Türk bilim insanı Dr. Özlem Türeci’ye corona aşısı için DSÖ’nün teşekkürü

Türk bilim insanı Dr. Özlem Türeci’ye corona aşısı için DSÖ’nün teşekkürü

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, 8 Mart 2021 tarihinde, DSÖ tarafından Cenevre’de düzenlenen “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” Paneline katıldığı ve Corona virüsü salgınına karşı büyük bir hızla, bir yıldan kısa bir süre içerisinde geliştirilen corona virüsü aşısı ile ilgili BioNTech’in kurucu ortağı Dr. Özlem Türeci’ye dünya sağlığına ve insanlığa katkılarından dolayı teşekkür etti.

Corona virüsü salgınına karşı büyük bir hızla, bir yıldan kısa bir süre içerisinde geliştirilen corona virüsü aşısı ile ilgili BioNTech’in kurucu ortağı Dr. Özlem Türeci açıklamalarda bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 8 Mart 2021 tarihli paneline katılan ve açıklamalarda bulunan Dr. Özlem Türeci, BioNTech’teki cinsiyet eşitliği sayesinde corona virüsü aşısının geliştirildiğini söyledi.

Dr. Özlem Türeci, genç kadınlara, geniş bir vizyona sahip olmalarını ve karşılaştıkları engellerden bağımsız olarak azimle bu vizyona bağlı kalmalarını tavsiye etti.

Dr. Türeci, Almanya’da BioNTech Şirketi çalışanlarının yüzde 50’sinden fazlasının kadın olduğunu hatırlatarak, “İlaç ve tıp sektöründe karar veren rollerde kadınlar çok az temsil ediliyor ve bu durum hissedarlar için değer yıkımı yaratıyor” dedi.

“Kritik Kararlar Alabildik”

Tıbbi araştırma, biyoteknoloji ve hasta bakımı alanında cinsiyet eşitsizliğinin her gün çok daha net olduğunu söyleyen Dr. Türeci, “Bizim şirketimizde iş gücünün yüzde 54’ü kadınlardan oluşuyor ve üst yönetimin yüzde 45’i kadın. Bu sayede Covid-19 aşısını 11 ayda üretmemiz gibi kritik kararları alabildik” ifadesini kullandı. Corona virüsü salgınını kontrol altına almak için devam eden maratonu sürdüreceğini söylerken, bunu kadınların desteğiyle yapacağını dile getirdi.

Dr. Özlem Türeci,  Antalya Diplomasi Forumu’nun bir süre önce başlattığı ve sosyal medyada giderek beğeni kazanan programa katılarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajını paylaştı.

Dünyanın en donanımlı engelli parkur yarışçısı Amelia Boone’un, “Ben en güçlü değilim, en hızlı da değilim. Ama acı çekmede ve sebat etmede gerçekten iyiyim.” sözlerine atıfta bulunan Dr. Türeci, genç kadınlara “Geniş bir vizyona sahip olun ve karşılaştığınız engellerden bağımsız olarak azimle o vizyona bağlı kalın” diye seslendi.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir