Türkiye’de Koronavirüsle ilgili alınan kararlar… Devlet Kuruluşları harekete geçti… (16 Mart 2020)

Türkiye’de Koronavirüsle ilgili alınan kararlar… Devlet Kuruluşları harekete geçti… (16 Mart 2020)

Detayları alttaki başlıklarda bulabilirsiniz…

  • Çankaya Köşkü’nde Koronavirüs toplantısı sonrası yeni tedbirler açıklandı
  • Bakan Dr. Fahrettin Koca’dan yeni açıklama: Vaka sayısı 18’e yükseldi
  • İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine koronavirüs tedbirleri konulu ek genelge gönderdi.
  • Adalet Bakanı Gül yargıda corona virüs önlemlerini açıkladı
  • Berlin Büyükelçisi: Birkaç bin Türk yarın uçaklarla Türkiye’ye gönderilecek
  • İtalya’daki Türk araştırma görevlisinden Türkiye’ye kritik uyarılar
  • İstanbul Valiliği duyurdu: Avrupa’dan İstanbul’a gelenler karantinaya alınacak
  • 16 ilde yurtlarda karantina… Dönüşler sürüyor.
  • 16 İlden biri de Sivas
  • Türkiye’de coronayla ilgili ilk araştırma, ilk mercek… Çarpıcı ABD, Çin ve İsrail detayı

Çankaya Köşkü’nde Koronavirüs toplantısı sonrası yeni tedbirler açıklandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın başkanlığında Çankaya Köşkü’nde, 15 Mart 2020 tarihinde koronavirüse yönelik tedbirlerin ele alındığı toplantı yapıldı. Toplantıda, 9 Avrupa Ülkesinden Türkiye’ye yapılan uçuşların, gece yarısından itibaren durdurulması kararlaştırıldı. Ayrıca, 17 Mart saat 23.59’a kadar yurda dönüşü sağlanan yurttaşlar, 14 gün gözetim altına alınacak.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Başkanlığı’nda koronavirüse yönelik tedbirlerle ilgili toplantı yapıldığı bildirildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ nun yer aldığı toplantıya, Sağlık Bakanı dr. Fahrettin Koca ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan’ın da video konferansla katıldığı kaydedildi.

Toplantıda alınan kararlar:

“Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yapmış olduğu açıklama çerçevesinde Almanya, İspanya, Fransa, Avusturya, Norveç, Danimarka, İsveç, Belçika ve Hollanda’dan ülkemize yapılan uçuşlar 15 Mart 2020 saat 24.00 itibarıyla durdurulmuştur.

Anılan ülkelere geçici olarak kısa süreliğine giden veya bu ülkelerde öğrenci olarak bulunan ve ülkemize dönmek isteyen vatandaşlarımız 16 Mart 2020 Pazartesi günü yerel saatle 17.00’ye kadar bulundukları ülkelerdeki Türk diplomatik temsilciliklerine başvuracaklardır. Başvuru yapan vatandaşlarımızın ülkeye dönüşleri 17 Mart Salı günü 24.00’e kadar tamamlanacaktır. Bu şekilde ülkemize dönen vatandaşlarımız Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun tedbirleri kapsamında 14 gün karantina/gözetim altına alınacaklardır.”

————————————————–

Bakan Dr. Fahrettin Koca’dan yeni açıklama: Vaka sayısı 18’e yükseldi.

Aralık 2019 ayında Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve 170’in üzerinde ülkeye yayılan koronavirüsün tespit edildiği kişi sayısı 169 bini, virüsün yol açtığı Covid-19 hastalığı yüzünden ölenlerin sayısı 6 bin 400’ü aştı. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Türkiye’de tespit edilen koronavirüslü hasta sayısının 15 Mart 2020 itibariyle 18 olduğunu açıkladı.

Bakan Dr. Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ilk vakanın gözlemde tutulan çevresindeki 2 kişiye tanı konulduğu bilgisini paylaşarak, “Avrupa’dan gelmiş 7, Amerika’dan gelmiş 3 vakamız var.” ifadelerini kullandı.

Durumun üzücü olduğunu belirten Dr. Koca, “Tespit edilmiş her vaka, her izolasyon hepimiz için emniyettir” dedi.

Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı bir sonraki paylaşımda, “Az önce açıklanan ve yeni olan vaka sayısı, toplam 12’dir. Bunlardan 2’si ilk vakamızın temas çevresindendir. Şu ana kadar toplam vaka sayımızsa 18’dir. Vaka sayısı bilgisi açık, tam olarak bu şekildedir.” ifadelerini kullandı.

Dr. Fahrettin Koca’nın önceki gün akşam, umreden dönen bir yurttaşta daha koronavirüse rastlandığı ve Türkiye’deki vaka sayısının 6’ya yükseldiğini söyledi. Açıklamanın ardından önceki gece umreden yurda dönen yurttaşlar, Ankara ve Konya’daki öğrenci yurtlarında karantinaya alındı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da umreden dönenlerin, koronavirüs tedbirleri kapsamında Ankara’da 3 ve Konya’da 2 olmak üzere toplam 5 öğrenci yurdunda karantina altına alındığı duyuruldu. Boşaltılan yurtlardaki öğrencilerin, “üniversitelerin üç haftalık tatili nedeniyle boşalan başka yurtlara nakledildiği ve mağdur edilmediği” belirtildi.

‘Her Odada Bir Kişi’

Ankara Valisi Vasip Şahin de karantina için kullanılmaya başlanan Gölbaşı Erkek Öğrenci Yurdu’na ziyarette bulundu. Ziyaretin ardından açıklama yapan Şahin, 1800 kişiyi misafir ettiklerini belirterek, “1700 kişinin de gelmesini bekliyoruz. Hastalığın semptomunu gösteren 5 kişi, Zekai Tahir Burak Hastanesi’ne alındı. Semptomların görülmesi halinde hemen müdahale edeceğiz. Her odada bir kişinin konaklamasını amaçlıyoruz” dedi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, “Umreden dönen tüm yolcuların karantina mantığıyla ayrı odalara yerleştirildiğini, şüpheli görünenlerin de testlerinin yapıldığını” söyledi. Umreden daha önce dönenlerin karantinaya alınmamasına ilişkin yurttaşların yoğun tepkisi üzerine yeniden bir açıklama yapmak zorunda kalan Dr. Koca, bu kez de “Önce dönenler de şimdi dönenler gibi sağlık taramasından geçirildi. Şüphelilerin testleri yapıldı. Ülkede ilk 14 günü henüz doldurmayanları takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

14 Gün Uyarısı 

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, umreden dönen yurttaşların hem kendi sağlıkları hem de çevresindeki insanları korumak için 14 gün boyunca evlerinden çıkmamaları ve ziyaretçi kabul etmemeleri gerektiğini hatırlattı. Ali Erbaş, Twitter hesabından yaptığı açıklamada  “Ziyaretçi kabul etmemelerini yeniden hatırlatmak istiyorum. Bu, bir kul hakkıdır” dedi.

—————————————————————-

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine koronavirüs tedbirleri konulu ek genelge gönderdi.

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs salgını nedeniyle pavyon, diskotek, bar, gece kulüplerinin 16 Mart 2020 tarihi itibariyle faaliyetlerini geçici süreliğine durdurulacağını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine koronavirüs tedbirleri konulu ek genelge gönderdi. Genelge ile koronavirüs salgını nedeniyle pavyon, diskotek, bar, gece kulüplerinin 16 Mart 2020 tarihi itibarıyla geçici süreliğine faaliyetleri durdurulacak.

İllere gönderilen ek genelge ile koronavirüs salgının Çin’in Vuhan kentinde başlayarak tüm dünyayı tehdit etmeye devam ettiği ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi (salgın) olarak nitelendirildiği hatırlatıldı.

Geçici süreliğine faaliyetleri durduruldu

Genelgede; koronavirüs (Kovid-19) salgınından yurttaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek için Sağlık Bakanlığı ile yapılan değerlendirilmelerde, “Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerleri” olarak faaliyet yürüten ve yurttaşların çok yakın bir mesafede bir arada bulunarak hastalığın bulaşma riskini artıracağı, bu nedenle pavyon, diskotek, bar, gece kulüplerinin 16 Mart 2020 itibarıyla geçici süreliğine faaliyetlerinin durdurulacağı belirtildi.

Gerekli tedbirler kolluk birimleri tarafından takip edilecek

Genelgede ayrıca, söz konusu tedbirlere ilişkin Vali/Kaymakamlar tarafından İl/İlçe Belediyeleri ile işbirliği içinde ilgi kanun hükümleri çerçevesinde gerekli tedbirlerin ivedilikle alınması ve kolluk birimleri tarafından konunun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi istendi.

—————————————————————–

Adalet Bakanı Gül yargıda corona virüs önlemlerini açıkladı

Yargıda corona virüs önlemleri ile ilgili Adalet Bakanı Abdülhamit Gül açıklamalarda bulundu. Bakan Gül “HSK’nın almış olduğu yeni öneri çerçevesinde bugün (16 Mart 2020) itibarıyla tüm adliyelerde acele işler hariç duruşmaları ertelemişlerdir” dedi.

Adalet Bakanı Gül’ün açıklamalarından satır başları:

HSK’nın almış olduğu yeni öneri çerçevesinde bugün itibarıyla tüm adliyelerde acele işler hariç duruşmaları ertelemişlerdir.

Yeni dava açma icra takibi gibi talepleri UYAP üzerinden yapma imkânı vardır. Ertelenen duruşmalar UYAP üzerinden duyurulacak.

60 yaş ve üzeri için izin müessesi hakim ve savcılarımız için de yürürlüğe girmiştir. Avukatlar acil durumlarda cezaevlerinde kapalı görüş yapacak. Cezaevlerinde şu ana kadar virüs vakasına rastlanmadı.

Cezaevlerindeki mektup ve kitaplar gibi unsurların da 24 saat bekletildikten sonra ilgililere teslim edilecektir.

Ceza ve infaz kurumlarına yeni girişlerde ön muayene ve kontrol yapılmaktadır. Bir hastalık belirtisi varsa giriş yapılmamakta sağlık kurumlarına gönderilmektedir.

Hafta sonu noterlik hizmetleri yeni bir duyuruya kadar ertelenmiştir. Bütün noterlerde 24 saat boyunca ilaçlama yapılmıştır.

————————————————————

Berlin Büyükelçisi: Birkaç bin Türk yarın uçaklarla Türkiye’ye gönderilecek.

Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Almanya’daki Türklerin duruma ilişkin olarak, ”Birkaç bin Türk yarın uçaklarla Türkiye’ye gönderilecek” dedi.

NTV ekranına konuk olan Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Almanya’daki Türklerin duruma ilişkin olarak, ”Birkaç bin Türk yarın uçaklarla Türkiye’ye gönderilecek” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda’dan 14 Mart saat 8 itibariyle seyahatlerin durdurulduğunu açıklamıştı.

Daha sonra uçuş kısıtlaması getirilen ülkelerdeki Türk vatandaşlarının ülkeye dönüşü için 17 Mart 2020’ye kadar süre verilmişti. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ise öğrenci ve turistlerin dönüş uçuş müsaadelerini 15 Mart 2020’ye çekmişti.

———————————————————

İtalya’daki Türk araştırma görevlisinden Türkiye’ye kritik uyarılar

İtalya’da görev yapan Türk akademisyen Senem Önen koronavirüsü bir video yayınlayarak Türkiye’ye uyarılarda bulundu.

Çin’den sonra en fazla ölüm oranına sahip olan İtalya’da görev yapan araştırma görevlisi Senem Önen ülkedeki duruma ilişkin bilgiler vererek, Türkiye’ye kritik uyarılarda bulundu. Dünyanın korkunç videoları görmediğini savunan Önen salgına yakalanan hastaların son safhada boğularak öldüğünü dile getirdi.

İtalya’da bir üniversitede biyoloji departmanında araştırma görevli olarak çalışan Senem Önen, İtalya’daki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile ilgili merak edilenleri anlattı. Salgının grip gibi algılanmasının büyük bir hata olduğunu söyleyen Önen “Salgın çok ağır seyrediyor, yakalanan kişi son durumda nefes darlığından yani boğularak ölüyor” dedi.

“Videoları görmüyorsunuz”

İtalyanların sosyal medyada yayılan balkonda şarkı söylemelerine de değinen Senem Önen “Balkondan balkona müzik yapıyorlar. Bir şekilde morallerini yüksek tutmaya çalışıyorlar ama hastaneden gelen videoları görmüyorsunuz. Yatak kapasitelerinin nasıl yetersiz kaldığını göremiyorsunuz. İnsanların nasıl öldüğünü görmüyorsunuz” dedi.

İtalya’daki Türk araştırma görevlisi Senem Önen Videosu (16 Mart 2020)

İstanbul Valiliği duyurdu: Avrupa’dan İstanbul’a gelenler karantinaya alınacak

İstanbul Valiliği, Avrupa’dan dönenlerin öğrenci yurtlarında 14 gün karantinada tutulacaklarını açıkladı.

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

”Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları üzerine Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay Başkanlığında 15 Mart 2020 tarihinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Ulaştırma ve Altyapı Başkanı Mehmet Cahit Turhan’ın katılımlarıyla yapılan toplantıda koronavirüs tedbirleri kapsamında;

Almanya, İspanya, Fransa, Avusturya, Norveç, Danimarka, İsveç, Belçika ve Hollanda’ya “geçici olarak kısa süreliğine giden veya bu ülkelerde öğrenci olarak bulunan ve ülkemize dönmek isteyen” vatandaşlarımızdan 16 Mart 2020 Pazartesi günü (bugün) saat 17.00’ye kadar bulundukları ülkelerdeki Türk diplomatik temsilciliklerine başvuran vatandaşlarımızın Türkiye’ye dönüşleri 17 Mart Salı günü saat 24.00’e kadar sağlanacaktır.

Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun tedbirleri doğrultusunda Valiliğimiz koordinasyonunda İstanbul’a gelecek vatandaşlarımız 14 gün süreyle karantina/gözetim altına alınacaklardır.

Bu amaçla İstanbul’da misafir edilecek vatandaşlarımız için geçici olarak Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı;

KYK Kanuni Sultan Süleyman Erkek Öğrenci Yurdu,
KYK Fatih Sultan Mehmet Karma Öğrenci Yurdu
KYK Florya Beşyol Kız Öğrenci Yurdu
tahsis edilmiştir.

Bu yurtlardaki öğrencilerimiz geçici olarak diğer KYK yurtlarına yerleştirilmektedir. Öğrencilerimize gösterdikleri sabır ve anlayıştan ötürü teşekkür ediyoruz.

Sağlık Bakanlığımızın ifadesiyle “Tedbirleri ne kadar sıkı tutarsak tehdit o kadar zayıflar.” Anlayışınız, işbirliği ve sabrınızdan dolayı teşekkür ediyoruz” dendi.

——————————————————–

16 ilde yurtlarda karantina… Dönüşler sürüyor

Sivas Valisi Salih Ayhan, kente inmesi beklenen, umre yolcularını taşıyan uçağın hava muhalefeti nedeniyle Isparta’ya yönlendirildiğini açıkladı. Ayhan, Sivas’ın umreden ve yurtdışından dönen yolcuların 14 gün süreyle kontrol altında tutulacağı 16 ilden birisi olduğunu belirtti. Dün Ankara ve Konya’da bugün ise Kayseri’de umreden dönenler karantinaya alınmıştı.

 Sağlık Bakanlığı’nın aldığı kararın ardından, Sivas’ta bulunan Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtları, umreden dönen yolcuların tedbir amaçlı misafir edilmesi için hazır hale getirildi. Umreden dönen 178 yolcunun bulunduğu ilk uçağın bugün Sivas’a inmesi beklenirken, uçak Isparta’ya yönlendirildi.

Sivas’ta bu güne kadar corona virüsü şüphesi dahi olmadığını belirten Ayhan, “İlimizde tüm kurumlarımızla birlikte; hassasiyetle, teyakkuzda, dikkatli bir şekilde, tedbirlerimizi alarak süreci yönetiyoruz. İlimizde şimdiye kadar hiçbir vaka olmamıştır. Şüphelisi dahi olmamıştır. Tedbir amaçlı, düzensiz göçmenlerimizle ilgili birkaç tedbirimiz oldu” dedi.

16 İlden biri de Sivas

Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas’ın umreden ve yurtdışından dönen ve yolcuların 14 gün süreyle kontrol altında tutulacağı 16 ilden birisi olduğunu belirtip şunları söyledi:

* Gerek umreye giden, gerekse yurt dışına çıkan vatandaşlarımız, tedbir amaçlı 14 gün boyunca yurtlarda misafir olacaktır.

* İlimizde ki yurt potansiyeli dikkate alınarak, bu misafirlerin ağırlanacağı 16 ilden birisi de Sivas.

* Gerek umreden gerekse yurt dışından gelecek vatandaşlarımızı yakın zamanda ilimizde de misafir edeceğiz.

* Umreden dönen 178 kişilik kafile bugün ilimize gelecekti. Hava muhalefeti nedeniyle Isparta’ya yönlendirildi.

Kayseri’den sonra Sivas

Umre ziyaretinden dönen 10 bin 330 kişi dün Ankara ve Konya’da boşaltılan öğrenci yurtlarına sevk edilerek karantinaya alınmıştı. Bugün de Kayseri’de boşaltılan öğrenci yurdunda umreden dönen 315 kişi karantinaya alındı.

———————————————————–

Türkiye’de coronayla ilgili ilk araştırma, ilk mercek… Çarpıcı ABD, Çin ve İsrail detayı

Araştırma şirketi Barem, corona virüsü salgınına mercek tuttu. Corona virüsü toplumsal algı araştırmasına göre; virüsten gençler, eğitimliler ve kadınlar daha çok korkuyor. Halkın yarısından fazlası salgının abartıldığını düşünürken, her şeye rağmen önlem almayı da ihmal etmiyor. Öte yandan vatandaş virüsün sorumlusu olarak sırasıyla ABD, Çin ve İsrail’i görüyor.

Çin’de başlayarak kısa bir süre içerisinde tüm dünyada birçok insanı etkileyen corona virüsü, Türkiye’de ilk vakanın görülmesiyle birlikte korkuya sebep oldu. Aniden gündeme oturan bu konu, kimini eve kapatıp ekran başında virus haberlerini izlemeye kitlerken kimini çok da fazla etkilemedi, hatta bazıları konunun abartıldığını düşündü.

Korona virüsü salgınıyla ilgili BAREM tarafından gerçekleştirilen araştırma, Türk halkının neler hissettiğini ilk kez somut olarak ortaya koyuyor.

İşte araştırmadan çıkan ilginç sonuçlar:

Araştırmada görüşülen kişilere yöneltilen ilk soru, kendilerinin veya ailelerinden birinin bu virüse yakalanmaktan korkup korkmadıkları oldu. İnsanların yüzde 67’sinde bu korku var. Korona virüsünden korkmadıklarını dile getiren kişilerin oranı ise yüzde 31. Yani, araştırmaya katılan her 3 kişiden 2’si korku içinde.

Yapılan araştırma verileri gösteriyor ki, yaş arttıkça corona virüsü konusunda duyulan endişe azalıyor. 24 yaş ve altı kişilerde yüzde 72 olan korku, 65 yaş ve üzeri kişilerde yüzde 57’ye düşüyor.

Oysa uzmanlar, en riskli gruplardan biri olarak 60 yaş üstünü işaret ediyorlar. Cinsiyete göre ayrıştırıldığında ise korku ve endişe durumu yüzde 71 oranla kadınlarda daha çok görülüyor.

Kendisinin veya ailesinin virüs kapmasından ‘kesinlikle’ korkanların oranı, lise ve altı eğitimli kişilerde yüzde 13 iken, üniversite ve üzeri eğitimlilerde bu oran yüzde 23’e çıkıyor.

Araştırma verilerine göre, Sağlık Bakanlığı’nın virus salgınını iyi yönettiği düşünülüyor. Görüşülen kişilerin yüzde 69’u bu fikri savunuyor. Erkekler (yüzde 74) ve 55 yaş üzeri kişilerde (yüzde 75) bu oran daha da yüksek.

Görüşülen kişilerin yüzde 52’si salgın tehdidin abartıldığını düşünürken, yüzde 43’lük bir kesim abartılmadığını ve riskin oldukça yüksek olduğu görüşünde. Bu nedenle görüşülen 4 kişiden 3’ü, virüsün yayılmasını önleyecekse, seyahat ve benzeri bazı haklarından vazgeçmeye hazır olduğunu söylüyor.

Lise ve üzeri eğitimli kişilerde bunu dile getirenlerin oranı yüzde 80’in üzerinde çıkıyor.

Önümüzdeki ay salgın konusunda daha iyi bir durumda olacağımızı düşünenlerin oranı oldukça yüksek (yüzde 64). Yaş arttıkça umut da artıyor. 24 yaş altı gençlerin yalnızca yarısı bu düşünceye katılırken, 65 yaş ve üzeri kişilerin yüzde 78’i önümüzdeki ay corona virüsü salgında daha iyi bir noktada olacağımız kanısında.

Üç Önlem Ön Planda

Araştırma kapsamında görüşülen kişilere, corona virüsü tehdidine karşı önlem alıp almadıkları sorulduğunda, görüşülen kişilerin yüzde 31’i herhangi bir önlem almadığını söylüyor. Önlem aldığını belirten kişiler (yüzde 69), yaklaşık 3 çeşit önlem aldıklarından bahsediyor.

Alınan önlemlerde ilk sırayı elleri daha sık yıkamak alıyor. Evden daha az çıkmak ikinci, el dezenfektanı kullanmak üçüncü, kişisel teması kesmek dördüncü, maske takmak beşinci, kolonya kullanmak ise altıncı sırada bulunuyor. Görüşülen kişilerin yüzde 43’ü salgın riskinden dolayı elini daha sık yıkadığını belirtiyor.

Onu yüzde 15 ile evden daha az çıkmak ve sosyal etkileşimi azaltmak takip ediyor. El dezantektanı kullanmak yüzde 15, kişisel teması kesmek (tokalaşmamak, öpüşmemek, sarılmamak) yüzde 12, maske takmak yüzde 10, kolonya ve sirke kullanmak yüzde 8 ile virüs salgınına karşı alınan en popüler önlemler arasında.

Sorumlu AB

Araştırma kapsamında görüşülen kişilerin yüzde 38’i, virüsün doğal bir oluşum olduğunu düşünürken; daha büyük bir kitle (yüzde 43) virüsün bu kadar hızla yayılmasının arkasında bilinmeyen bir güç olduğundan şüpheleniyor.

Türk halkının aklına gelen zanlıların başında yüzde 24 oranla ABD bulunuyor. Virüsü yaydığından şüphe duyulan ikinci ülke ise yüzde 10 ile Çin. Onu yüzde 5 ile İsrail takip ediyor. Daha az sayıda bahsedilen ülkeler arasında Rusya, Almanya, İngiltere, Japonya, İran, Güney Kore ve Suriye var. “Emperyalistler”, “büyük güçler”, ilaç sektörünün güçlü olduğu ülkeler, anti virusü ve aşıyı bulacak olan ülkeler de şüpheliler arasında.

Kaynakça:

Devlet Kuruluşlarının resmi açıklamaları ile Yazılı ve Görsel Basın.

Paylaş
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir