Türkiye’den Gazze’ye ilaç ve tıbbi malzeme taşıyan uçak Mısır’a ulaştı.

Türkiye’den Gazze’ye ilaç ve tıbbi malzeme taşıyan uçak Mısır’a ulaştı.

Türkiye’den Gazze’ye, ilaç ve tıbbi malzeme taşıyan, içerisinde 20 uzman hekimin de bulunduğu Cumhurbaşkanlığına ait uçak, 22 Ekim 2023 tarihinde Mısır’ın başkenti Kahire’ye ulaştı.

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, ilaç ve tıbbi malzemeler taşıyan ve 20 uzman hekimle Ankara’dan hareket eden Cumhurbaşkanlığına ait uçak, 22 Ekim 2023 öğle saatlerinde Kahire’ye iniş yaptı.

Sağlık Bakanlığı yöneticileri de dahil olmak üzere 20 uzman hekim, Mısır Sağlık Bakanlığında Bakan Yardımcısı ve diğer yetkililerle bir araya gelerek Gazze’ye yönelik sağlık yardımlarını değerlendirdi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Gazze’ye yardım için uçağımız havalandı. Cumhurbaşkanlığımıza ait, ilaç ve tıbbi malzeme ile dolu, 20 uzman hekimin bulunduğu uçak Ankara’dan Mısır’a hareket etmiş durumda.” ifadelerini kullanmıştı.

Sağlık Bakanlığınca yapılan açıklama;

Türkiye’den Gazze’ye Yardım Uçağı Yola Çıkıyor

Ankara Esenboğa Havalimanı’nda ilaç ve tıbbi malzeme yüklenen uçak, hazırlıkların tamamlanmasının ardından 22 Ekim 2023’te 20 uzman sağlık çalışanıyla saat 10.45’te Kahire’ye doğru havalandı.

Aralarında doktorların da bulunduğu sağlık ekibi, Mısır Sağlık Bakanlığı ile yapılan planlamalar çerçevesinde El-Ariş Havalimanı ve Refah Sınır Kapısı’nda kurulacak sahra hastanelerinin fizibilite çalışmalarını yürütecek.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Gazze’ye yardım için uçağımız havalandı. Cumhurbaşkanlığımıza ait, ilaç ve tıbbi malzeme ile dolu, 20 uzman hekimin bulunduğu uçak Ankara’dan Mısır’a hareket etmiş durumda” ifadelerini kullandı.

İlgili video: https://twitter.com/drfahrettinkoca/status/1716000774608629904

Kaynak: AA ve Sağlık Bakanlığı, 22.10.2023

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir