Türkiye İki Büyük Depremle Sarsıldı.

Türkiye İki Büyük Depremle Sarsıldı.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7.7, Elbistan ilçesinde ise 7.6 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. 10 kentte hasara neden olan depremler sonrasında binalar çöktü, çok sayıda kişi yaşamını yitirdi.

Türkiye 6 Şubat 2023 Pazartesi saat 04.17’de Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7,7 ve saat 13.24’te Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğünde depremlerle sarsıldı.  AFAD Deprem Risk ve Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, Elbistan merkezli depremin bağımsız bir deprem olduğunu söyledi.

K. Maraş’ta Deprem (7.7 ve 7.6 şiddetinde iki deprem aynı gün oldu.- 6 Şubat 2023)

Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli, 10 ili etkileyen 6 Şubat 2023 tarihli; 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde 3.475 bina yıkıldı, saat 20.15 itibariyle 1.651 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Kahramanmaraş’ın yanı sıra Gaziantep, Malatya, Batman, Bingöl, Elâzığ, Kilis, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şırnak, Van, Muş, Bitlis, Hakkâri, Adana, Osmaniye ve Hatay’da da hissedilen deprem sonucunda 11 bin 119 kişi yaralandı.

Türkiye’nin birçok kentinde hissedilen ikinci depremin ardından çok sayıdaki şehirde ilk depremde hasar gören bazı binalar yıkıldı.

Diyarbakır, Malatya ve Adana’da Binalar Çöktü

Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesinde 4 bloklu sitenin çöken bir binasının enkaz kaldırılması sırasında az önce bitişiğindeki bir apartman daha çöktü. Son çöken apartmanda birilerinin olup olmadığı henüz bilinmiyor… Öte yandan Adana’da bir binanın, Malatya’da ise çok sayıda binanın yıkıldı bilgisi gelirken, Malatya Havalimanı’nın tavanının çöktüğü öğrenildi.

Elazığ’da ilk depremde hasar gören bir apartman ikinci depremde yıkıldı.

Elbistan’da meydana gelen 7.6’lık deprem nedeniyle Adana’nın merkez Çukurova ilçesinde 3 bina daha yıkıldı. Yerle bir olan Sinem Apartmanı’nda arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Bu binalarda birlikte her iki depremde Adana’da yıkılan bina sayısı 10’a yükseldi.

Malatya- Adıyaman Karayolunda Asfalt Kalktı

Depremde Malatya- Adıyaman D850 karayolu da hasar gördü. Yolun Polatdere mevkisinde asfalt kalktı, bazı noktalarda ise yarıldı. Araçların tehlike oluşturan yoldan güçlükle geçtiği görüldü.

4 Yaralı Ambulans Uçakla Ankara’ya Getirildi

Adıyaman’da enkaz altında kalan 1’i çocuk 4 kişi, yaralı kurtarıldı. Yaralılar, Sağlık Bakanlığı’na ait ambulans uçakla Ankara’ya sevk edildi.

Esenboğa Havalimanı’na getirilen 4 yaralı, daha sonra ambulanslarla Etlik Şehir Hastanesi’ne sevk edildi. 1’i çocuk 4 yaralı, hastanede tedaviye alındı.

AFAD Deprem Risk Azaltma Genel Müdürü Tatar “Vatandaşlarımızdan hasarlı binalardan uzak durmalarını ve toplanma alanlarında bulunmalarını istiyoruz.” dedi. AFAD’dan yapılan açıklamada ise Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli depremlerden sonra şu an itibarıyla Doğu Akdeniz’de kıyılarımızı etkileyecek herhangi bir tsunami tehlikesi bulunmamaktadır.” denildi.

Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezi, artçı olarak 3 büyüklüğünden fazla 100’den fazla sarsıntı meydana geldiğini duyurdu. Yapılan açıklamada bu depremlerin 200 kilometrelik fay hattı üzerinde meydana geldiği belirtildi.

Son 100 Yıldaki En Büyük İkinci Deprem

Türkiye’nin son 100 yıldaki en büyük ikinci depremi K. Maraş’ta yaşandı. İlk deprem 1939 yılında 7.9 büyüklüğünde Erzincan’da yaşanmıştı. O günkü depremde, 52 saniyede 33 bin kişi can vermişti. Bugün meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki deprem, Doğu Anadolu fayının güney kolları üzerinde, Malatya ile Hatay arasındaki fay parçalarının kırılması sonucu gerçekleşti.

Kaynak: Yazılı ve Görsel Basın, 6.2.2023

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir