Türkiye’yi sarsan afette dördüncü gün… Deprem felaketinde can kaybı 17 bin 674…

Türkiye’yi sarsan afette dördüncü gün… Deprem felaketinde can kaybı 17 bin 674…

6 Şubat Pazartesi sabahı saat 04:17’de Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7.7; saat 13.24’te Elbistan ilçesinde 7.6 büyüklüğünde meydana gelen iki depremle başta Hatay, Adıyaman, Malatya, Gaziantep Diyarbakır olmak üzere 10 kent yıkıma uğradı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 9 Şubat 2023 saat 23.35 itibariyle K. Maraş merkezli depremlerde 17 bin 674 kişinin hayatını kaybettiğini, 72 bin 879 kişinin yaralandığını açıkladı. Öte yandan depremin vurduğu 10 il için OHAL kararı TBMM’de kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kahramanmaraş merkezli depremlerde 17 bin 674 kişinin hayatını kaybettiğini, 72 bin 879 kişinin yaralandığını açıkladı.

Oktay, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Bizim yüreklerimizi ısıtan başka bir haber var. 121 kişi enkazdan kurtarıldı. 72 saatten sonrası kritik saatlerdir. Destek faaliyetinde bulunanların ümitlerini sağ tuttuğunun güzel bir örneğidir. 72 saat sonrasında kurtarılan bir kızımız vardı Hatay’dan. Gerçekten yüreklerimizi ısıttı. Ama ben bir kez daha emek veren tüm ekiplerimizi yürekten kurtarıyorum.

Sağ kurtarılanlarla beraber bizi üzen hayatımızı kaybeden vatandaşlarımız. 17 bin 674 vatandaşımız hayatını kaybetti. Allah’tan rahmet diliyorum. Ailesine sabırlar diliyorum. Kurtarılan ve tedavisi devam edenler var. Bunları sayısı da 72 bin 879. Köylere yoğunlaşmış durumdayız. Detaya baktığımızda özellik Osmaniye, Kilis, Şanlıurfa’da çalışmalarımız tamamlanmıştır.

12 bin 241 aracımız sahada. Hava araçlarını, kara araçlarını yoğun olarak kullanıyoruz. Hava şartları da hava araçlarını kullanmamıza müsaade ediyor. Bu da bize esneklik ve hız kazandırmış durumda. Gemilerle de 22 aracımızla faaliyet yürütüyoruz. Bugüne kadar 177 sefer THY yaptı.

Beslenme çalışmalarında da iyiyiz. Tüm illerde ulaşmadığımız hiçbir yer yok. Bugün 1 milyon 300 bin kapasiteye ulaştık. Afetzedelerin yanında olmak istiyoruz. Bugünlerde beslenme ve barınma da çok önemli. Burada size verdiğimiz rapor bizi de motive eden bir rapordur. Katkı veren tüm kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. Barınma ile ilgili çalışmalarımız da hızla devam ediyor.

Millî Eğitim Bakanlığı ve Üniversiteler aracılığıyla 461 bine ulaşmış durumda. Tahliye operasyonlarımız devam ediyor. Hasar tespit çalışmalarımız yoğun olarak başlamış durumda. Bu çalışmalar artarak devam edecek. 750-800 ekip bunun için sahada. Ulaştırma alanında bir sorunumuz yok. Enerjide her ikisini de veriyoruz. Kontrollü şekilde hem elektrik hem doğal gaz verilmekte. Şu an bir yerde elektrik veya doğal gaz yoksa oraya tedbirden dolayı verilmiyordur.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: 17 Bin 406 Vatandaşımız Hayatını Kaybetti, 71 866 Vatandaşımız Yaralandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 9 Şubat 2023 saat 22.00 itibariyle yaptığı açıklamada; K. Maraş merkezli depremlerde 17 bin 406 kişinin hayatını kaybettiğini, 71 bin 866 kişinin yaralandığını açıkladı.

Koca, “Tarihimizin en büyük felaketlerinden birinde 10 ilimizde mücadele veriyoruz. Başımıza gelen afet milletçe hafızamızdan silinmeyecek izler bırakıyor. Olan biteni ekranları başından takip eden vatandaşlarımızın eli yüreğinde.

Vatandaşlarımız, yaralı yakınları hakkındaki bilgilere e-Nabız uygulaması üzerinden ulaşabilirler. Raporlu ilaç kullanan hastalarımız eczanelerden ücretsiz alabilirler.

Deprem bölgesindeki hastanelerimizde, Adıyaman Eğitim Araştırma Hastanemiz tam kapasite hizmet vermekte. Kahramanmaraş’taki hastanelerin hizmete açılması için çalışmalar yapıldı. Necip Fazıl Hastanesi’nde yoğun bakım hizmete alındı. Hatay’da üniversite hastanesi daha yoğun bir şekilde hizmete başlamış oldu. Hatay’dan diğer illere sevkler azaldı. Kısa süre açılan Samandağ Hastanesi de devrede. Kırıkhan’da hastanemiz hasarlı, sahra hastanesi ile hizmet veriyoruz. İskenderun Hastanesi’nin eski A blok kullanılamaz durumda.

Devletimiz bu felaketin yaralarını sarmak için tüm imkanlarını seferber etmiş durumda. Milletimizin desteğini her an hissediyoruz. Enkazı kaldıracak, yaralarımızı saracak olan bizleriz. Milletimizden dualarını eksik etmemelerini isterim. Allah bu millete bir daha böyle acılar göstermesin.” ifadelerini kullandı.

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir