Türkiye ve Dünyada Koronavirüs salgını devam ediyor…

Türkiye ve Dünyada Koronavirüs salgını devam ediyor…

 İşte Türkiye’de 26 Haziran korona virüsü tablosu…

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 26 Haziran 2020 cuma gününün korona virüsü tablosuna göre, son 24 saatte 19 kişinin hayatını kaybetmesi sonucu can kaybı 5 bin 65 oldu. Vaka sayısı da bin 396 artarak 194 bin 511’e yükseldi. Bakan Dr. Koca, “Covid-19 sebebiyle tüm Türkiye’de bugün hastaneye yatırılan toplam hasta sayısı 113. Son 24 saatte yoğun bakım hasta sayısında 22, entübe sayısında 13 artış var. İyileşenler, tanı konanlardan 96 fazla” ifadesini kullandı.

26 Haziran 2020 tarihi itibariyle toplam 51 bin 198 test yapılırken, bin 396 yeni vaka tespit edildi ve toplam vaka sayısı 194 bin 511’e yükseldi. Bugüne kadar yapılan toplam test sayısının 3 milyon 186 bin 622’ye ulaştığı ifade edildi. Bugün iyileşen bin 492 kişiyle birlikte toplam iyileşen hasta sayısı 167 bin 198’e yükseldi.

Sağlık Bakanı Dr. Koca’dan korona virüsü aşısı açıklaması!

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca; ABD Ticaret Odası, ABD-Türkiye İş Konseyi ve aralarında TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve ABD Ticaret Odası Türkiye Ortadoğu Bölümü Kıdemli Başkan Yardımcısı Khush Choksy’nin de olduğu 60’tan fazla yetkili ve iş insanı toplantıda bir araya geldi.

Dr. Koca, korona virüsü aşı çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. “Türkiye, Almanya, İngiltere, Rusya, Çin ve ABD olmak üzere birçok ülke aşı çalışmalarında ilerleme kaydetme çabasındadır. Türkiye’de yürütülen çalışmalarda hayvan deneyleri aşamasına geçtik. Çalışmalarımız planlandığı şekilde devam etmektedir” açıklamasında bulundu.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve Bakanlık Üst düzey yetkilileri sanal toplantıdalar (26.6.2020)

Devlet Kapasitesi Kavramı Öne Çıktı

Türkiye’nin korona virüsü salgınıyla mücadelesine dair katılımcılara bilgi veren Bakan Dr. Koca, salgının yıkıcı etkileri itibarıyla ülkeler arasında gelişmişlik farklarıyla açıklanamayacak bir seyir izlediğine dikkat çekti.

“Devletlerin salgınla başa çıkmaktaki başarısı, gelişmiş/azgelişmiş, demokratik/otoriter, liberal/devletçi gibi klasik kategorilerle açıklanamamaktadır. Bunların yerine ‘devlet kapasitesi’ kavramı öne çıkmıştır” diyen Dr. Koca; Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde, güçlü sağlık altyapısı ve tecrübeli sağlık çalışanları ile tüm dünyanın ilgi odağı olduğunu vurguladı.

Bakan Dr. Koca sözlerini şöyle sürdürdü:

“Diğer ülkelerle kıyasladığımızda, salgının daha erken bir süreçte kontrol edilmesi ve ölüm oranlarının düşük olması, hükümet olarak zamanında aldığımız tedbirlerle yakından ilişkilidir. Sağlık, gıda, tedarik zincirleri ve fiziksel altyapı gibi stratejik sektörlere yatırım yapmış ülkelerin salgınla başarılı bir mücadele dönemi geçirdikleri görülmüştür. Gelişmiş ülkelerin, Covid-19 salgınından çıkaracakları derslerle, insan odaklı stratejik sektörlere kâr amacı dışında sosyal fayda anlayışıyla yaklaşan ekonomik modeller üzerinde çalışmaları beklenmektedir.”

Türkiye’de Yürütülen Aşı Çalışmalarında Son Durum  

Türkiye’nin aralarında ABD’nin bulunduğu 135 ülkeye ilaç, tanı kiti, koruyucu medikal ekipman ve solunum cihazı yardımında bulunduğunu söyleyen Dr. Koca, salgının küresel ekonomi üzerinde ağır maliyeti olduğunu hatırlattı.

Bu salgını en az zararla atlatmak adına uluslararası iş birliğinin önemini vurgulan Dr. Koca, şunları kaydetti:

* Bu tehdit karşısında en güçlü silahımız her alanda dayanışma olacaktır. Aşı ve ilaç çalışmalarında ortak hareket etme, salgına çare bulunması bağlamında önemli bir husustur.

* Türkiye, Almanya, İngiltere, Rusya, Çin ve ABD olmak üzere birçok ülke aşı çalışmalarında ilerleme kaydetme çabasındadır. Türkiye’de yürütülen çalışmalarda hayvan deneyleri aşamasına geçtik.

* Çalışmalarımız planlandığı şekilde devam etmektedir. Korona virüsü salgını, ülkelerin başta sağlık olmak üzere birçok alandaki teorik ve pratik kapasitelerini test etmesi yönünden önemli bir sınav olmuştur. Ayrıca diğer önemli bir konu ise dostların ve dostlukların test edilmesidir.

* Türkiye ve ABD, bu zor günlerde karşılıklı dayanışma içerisinde omuz omuza hareket etmişlerdir. Bu dayanışmanın sadece pandemi sürecinde değil, başta sağlık olmak üzere, güvenlik, ekonomi, bilimsel araştırmalar gibi diğer farklı sektörlerde devam etmesini arzu ediyoruz.

Dünyada Koronavirüs Salgınında 26 Haziran 2020 tarihinde toplam vaka sayısı 9 milyon 810 bini geçti.

Dünyada 26 Haziran 2020 tarihinde koronavirüs vaka sayısı 9 milyon 811 bin 428, Yaşamını kaybedenlerin sayısı 494 bin 68 oldu. Dünyada iyileşenlerin sayısı 5 milyon 302 bini geçti. Aktif vaka sayısı 4 milyon 15 bin 114 seviyesine ulaştı.

ABD’de yaşamını kaybedenlerin sayısı 127 bini geçti. İkinci sırada Brezilya ve 55.304 kaybı oldu. Ölüm yönünden üçüncü sırada 43.414 ile İngiltere

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir