Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası ve 22 Kasım Dişhekimliği Günü kutlanıyor.

Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası ve 22 Kasım Dişhekimliği Günü kutlanıyor.

Türkiye`de Bilimsel Dişhekimliği’nin 111.Yılında, “Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası ve 22 Kasım Dişhekimliği Günü’ kutlanıyor.

‘18-24 Kasım 2019 Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası ve 22 Kasım Dişhekimliği Günü’dür.

Türk Dişhekimleri Birliği ve Odaları, toplumun ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlenmesine katkı koymak, dikkatini çekmek, doğru alışkanlıklar kazandırmak ve genel sağlığın ayrılmaz bir parçası olan ağız ve diş sağlığı konusunda izlenen politikaları değerlendirmek amacıyla; Ülkemizde 18-24 Kasım 2019 tarihleri arasında “Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası” olarak kutlanmaktadır.

Modern dişhekimliğinin 111. yılında,  bir asır geçmişin olgunluğu ve deneyimi ile  toplumun ağız diş sağlığına Türk Dişhekimleri Birliği ve Dişhekimleri Odaları  olarak kurumsal katkı yapmaya devam edeceklerini belirttiler.

Ülkemizde, 22 Kasım 2019 Dişhekimliği Günü ve Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftasında, Dünya Sağlık Örgütü tarafından  Dişhekimlerinin çalışmalarında esas aldığı Avrupa Ağız Diş Sağlığı 2019 Programı Rehberi Diş Çürüğü Önleme Bülteninde  ‘Florür ve Ağız Diş Sağlığı, Sağlıklı Ortamlar (su, tuz veya süt) ve Kişisel Hijyen (florür içeren diş macunu) Yoluyla Hastalığın Önlenmesi’ yol haritası hazırladı.

Türk Dişhekimliği Tarihi, uzun yıllar Türk Tıp Tarihi içinde bir bölüm olarak incelenmiştir. Ancak bir cerrahi sanat alanı olan dişhekimliğinin, 19.yüzyılda bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gelişmeye başlaması onun, ayrı bir bilim dalı olarak incelenmesini kaçınılmaz hale getirmiştir. 19.yüzyılda Türkiye’de dişhekimliği, tıbbın diğer kolları gibi bir disiplin altına alınmaya başlanmış ve 20.yüzyılda daha da gelişmiştir.

19.yüzyılda Osmanlı tıbbı diğer yüzyıllara göre yüzünü daha fazla Batıya dönmüş ve daha modern görünümlü bir karakter kazanmıştır. Tanzimat ve Meşrutiyet hareketleri de bunda öncülük etmiştir. Cumhuriyetle birlikte ise, daha sonra modern bir görünüm alacak olan birçok kuruluşun temeli atılmış, modern tıp ve dişhekimliği eğitimine geçiş bu dönemde olmuştur.

14 Mart 1827’de kurulan Tıphane ve Cerrahane-i Amire, ülkemizdeki tıp öğretiminin ilk modern aşamasını oluşturur. Okul daha sonra Tıphane ile birleşerek 1938’de Mektebi Şahane adını almıştır. Sivil tıbbiyenin 1 Ekim 1908’de fakülte unvanını almasından sonra 22 Kasım 1908’de bütçesi oluşturularak resmi bir yapıya kavuşturulan Dişçi Okulu, 28 Ekim 1909’da fiilen eğitime başlamıştır. Dişhekimliği okulunun kurulması ile birlikte dişhekimliği eğitimi de çağdaş bir şekil almıştır.

Türk Dişhekimleri Birliği’nin başvurusu ve Sağlık, Milli Eğitim ve İçişleri Bakanlıkları’nın kabulü ile 22 Kasım, ‘Dişhekimliği Günü’ olarak kabul edilmiştir.

Biz de Dünya Sağlık Haberleri web sitesi (www.healthworldnews.net) olarak tüm dişhekimlerimiz ve kuruluşlarımız ve halkımızın 22 Kasım Dişhekimleri Gününü kutluyoruz.

Kaynakça: 

Dişhekimliğinin Tarihçesi (M.Ö. 7000 – M.S. 2019)

Türk Dişhekimleri Birliği

Türkiye`de Bilimsel Dişhekimliği’nin 111.Yılında, “Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası ve 22 Kasım Dişhekimliği Günü’ kutlanıyor.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir