Tıbbi Cihaz ve Malzeme Fiyatında İyileştirme Sağlandı.

Tıbbi Cihaz ve Malzeme Fiyatında İyileştirme Sağlandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Resmi Gazete’de yayımlanan Yeni Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile tıbbi cihaz ve malzeme fiyatlarının yeniden belirlendiğini, 1663 tıbbi cihaz ve malzeme fiyatında 731 milyon lira iyileştirme sağlandığını duyurdu.

Vatandaşların Genel Sağlık Sigortası hizmetlerinden etkin faydalanabilmeleri için “Değişen piyasa koşulları nedeniyle vatandaşların ihtiyacı olan tıbbi cihaz, malzeme ve ilaçlarda fiyat güncellemesine gidildi. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geri ödenen fiyatları arttırarak vatandaşların sağlık hizmetine, ilaca ve tıbbi cihaz ve malzemeye erişimi kolaylaştırıldı

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) malzemeler için ödeyeceği paraların miktarının arttırıldığını, 62 tıbbi malzeme fiyatında % 10 ila % 350 arasında değişen oranlarda artış sağlanarak 415 milyon lira iyileştirme yapıldı.

Böylece vatandaşın ödemek zorunda kaldığı fark ücretlerinin birçok ürün için ortadan kalkmış oldu.

Ülkemizde en sık görülen, önlenebilir bir kalıtsal kan hastalığı olan Talesemi (Akdeniz Anemisi) hastalarının kullanması gereken infüzyon setinin geri ödeme fiyatı % 350 oranında arttı.

Yeni düzenlemeyle evde kullanılan solunum cihazlarından; ev tipi mekanik ventilatörün geri ödeme fiyatı yüzde 100 artışla 9 bin liradan 18 bin liraya, oksijen tedavisi için kullanılan oksijen konsantratörünün geri ödeme fiyatı yüzde 130 artışla 833 liradan bin 915 liraya, oksijen tüpünün geri ödeme fiyatı da yüzde 100 oranında artışla güncellendi.

Ayrıca bu cihazlarla birlikte kullanılan oksijen tüplerinin geri ödeme fiyatı %100 oranında artırıldı ve dolumu için ödenen geri ödeme rakamları da güncellendi.

Gün boyu takip etmek zorunda oldukları kan şekerinin ölçümü için kullandıkları kan şekeri ölçüm çubuğunun geri ödeme fiyatının % 40 oranında artırılmasıyla, Diyabet hastalarının bu kronik hastalık yüzünden yaşadığı maddi sıkıntılar sona erdi. Ayrıca, bir kısım diyabet hastasının kullanmak zorunda kaldığı insülin pompasının geri ödeme fiyatı % 50 oranında arttı ve 4.884 TL oldu.

Hasta bezinin geri ödeme fiyatı yüzde 40, sonda tıbbi malzemelerinin yüzde 30, kolostomi, ileostomi ve ürostomi tıbbi malzemelerin yüzde 40 artırıldı. Dijital işitme cihazının geri ödeme fiyatı % 35 oranında arttı.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 1601 tıbbi malzemeye geri ödeme yaptığı tutarın 316 milyon lira artırıldığını ifade eden Bakan Selçuk, böylelikle 316 milyon lira iyileştirme sağlandığını belirtti.

Bu kapsamda;

– Kalp nakli bekleyen hastalarda kullanılan ventrikül destek cihazının geri ödeme fiyatı yüzde 50 artışla 200 bin liradan 300 bin liraya,

– Yapay kalbin geri ödeme fiyatı yüzde 50 artışla 300 bin liradan 450 bin liraya,

– Epilepsi hastası çocuklarda kullanılan vagal sinir stimülatörünün geri ödeme fiyatı yüzde 50 artışla 35 bin liradan 52 bin 500 liraya,

– Skolyoz hastası çocukların tedavilerinde kullanılan manyetik rodun geri ödeme fiyatı yüzde 30 artışla 27 bin 500 liradan 35 bin 750 liraya,

– İnsan kaynaklı greftlerin geri ödeme fiyatları yüzde 5 ila yüzde 120 arasında değişen oranlarda,

– Kalp pillerinin geri ödeme fiyatları yüzde 20 ila yüzde 100 arasında değişen oranlarda,

– Mekanik kalp kapakları, biyolojik kalp kapakları için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun geri ödediği rakamlarda yüzde 10 ila yüzde 130 arasında değişen oranlarda iyileştirme yapıldı.

Kaynakça;

Gazeteler

Aile Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı web sitesi

Paylaş
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir