Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, BM Genel Kurulunda; “Suriyeli mülteciler için kapılarımız ardına kadar açık”.

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, BM Genel Kurulunda; “Suriyeli mülteciler için kapılarımız ardına kadar açık”.

Suriye’de Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, ülkesinin kapılarının mültecilerin güvenli dönüşü için ardına kadar açık olduğunu ifade etti.

Dışişleri Bakanı Mikdad, Genel Kurul’a hitaben yaptığı konuşmada, COVID-19 pandemisinin küresel etkisi hakkında konuşarak başladı.

“Bazıları pandemiyi siyasi hesapları çözmenin ve diğer ülkeleri virüsü yaratmakla suçlamanın bir yolu olarak kullanırken, diğerleri bencilce başkalarının ihtiyaçlarını görmezden gelerek bu dünyada yalnız olduklarına inanmayı seçti” dedi.

Kendisinde ve diğer ağır yaptırım uygulanan ülkelerde yaptırımların yer aldığı ve koronavirüs pandemisinin etkilerini ağırlaştırdığını bildiren Mikdad, “COVID-19 sözde yaptırımların yokluğunda bir can alsaydı, çok daha fazlasını talep ederdi”. Yaptırımlar Küba, İran, Sudan, Suriye, Venezuela ve Yemen gibi ülkelerde acı ve ölüm getiriyor” dedi.

Terör tehdidi

Terör tehdidine dile getiren Mikdad, Suriye’nin bu beladan en çok etkilenen ülkelerden biri olduğunu kabul ederek, ülkesinin terörle mücadeleye devam edeceğini ve “Devlet otoritesinin, güvenliğinin ve istikrarın yeniden sağlanmasını” sağlayacağını doğruladı. .

Faysal Mikdad, BM 76. Genel Kurul toplantısının son gününde, “Teröristleri desteklemeye ve yatırım yapmaya devam edenler, başarısızlığa mahkum olan tehlikeli bir bahis içindeler” dedi.

Suriyeli Bakan ayrıca, Türk ve Amerikalı askerlerin, savaşın harap ettiği ülkesinden çekilmesi çağrısında bulunarak, yabancı askerlerin er ya da geç Suriye’den çıkmak zorunda kalacağını söyledi.

Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, New York’ta, 27 Nisan 2021 tarihinde Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, “Suriye’nin kapılarının tüm mültecilerin ülkelerine güvenli ve gönüllü olarak geri dönmeleri için ardına kadar açık olduğunu açıkça belirttik” dedi.

Batılı ülkelerin Suriyelilerin durumundan istifade ettiğini iddia eden Mikdad, “Bazıları, insani amaçlarla veya Suriyelilerin çıkarlarıyla hiçbir ilgisi olmayan bir gündeme hizmet etmek için onların acılarından yararlanmaya devam ediyor” dedi.

Mülteciler

Faysal Mikdad, Suriye’nin tüm mültecilerin ülkelerine güvenli ve gönüllü olarak geri dönüşü için Suriye’nin ‘açık kapıları’ olduğuna dikkat çekerek, Suriye’nin “teröristlerden geri alınan alanlarda altyapı ve hizmetleri yeniden inşa etmek ve rehabilite etmek ve bunun için gerekli prosedürleri devreye sokmak için” çalıştığının altını çizdi.

“İnsani müdahalelerin kapsamı, su, sanitasyon, sağlık, tıbbi ve barınma hizmetleri sağlayacak kalkınma yardımı ve erken kurtarma ve dayanıklılık projelerini içerecek şekilde genişletilmelidir” dedi.

Birbirine bağlı dünya ilişkileri

Faysal Mikdad, İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarındaki savaş suçlarına ve insanlığa karşı işlenen suçlara bir son verilmesi çağrısında bulundu ve Suriye’nin İran’a nükleer anlaşma desteğini ve dayanışmasını dile getirdi.”

Dünyanın “birbiriyle bağlantılı” olduğunu ve “hiçbir ülke kendi çıkarlarına hizmet edemez ve güvenliğini diğer ülkelerin çıkarları ve güvenliği pahasına sağlayamaz” dedi.

Af Örgütü: Ülkeye dönen birçok Suriyeli tutuklandı, işkenceye maruz kaldı

Ancak bu ayın başında Uluslararası Af Örgütü yayınladığı bir raporda, ülkeye dönen çok sayıda Suriyeli mültecinin, tutuklandığını, ortadan kaybolduğunu ve işkenceye maruz kaldığını aktardı.

Geçen hafta Rus Haber Ajansı Sptunik’e konuşan Faysal Mikdad, Şam’ın Türkiye’nin Suriye’deki varlığını bir işgal eylemi olarak gördüğünü ve Ankara’nın güçlerini derhal geri çekmesini istediğini söylemişti.

Son birkaç hafta içinde hükümet birliklerinin saldırılarını yoğunlaştırdığı İdlib, Suriyeli muhaliflerin son büyük kalesi olmaya devam ediyor.

Kaynak:

AP, Euro News, BM Haberleri, 27.9.2021

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir