Türk Kızılay’dan 2024 Yılının 6 Aylık Kan Bağışı Verileri

Türk Kızılay’dan 2024 Yılının 6 Aylık Kan Bağışı Verileri

Kan Bağışı Şampiyonları Isparta, Gaziantep, Erzincan Oldu

2024 Yılının İlk 6 Ayında 1 Milyon 373 Bin Ünite Kan Bağışına Ulaşan Türk Kızılay’a En Çok Bağış 20 Yaş Grubundan Geldi. Bağışçılar Arasında İlk Sırayı Lise Mezunları Alırken Nüfusuna Oranla En Fazla Kan Bağışı Yapan İller Isparta, Gaziantep Ve Erzincan Oldu.

Kanunla Kendisine Verilen “Güvenli Ve Düzenli Kan Bağışı Sağlama” Görevi Çerçevesinde Ülke Genelinde 18 Bölge Kan Merkezi, 69 Kan Bağış Merkezi, 300’den Fazla Mobil Ve Sabit Ekip İle Kan Bağışı Çalışmalarını Yürüten Türk Kızılay, 2024 Yılının İlk 6 Ayında 1 Milyon 373 Bin 168 Ünite Kan Bağışına Ulaştı. Toplamda 1,2 Milyon Kişiden Toplanan Kan Bağışının Yüzde 28’i İlk Kez Kan Bağışında Bulunan Gönüllülerden Geldi. Kızılay’ın Düzenli Kan Bağışçı Sayısı İse 900 Bine Yaklaştı. Ülke Genelinde 1128 Hastanenin Günlük Kan Ve Kan Bileşeni İhtiyacını Karşılayan Kızılay, Son 6 Ayda Türkiye’nin Kan İhtiyacının Yüzde 96’sını Karşıladı. 

En Çok Kan Bağışı 20 Yaştan

Yılın İlk 6 Ayında Kan Bağışında Bulunan 1,2 Milyon Gönüllünün Bazılarının Birden Fazla Kan Bağışlaması Sayesinde Kan Bağışı Rakamı 1.37 Milyona Ulaştı. Kan Bağışlayanların Yüzde 88’sini Erkekler, Yüzde 12’sini İse Kadınlar Oluşturdu. Kan Bağışında Bulunanların Yüzde 60’tan Fazlasını 20-45 Yaş Aralığı Oluştururdu. 20-25 Yaş Aralığındaki Kişiler Toplam Kan Bağışının Yüzde 18’ini Verdi. 

Lise Mezunları Yüzde 34’le Birinci

Eğitim Durumuna Göre En Fazla Kan Bağışı, Bağışçıların Yüzde 34’ünü Oluşturan Lise Mezunları İle Yüzde 21’ini Oluşturan Üniversite Mezunlarından Alındı. Ardından Sırayla İlkokul, Ortaokul Ve Ön Lisans Mezunları Geldi.  

Bağış Şampiyonu Isparta Oldu

Yılın İlk 6 Ayında En Yüksek Kan Bağışına Ulaşan İller Sırasıyla İstanbul (251 Bin 111 Ünite), Ankara (110 Bin 429 Ünite) Ve İzmir (75 Bin 627 Ünite) Oldu. Kan Bağış Rakamları Nüfus Etkisinden Arındırıldığında İse Bağış Oranı En Yüksek Şehir Yaklaşık Yüzde 5’le Isparta Oldu. Isparta’yı Yüzde 4’lük Oranlarla Gaziantep Ve Erzincan İzledi.  

76 Bin Kök Hücre Bağışçısı 

Türk Kızılay, Kök Hücre Tedavisi Bekleyen Hastalar İçin De 2013 Yılından Bu Yana Türkök Projesi’nde Aktif Görev Alıyor. Proje Kapsamında Yılın İlk 6 Ayında 76 Bin 56 Kişi Kök Hücre Bağışçısı Oldu. Bugüne Dek 23 Bin 582 Eşleşme Ve 5942 Kök Hücre Naklinin Gerçekleştiği Proje Kapsamında Toplam 1 Milyon 143 Bin 191 Aktif Kök Hücre Bağışçı Adayı Bulunuyor. 

Kan Bağışı İçin 30 Dakika Ayırmak Yeterli 

Ülkemizin Kan İhtiyacını Karşılamak Üzere Çalışan Türk Kızılay “Birbirimize Candan Bağlıyız” Sloganıyla Yürüttüğü Kan Bağışı Kampanyası Kapsamında, 18-65 Yaş Arası Sağlıklı Her Bireyi Düzenli Kan Bağışıyla Hayat Kurtarmaya Çağırıyor. Kan Bağışlamak İsteyen Vatandaşlar, En Yakın Kızılay Kan Bağışı Noktasına Giderek Form Doldurduktan Sonra Doktor Kontrolünde Yapacağı Kan Bağışıyla 30 Dakika İçinde Kan Dostları Arasına Katılabiliyor. Erkekler 3 Ayda Bir, Kadınlar 4 Ayda Bir Kan Bağışında Bulunabiliyor. 

Hayat Kurtaran Bağışçılara Onur Madalyaları

Türk Kızılay, Sağlık Bakanlığı İle Hayata Geçirdiği Ulusal Kan Temini Projesi Kapsamında, Kan Ve Kan Ürünleri Teminini Tamamen Gönüllülük Esasına Dayalı Bir Yaklaşımla Gerçekleştiriyor. Kan Ve Kan Ürünleri Yönetmeliği’ne Uygun Olarak Karşılıksız Ve Gönüllü Kan Bağışını Teşvik Etmek Amacıyla Düzenli Bağışçılarını Bronz, Gümüş Ve Altın Adıyla Verilen Madalyalarla Ödüllendiriyor. Kızılay’ın Altın Madalyaları 925 Ayar Gümüş Üzerine Altın Kaplama Olarak Hazırlanıyor. Dünya Genelindeki Benzer Programları Örnek Alarak Uyguladığı Madalya Programıyla Kızılay, Kan Bağışçılarını Maddi Değil, Manevi Değeri Yüksek Bir Hatıra Nişanıyla Onurlandırmayı Amaçlıyor.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir