Taliban, Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı ele geçirdi…

Taliban, Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı ele geçirdi…

Taliban, 15 Ağustos 2021 Pazar gecesi Afganistan’ın başkentin Kabil’de bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın kontrolünü ele geçirdiğini açıkladı. ABD’nin Kabil Büyükelçiliği Kabil Havaalanı’na ateş açıldığı haberleri üzerine güvenlik uyarısı yayınladı. NATO, Kabil Havalimanı’ndaki tüm ticari uçuşların askıya alındığını duyurdu.

Afganistan’da 34 vilayetten 31’inde kontrolü ele geçiren Taliban’ın başkent Kabil’e girmeye başlamasının ardından, kentte güç kullanmayacağını ve halkın zarar görmeyeceğini duyurmuştu.

Taliban’ın Kabil’e girmeye başladığını duyan halk başkenti terk etmeye başlarken, Taliban başkentte bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın kontrolünü ele geçirdiğini açıkladı.

Afganistan hükümetinden ise konu hakkında henüz açıklama yapılmadı. Kabil çevresinde ara sıra silah sesleri duyulduğu bildirilirken, önemli bir çatışmanın yaşanmadığı aktarıldı. Taliban, Afganistan hükümetinin barışçıl bir şekilde teslim olmasını beklediğini aktardı.

“Kabil Havaalanı’na Ateş Açıldı”

ABD’nin Kabil Büyükelçiliği tarafından yapılan güvenlik uyarısında, “Kabil’deki güvenlik durumu, havalimanı da dahil olmak üzere hızla değişiyor. Havaalanının ateş açıldığına dair haberler var, bu nedenle ABD vatandaşlarına oldukları yerlere sığınmaları talimatını veriyoruz” denildi.

NATO, Kabil Havaalanı’nda tüm ticari uçuşların askıya alındığını ve yalnızca askeri uçaklara izin verildiğini aktardı. Havaalanı, çok sayıda ülke tarafından vatandaşlarını, büyükelçilik çalışanlarını ve diplomatları tahliye etmek amacı ile kullanılıyor.

Afganistan’da Geçiş Hükümeti Olmayacağı İddiası

Eski Afganistan İçişleri Bakanı Ali Ahmed Celali’nin Taliban liderliğindeki geçiş hükümetine başkanlık edeceği açıklanmıştı. Taliban’dan iki yetkili ise Afganistan’da geçiş hükümeti olmayacağını ve tam bir yetki devrinin beklendiğini öne sürdü.

Kabil’den Kaçıs Sürüyor

Taliban’ın Kabil’e girmeye başladığını duyan halk, başkenti terk etmeye başladı. Uzun araç kuyruklarının ulaştığı kentte trafik kilitlendi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Gani, Tacikistan’a Kaçtı

Afganistan İçişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin Tacikistan’a gitmek üzere başkent Kabil’den kaçtığını açıkladı. Cumhurbaşkanlığı Ofisi ise, Cumhurbaşkanı Gani’nin ülkeden ayrıldığına yönelik haberlerle ilgili güvenlik nedeni ile bilgi verilemeyeceğini ifade etti.

Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah’ın da aralarında bulunduğu Afgan hükümetinden oluşan bir heyetin Katar’ın başkenti Doha’da Taliban liderleriyle bir araya geleceği öğrenildi.

Görüşmede Afgan temsilciler ve Taliban liderlerinin güç değişimi sürecini değerlendirmesi bekleniyor. Öte yandan, yerel kaynaklar tarafından yapılan açıklamaya göre Doha’daki görüşmelere ABD’li yetkililer de katılacak.

Ülkeler Personellerini Tahliye Ediyor

ABD ve Almanya Kabil’de bulunan büyükelçiliklerini güvenlik gerekçesi ile havalimanına taşıdı. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas yaptığı açıklamada, büyükelçiliğin Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’na taşındığını aktarırken, personelin tahliyesi için hazırlık yapıldığını ifade etti.

Maas, “Elçilik çalışanlarını, havalimanının askeri bölümüne taşıma kararı aldık. Çalışanlarımızın güvenli tahliyesi için gerekli önlemleri alacağız” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise, Kabil Büyükelçilik çalışanlarının binadan ayrılarak havalimanına taşındıklarını açıkladı.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde düzenlediği basın toplantısında, İsveç’in Kabil Büyükelçiliğindeki tüm personeli yarına kadar tahliye edeceğini belirtti.

Kanada Büyükelçilik Operasyonlarını Askıya Aldı

Kanada Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kabil Büyükelçiliğindeki operasyonların askıya alındığı duyurularak, “Afganistan’daki durum hızla gelişiyor. Misyonumuzun emniyetini ve güvenliğini sağlama yeteneğimize ciddi zorluklar getiriyor” denildi.

“Kanada’nın Afganistan Büyükelçisi ile görüştükten sonra, Kabil’deki diplomatik operasyonlarımızı geçici olarak askıya alma kararı alındı” ifadeleri kullanılan açıklamada, “Kanada büyükelçiliği, Afganistan’daki güvenlik durumu, personelimiz için uygun hizmeti ve güvenliği garanti etmemize izin verir vermez faaliyetlerine devam edecektir” denildi.

Kabil Havalimanı’nda uçuşlar askıya alındı

NATO, Afganistan’ın Kabil Havalimanı’nda tüm ticari uçuşların askıya alındığını duyurdu.

Afganistan’da 34 vilayetten 31’inde kontrolü ele geçiren Taliban’ın başkent Kabil’e girmeye başlamasının ardından, kentte güç kullanmayacağını ve halkın zarar görmeyeceğini duyurmuştu.

Taliban’ın Kabil’e girmeye başladığını duyan halk başkenti terk etmeye başlarken, Cumhurbaşkanı Eşref Gani ülkeden kaçtı. Cumhurbaşkanı’nın Tacikistan’a kaçmasının ardından Taliban başkentte bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın kontrolünü ele geçirdi. Ülkede tam bir kaos hakimken Kabil Havalimanı’nın da ateş altında olduğu açıklandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan Afganistan açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 15 Ağustos 2021 tarihinde, Cezayir’deki temaslarının ardından yurda dönüşü öncesi gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Afganistan’daki son duruma ilişkin açıklama yapan Bakan Çavuşoğlu, “Afganistan’da diplomatik misyonlarımızla ilgili gerekli tedbirleri aldık. Kabil Büyükelçiliğimiz faaliyetlerini sürdürüyor” dedi.

Taliban yetkililerinden Türkiye açıklaması: ‘Düşman olarak değil müttefik olarak görüyoruz’

Afganistan İçişleri Bakanlığı, terör örgütü Taliban’ın Kabil’e saldırdığını açıklamasından ardından Taliban’dan 15 Ağustos 2021 tarihinde Türkiye açıklaması geldi.

Afganistan İçişleri Bakanlığı, Taliban’ın başkente girmesinin ardından yönetimin devri için müzakerelere başlanacağını duyurdu.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, Independent Türkçe’den Abdullah Rahimoğlu’na verdiği demeçte, Taliban’ın Kabil dışında Afganistan genelinde hâkimiyet sağladığını söyledi. Mücahid,“Kabil’in kapılarına dayandıklarını”, “istedikleri an Kabil’i alabileceklerini” belirtti. Mücahid, sivil insanların zarar görmemesi için Kabil’i zor kullanarak almak istemediklerini kaydetti.

Kabil yönetimiyle müzakerelerin başladığını dile getiren Mücahid, “Barışçıl yollarla Kabil’i teslim alacaklarını” vurguladı.

Mücahid, “Kimsenin canı ve malına zarar vermek istemediklerini ve Kabil halkının bu konuda endişesinin olmaması gerektiğinin” altını çizdi.

“İslam Hükümeti”

Mücahid, “Tüm Afganlara hizmet edecek ve herkes tarafından kabul görecek, herkesin kendisini bulabileceği bir İslami hükümet kuracağız” dedi.

Independent Türkçe’den Emir Ekşioğlu’na konuşan, Taliban’ın en önemli isimlerinden, aynı zamanda eski lider Muhammed Ömer’in oğlu olan Molla Muhammed Yakup’un ofisi de  da Kabil’e girmeye başladıklarını belirtti.

Molla Muhammed Yakup, “Kabil çok kısa süre içerisinde kontrolümüze geçecek. Afganistan İslam Emirliği’nin zaferini tüm dünya kabul etmeli. Bizi tanıyan ülkelerle yakın ilişkiler kurmaya hazırız” dedi.

“Hiçbir Ülkenin Bulunmasına İzin Vermeyeceğiz”

Afganistan Cumhurbaşkanı Gani için “Afganistan için büyük bir sorundu” ifadelerini kullanan Yakup, “Binlerce kişinin ölümünden sorumlu biri. Zaferimizi kabul etmeli” diye ekledi.

“Afganistan topraklarında hiçbir ülkenin bulunmasına izin vermeyeceğiz” diyen Yakup, “Kısa süre içerisinde hangi ülke olursa olsun Afganistan İslam Emirliği topraklarında yabancı güçleri işgalci olarak görüp gerekeni yapacağız” şeklinde konuştu.

“Müttefik Olarak Görüyoruz”

Türkiye hakkında da konuşan Yakup, “Türkiye, yakın ilişkiler kurmak istediğimiz bir ülke” dedi ve ekledi:

Erdoğan’dan bize karşı saygılı olmasını arzuluyoruz. Türkiye, birçok Afgan’ı barındıran ve yakın ilişkiler kurmak istediğimiz bir ülke. Türkiye’yi bir düşman olarak değil müttefik olarak görüyoruz.

Kaynak:

Reuters, AA, Independent, Sözcü, Cumhuriyet, 15 Ağustos 2021

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir