Türk ve Dünya Sağlığına Hizmet Veren Türk Bilim İnsanı ve Yöneticisi: Dr. Bekir Keskinkılıç

Türk ve Dünya Sağlığına Hizmet Veren Türk Bilim İnsanı ve Yöneticisi: Dr. Bekir Keskinkılıç

Türk Sağlık tarihine damgasını vurmuş, başta Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) olmak üzere Uluslararası Sağlık Kuruluşlarında çalışmış, İcra Kurulları, Komite ve Bilim Kurullarında görev almış ve bizzat DSÖ’nün Cenevre Merkez ve Diğer Bölge Ofislerinde çalışmış, Türkiye’nin birikim ve deneyimlerini dışarı taşımış ve Uluslararası Sağlık Kurum ve Kuruluşlarının bilgi ve birikimini ülkemize getirmiş Türk Sağlık Bilim İnsanları ve Yöneticilerini tanıtmak amacıyla bir çalışma başlatılmıştır.

Sağlık Sektöründe 47 yıllık bilgi ve birikimiyle hizmet veren Bekir Metin bu sayfanın yapılması ve düzenlenmesinde katkı sağlamıştır.

Bu çalışma çerçevesinde ilk tanıtılanlar arasında, “DSÖ Yönetim Kurulunda” Görev yapan Türk Bilim insanları ve yöneticilerle başlanmış ve çalışmalar sürdürülmektedir.

DSÖ Yönetim (İcra) Kurulunda Görev yapanlar

Bekir Metin-Bekir Keskinkılıç, Ankara, Sağlık Bakanlığı, 2020

Dr. Bekir Keskinkılıç ile tanışmam 1998’li yıllara dayanır. Sağlık Bakanlığı Dış İlişkiler Dairesi Başkanı olduğum yıllarda başlayan tanışıklık ve DSÖ Türkiye Temsilcisi olduğum yıllarda daha da gelişti. Benim Bakanlık ve DSÖ’ndeki görevlerim sonrası da arkadaşlığımız sürdü.

2019 yılında yazmaya karar verdiğim “Küresel Salgın Hastalılar ve Uluslararası Sağlık Örgütlenmeleri – DSÖ ve Türkiye İlişkileri” Kitabı’nın yazımı öncesi, sırası ve sonrasında kendisinin son yıllarda özellikle DSÖ ile olan ilişkilerinden edindiği bilgi ve birikimleri paylaşmak, gelişmeleri değerlendirmek ve konuları tartışmak ve yazdığım kitap ile Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığım “Dünya Sağlık Haberleri web sitesi (www.healthworldnews.net) içerikleri konularında görüşmelerimiz çok sık olmamakla beraber sürmüştür.

Dünya Sağlık Örgütü’ nde, 2016-2019 yılları arasında Yönetim (İcra) Kurulu Üyesi olarak görev yapan Dr. Bekir Keskinkılıç; çok çalışkan, mütevazi, başarılı, sürdürülebilir bilgi ve birikimi ile hem ülkemize hem de Türkiye’nin sağlık alanında gerçekleştirdiği bilgi ve birikimlerini yurtdışına aktarıp çok yararlı çalışmalar yapmaktadır. Kendisi halen Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Kendisini yakndan tanımanız için özgeçmişi aşağıda sunulmuştur.

Dr. Bekir Keskinkılıç, Özgeçmişi 

Dr. Bekir Keskinkılıç, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdür Yardımcısı, Ankara, 2021

Dr. Bekir Keskinkılıç, 1964 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezuniyeti sonrası Kayseri’de görev yapmıştır. Aile Hekimliği ihtisasını Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tamamlamış ve 2003 yılından beri Sağlık Bakanlığında farklı birimlerde (Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Dış İlişkiler Daire Başkanlığı’nda) görev yapmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Ofisi Daimi Komitesi üyesi olarak, 2010-2013 yılları arasında ülkemizi temsil etmiştir. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumunda Başkan Yardımcısı olarak çalışmıştır. 2016-2019 yılları arasında Dünya Sağlık Örgütü Yönetim (İcra) Kurulu Üyesi olarak DSÖ Avrupa Bölge Ofisi ve Ülkemiz adına hizmet vermiştir ve halen Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütünün kurulduğu tarihten günümüze (1948-2021) 73 kez Dünya Sağlık Örgütü Genel Kurul Toplantısı (Dünya Sağlık Asamblesi) yapılmıştır. Dr. Bekir Keskinkılıç; 2009-2020 tarihleri arasında Dünya Sağlık Asamblelerine 11 kez Türkiye Delegesi olarak; 2008-2020 DSÖ Avrupa Bölge Komite Toplantılarına da 12 kez Türkiye Delegesi olarak katılmıştır. Ayrıca, 2003 yılından beri DSÖ’nün Sağlık Bakanlığı ile gerçekleştirdiği Bulaşıcı Hastalıklar, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar başta olmak üzere çeşitli projelerde görevlerde bulunmuştur.

Yayına Hazırlayan Bekir Metin, Ankara, 28 Eylül 2021

Yararlanılan Kaynaklar

Küresel Salgın Hastalıklar ve Uluslararası Sağlık Örgütlenmeleri – Dünya Sağlık Örgütü ve Türkiye İlişkileri” Kitabı, Yazarı Bekir Metin, Temmuz 2020, Sonçağ Matbaası, Ankara

Paylaş
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir