Türk Konseyi Sağlık Koordinasyon Komitesi ”Aşı Çalıştayı” için İzmir’de toplandı.

Türk Konseyi Sağlık Koordinasyon Komitesi ”Aşı Çalıştayı” için İzmir’de toplandı.

İzmir’in Urla İlçesinde yer alan Sağlık Bakanlığı Ulusal ve Uluslararası Acil-afet Eğitim ve Simülasyon Merkezi’nde 26-28 Ağustos 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilen Çalıştaya, Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdat Amreyev, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, İzmir İl Sağlık Müdürü Op. Dr. M. Burak Öztop, Sağlık Bakanlığı üst düzey yöneticileri ve Türk Konseyi Üye Ülkelerin temsilcileri ile Ülkemizde farklı üniversitelerde görev yapan bilim insanları katıldılar.

Urla’da bulunan tarihi Karantina Adasında yapılan ve teması “Laboratuvardan Aşıya” olarak belirlen Çalıştaya; Azerbaycan, Kazakistan, Kırgız Cumhuriyeti, Özbekistan ve Türkmenistan ile ülkemizdeki farklı üniversitelerden bilim insanları yürüttükleri bilimsel çalışmalara ilişkin tecrübelerini paylaşacak. Ayrıca, Türkiye’deki aşı çalışmalarına yönelik bilgilendirilmelerde bulunulacaktır.

Türk Konseyi Sağlık Bakanları Dr. Fahrettin Koca’nın da katılımıyla 28 Nisan 2020 tarihinde toplanmış ve koronavirüs pandemisi ile mücadele başta olmak üzere sağlık alanında yürütülen iş birliğinin artırılmasına yönelik kararlar alınmıştı.

Bu kararlar kapsamında Türk Konseyi Sağlık Koordinasyon Komitesi oluşturulmuş; Komite bünyesinde de Sağlık Bilim Kurulu oluşturulmuştu.

“Amacımız hem kendi ülkelerimize hem de küresel sağlığa katkı sağlamak “

Türk Konseyi Sağlık Bilim Kurulu Aşı Çalıştayı’nın açılış programında konuşan Prof. Dr. Emine Alp Meşe, bu programı gerçekleştirme amaçlarının; Konsey üyesi ülkelerin aşı ile ilgili var olan çalışmaları konusunda bilgi alışverişinde bulunmak ve ortaya çıkaracak sinerji ile hem kendi ülkelerine hem de küresel sağlığa katkı sağlamak olduğunu belirtti.

T. C. Sağlık Bakanlığı olarak, ülkemizde yürütülen aşı çalışmalarında her türlü kolaylığı gösterdiklerini ifade eden Bakan Yardımcısı “Türkiye’de şu an 13 aşı çalışması mevcut. Bunlardan üç çalışmada hayvan denemeleri devam ediyor. Bugün bizlerle beraber olan hocalarımızdan bazıları da bu çalışmaların içinde aktif olarak yer almaktadır.  Diğer yandan da uluslararası arenadaki tüm gelişmeleri de yakından takip ediyor, klinik çalışmalarda işbirliği yapıyoruz” dedi.

İzmir Urla Karantina Adasında yapılan Çalıştaya katılan Heyet Üyeleri (27.8.2020)

“Sadece aşı alanında değil, sağlığın diğer bileşenlerinde de bir araya gelip önemli başarılara imza atabiliriz.”

Prof. Dr. Emine Alp Meşe konuşmasına şöyle devam etti: “Şu anda açılışını gerçekleştirdiğimiz bu etkinlik, bundan sonraki birlikteliklerimiz için bir başlangıçtır. Sadece aşı alanında değil, sağlığın diğer bileşenlerinde de bir araya gelip önemli başarılara imza atabiliriz. Birlikte üretebileceğimiz çok şey var. Birlikte başarabileceğimiz çok hedefler var. Birlikte sevinebileceğimiz çok başarı var. Bu tarihi çalışmada hepimizin imzasının olmasını istiyoruz.

“Diğer ülkelerdeki, bilimsel çalışmalara devam eden Konsey Üyesi ülkelerin bilim insanlarını bizlerle olmaya davet ediyorum”

Prof. Dr. Emine Alp Meşe; Biliyor ve yakından takip ediyorum ki, Konsey Üyesi ülkeler Azerbaycan, Kazakistan, Kırgız Cumhuriyeti, Özbekistan, Türkmenistan ve Türkiye’nin yurtdışında birçok bilim insanı var. Amerika’da, Kanada’da, Avrupa ülkelerinde, Japonya’da, Kore’de, Çin’de bilimsel çalışmalarına devam eden birçok gencimiz ve tecrübeli bilim insanlarımız var. İleriki dönemlerde onları da bizlerle birlikte olmaya davet ederek var olan bilimsel gücümüzü daha da ileriye taşıyabiliriz.  “

“Sizleri İzmir de ağırlamaktan ötürü mutluluk duyuyoruz”

İzmir İl Sağlık Müdürü Op. Dr. M. Burak Öztop’ da yaptığı konuşmasında birbirinden değerli bilim insanlarını İzmir’ de özellikle Urla Karantina Adasında ağırlamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek programa katılan herkese “ hoş geldiniz “ dedi. Op. Dr. M. Burak Öztop Urla Karantina Adası’ndan bahsederek tarihçesiyle ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Karantina Adasının günümüzde deneyimli eğitim kadrosu ile uluslararası standartlarda eğitimlerin yapılabildiği bir eğitim merkezi olarak kullanıldığını da sözlerine ekledi.

“Aşı Çalıştayı, sağlık alanındaki iş birliğimizin somut bir göstergesidir”

Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdat Amreyev, Türk Konseyi Sağlık Bilim Kurulunun amacının, Covid –  19 ve diğer tehlikeli enfeksiyonlara karşı verilen mücadelede işbirliğimizi daha da güçlü hale getirmek olduğunu dile getirdi. “Laboratuvardan Aşılamaya başlığı altında düzenlediğimiz Aşı Çalıştayı’nın, sağlık alanındaki iş birliğimizin somut bir göstergesidir. İlk kez fiziki ortamda gerçekleştireceğimiz, kapasite artırma amaçlı eğitim çalıştayını düzenleyen Türkiye tarafına içten teşekkürlerimi sunarım.” diye konuştu.

“Türkiye’den Kazakistan’a yapılan yardımların çok önemli”

Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly ‘de, Kazakistan ve Türkiye Cumhuriyetlerinin işbirliğinin sağlığın her alanında da devam ettiğini özellikle Covid-19 pandemisinde de Türkiye’den Kazakistan’a yapılan yardımların çok önemli olduğunu kaydetti.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir