşamı boyunca geliştirdiği ve dönüştürülmesine yardımcı olduğu 7 endüstri var. Kişisel bilgisayarlar, animasyon filmleri, müzik, telefonlar, tablet bilgisayar, perakende mağazaları ve dijital yayıncılık. Bu nedenle kendisine mucit ve devrimci demek de pek de yanlış kaçmıyor.

1997 yılında, Steve Jobs’ın anlatımıyla yayınlanan Apple’ın “Think Different” reklamında ettiği “Dünyayı değiştirebileceklerini düşünecek kadar çılgın olan insanlar, bunu yapanlardır” sözünü de yaşamı boyunca geliştirdiği ve öncü olduğu ürünler ile dünyaya kanıtladı. İşine olan tutkulu yaklaşımı, kural tanımaması ve hayatına getirdiği tutkular ile var oldu ve Apple’ı da var etti. Huysuzluğu ve sabırsızlığı aslında mükemmelliğinin parçalarındandı.

Kullanıcı deneyimini en önde tutan, sadeliğe önem veren yaklaşımı ile günümüzde teknolojinin her alanda pay sahibi olan Apple’ın kurucusu Steve Jobs’ın bu yaklaşımlarını pekiştirdiği 10 kuralı var:

  1. Kısıtlı bir hayat yaşamayın.

“Hayat, yani sahip olduğunuz zaman zaten kısıtlı, bu zamanınızı başkasının hayatını yaşayarak boşa harcamayın. Başkalarının düşüncelerinin sonuçlarına bağlı kalarak yaşama tuzağına düşmeyin. Başkalarının fikirlerinin gürültüsünün sizin iç sesinizi boğmasına izin vermeyin. En önemlisi, kalbinizi ve sezginizi takip etme cesaretine sahip olun, onlar ne yapmak istediğinizi bilirler. Geriye kalan her şey ikincildir.” 

Steve Jobs, aslında sözlerinde bile yapmanız gerekenleri değil, yapmanız gerekenler sırasındaki yaklaşımlarınızdan bahsediyor. Başkalarını dinlemek yerine aslında kendi bildiklerinizi dinleyecek kadar cesaretli olmalısınız.

  1. Tutkulu olun.

“Yaptığınız iş, hayatınızın büyük bir bölümünü dolduracak, bu sebeple gerçekten tatmin olacağınız iler yapmanın tek yolu harika olduğuna inandığınız şeyleri yapmaktır. Harika işler yapmanın tek yolu iste yaptığınız işi sevmektir.”

Tutku sizi sonuca götürür. Eğer bir işe başlarken tutkulu değilseniz, asla sonunu getiremezsiniz. Dünyanın en iyi işinde veya hayalinizdeki en büyük işte bile zorluklar vardır. Bu zorlukların üstesinden gelebilmeniz için tutkulu olmalısınız. Tutkularınız, işler zorlaştığında sizin tutunacak dalınız olacaktır.

 

  1. Hayatınızı kendiniz tasarlayın.

“Başkalarının fikirlerinin gürültüsünün kendi iç sesinizi boğmasına izin vermeyin.”

Kendi geminizin kaptanısınız, başkasının kontrolü ele almasına izin vermeyin. Hayatınızı kendiniz tasarlayın, bunu yapmak için 2.bir şansınız olmayacak. Ya şimdi yaparsınız ya da sonra pişman olursunuz.

  1. Dandik ürün satmayın.

Sadece yüksek kaliteli ürünler satın, zaten çoğu kişi Apple ürünlerinin her zaman en kaliteli olduğunu ve bu nedenle en iyi olduklarını düşünürler. Sadece kaliteli ürünler sunarak, her zaman satın almaya istekli ve sadık müşterilere sahip olun. Kendinizi ve işinizi yenilemeye devam etmelisiniz. Geliştirin ve ilerleyin. Yenilik yapmıyorsanız, başkaları size yetişecek ve sizi işsiz bırakacaktır. Sizin yaptığınızı yapan milyarlarca insan var, peki sizi onlardan farklı kılan nedir? Bu soruya her zaman cevap verin.

  1. Harika bir ekip oluşturun.

“Yaptığım en iyi şey, bir grup yetenekli insan bulmak ve onlarla bir şeyler yapmak.” 

Etrafınızdaki insanlar, geleceğinizi şekillendirecek insanlardır. Kendinizi, vizyonunuzu paylaşacağınız akıllı ve pozitif insanlarla çevrelerseniz, parlak bir gelecek sizi bekliyor.

  1. Paraya değil, değere odaklanın.

“Mezarlıktaki en zengin adam olmak benim için önemli değil. Geceleri harika bir şey yaptığımızı söyleyerek yatağa gitmek, benim için önemli olan bu.”

Çoğu insan paraya ve kâra odaklanır, ancak sizi zengin edecek olan para değil, tutkunuz ve kat ettiğiniz ilerlemedir. Sevdiğiniz işi seçin. Steve Jobs 25 yaşındayken 100 milyon dolara sahipti ancak bu yola para için çıkmamıştı. Yaptığı her şeyi yenilikçi vizyonu ile dünyayı değiştirmek istediği için yaptı.

  1. Ürünlerinizle gurur duyun. 

Çevrenize gururla tavsiye edeceğiniz ürünler yaratın, ürününüz harikaysa zaten para da arkasından gelecektir. “Yenilik, liderle takipçiyi birbirinden ayırır.” Kendinizi ve işinizi yenilemeye devam etmelisiniz. Geliştirmeye devam edin ve ilerlemeye devam edin. Önce kendi hayallerine inanmalısınız. İstediğinizi elde edebileceğinize inanmıyorsanız, başarılı olabilmenizin hiçbir yolu yoktur.

  1. Müşteri odaklı düşünün.

Müşteriler, yaptıkları işleri ciddiye alan ve kendilerini derinlemesine anlamaya istekli kişilere güvenme eğilimindedir. Güven kazanmak, tüm denklemin bir parçasıdır. Ayrıca müşterilerinize istedikleri ve ihtiyaç duydukları bir ürüne nasıl değer kattığınızı göstermelisiniz. Müşterilerinizin güveninizi kazanamazsanız, teklifiniz ne kadar iyi olursa olsun, muhtemelen güvendikleri başka birinden satın alacaklardır.

  1. Pazarlamanın değerlerle ilgili olduğunu unutmayın. 

Bir ürün veya hizmetin değerleri, özellikleri değil, gözlerimizi kapattığımızda bizimmiş gibi hissedebildiğimiz şeylerdir. Müşterilerinizin ihtiyaçlarından ve değerlerinin ne anlama geldiğinden emin olun. Hiç büyük bir markanın reklamında, rakiplerinden daha iyi olduklarını söylediklerini gördünüz mü? Hayır. Çünkü onlar, yaptıkları işlerde büyük isimlerle çalışarak marka imajlarını, önemli değerlerle pekiştiriyorlar. Müşterilerinizin şirketinizin neyi temsil ettiğini bildiğinden emin olun.

  1. Her zaman aç ve budala kalın.

Başarıya ne kadar açsınız? Herkes başarılı olmak ister ama çoğu başarıya aç değildir. İş yapmaya veya daha fazla önlem almaya istekli değillerdir. İstediğiniz şeye aç değilseniz asla onu elde edemezsiniz. Aptal kalın ve her zaman öğrenmeye hazır olun. Hatalarınızdan ders aldığınız sürece hata yapmaktan korkmayın. Yenilikler yapın ve gelişmeye devam edin.

Apple’a yatırım yapan ilk yatırımcılardan biri olan Mike Markkula, Apple’a döndükten sonra Steve Jobs’a işin bir kelebek gibi olduğunu, büyümeye devam etmek için metamorfozdan geçmesi gerektiğini söyledi. Siz de bir kelebek gibi olun. Sizi bir tırtıldan kelebeğe dönüştürecek metamorfozdan geçin. Her zaman aç ve budala kalın. İşinizi ve kendinizi sürekli iyileştirmeniz ve yenilemeniz gerektiğini unutmayın.

Kaynak: GK Startup Bulten, 25 Temmuz 2023

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir