Türkiye’yi sarsan deprem felaketinin üzerinden 1 ay geçti

Türkiye’yi sarsan deprem felaketinin üzerinden 1 ay geçti

Türkiye’yi derinden sarsan asrın felaketi, 6 Şubat 2023’te meydana gelmişti. Kahramanmaraş depremlerinin ardından bir ay geride kaldı

Türkiye Cumhuriyeti, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6’lık depremler ile sarsıldı. 11 ili etkileyen depremlerde 6 Mart 2023 tarihi itibarıyla 46 bin 104 kişinin hayatını kaybettiği ve 6 bin 444 binanın da yıkıldığı belirtildi. Depremde şu ana kadar açıklanan ölü sayısı 17 Ağustos 1999 Gölcük depremindeki ve 33 bin kişinin öldüğü 1939 Erzincan depremindeki ölü sayısını geçti.  Deprem felaketinin ardından yüz binlerce insan evini ve yaşadığı şehri terk etmek zorunda kaldı.

İkinci büyük deprem

Birinci depremden 9 saat sonra meydana gelen 7.6 büyüklüğündeki ikinci deprem ise birinci depremin yaklaşık 100 kilometre kuzeyindeki Doğu Anadolu Fay Hattı’ndan ayrılan bir kol olan Çardak Fayı’nın kırılması ile meydana geldi. Birbirinden yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta meydana gelen bu iki büyük sarsıntı nedeniyle deprem etki alanı genişledi.

Birçok binanın iki kez çok kuvvetli bir şekilde sarsılması sonrasında yıkılan ve hasara uğrayan bina sayısı, can kaybı ve yaralı sayısı arttı.

11 İlde olağanüstü hâl ilan edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen ve Resmî Gazete’de yayımlanan; depremden etkilenen 11 ili kapsayan olağanüstü hal (OHAL) kararıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. 8 Şubat 2023 Çarşamba günü 90 gün süreyle bölgede olağanüstü hal ilan edildi.

100 ülkeden yardım, 90 ülkeden 10 binin üzerinde arama kurtarma ekibi geldi.

Dışişleri Bakanlığı, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremde 11 İl büyük şekilde etkilendi. Bu süreçte Dünya’nın neredeyse tamamı bu depremi içlerinde hissettiler. Yurt dışından, deprem bölgelerine gelen arama, kurtarma ve yardım ekiplerinin müthiş gayret ve çalışmaları sonucu binlerce kişi yaşamlarını tekrar kazandı.

Dışişleri Bakanlığı düzenli olarak yaptığı paylaşımlarda, 100 ülkenin yardım teklifinde bulunduğu, 82 ülkenin gönderdiği arama kurtarma ekiplerinin sahada görev yaptığını bildirdi.

Sahada 10 bin 546 yabancı personelin bulunduğu aktarılan paylaşımda tüm dünya ülkelerinin içtenlikle yardımlarına Türk milleti adına teşekkür etti.

Ayrıca, Birleşmiş Milletler ve BM bağlı uzman kuruluşlar, başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere UNICEF, UNFPA, ILO önemli destekte bulundular. Dünya’nın birçok ülkesinden uluslararası nitelikli sivil toplum örgütleri fiili, fiziki ve aynı desteklerde bulundular.

İlk gelen Azerbaycan ekibi oldu

Her doğal afette olduğu gibi Türkiye’nin ilk yardımına koşan ülke Azerbaycan oldu. 6 Şubat 2023 saat 04.17’de meydana gelen ilk depremden saatler sonra 370 kişilik Azerbaycanlı arama kurtarma ekibi Türkiye’ye ulaştı.

Azerbaycanlı ekipler, toplam 899 personelle Kahramanmaraş’ta arama kurtarma çalışmalarına destek olarak enkazdan 53 kişiyi sağ çıkardı.

Çalışmalara destek veren 89 ülkenin ekipleri ülkelerine dönerken Azerbaycanlı ekiplerden 309 kişi halen Kahramanmaraş’ta görev yapıyor.

Gözyaşlarına hâkim olmadıkları anlar hafızalara kazındı

Türk ekiplerle enkazdan bir kişiyi daha sağ çıkarmak için yoğun çaba sarf eden yabancı arama kurtarma ekiplerinin bölgedeki çalışmaları sırasında yaşadıkları duygusal anlar da kameralara yansıdı.

Depremde yardıma koşan Yunanistan’dan gelen 67 kişilik arama kurtarma ekibi Hatay’da görev yaptı.

Yunan ekibin Hatay’ın İskenderun ilçesindeki çalışmaları sonucu 50 yaşındaki baba ve 6 yaşındaki kızını enkazdan sağ çıkardıktan sonra yaşadığı duygusal anlar kameralarca kaydedildi.

6 yaşındaki kızı enkazdan kurtardıktan sonra birbirlerine sarılan ve sevinç gözyaşları döken Yunan ekibin o anları, depremde hafızalara kazınanlardan biri oldu.

Macaristan’dan gelen arama kurtarma ekibi de Hatay’da 1,5 yaşındaki kızı enkazdan sağ çıkardıktan sonra duygusal anlar yaşadı.

Macar televizyonuna röportaj veren arama kurtarma yetkilisi, küçük kızı kurtardıkları anı anlatırken gözyaşlarına boğuldu ve bu görüntü tüm Türkiye’yi duygulandırdı.

Enkaz altındakilerle iletişim için Türkçe kelimeler kullandı

Yabancı arama kurtarma ekiplerinin hafızalara kazınan başka bir görüntüsü de Alman ekip üyesi Daniel Lankers’in enkaz altındaki Zeynep isimli kadına seslendiği an oldu.

Enkaz altındakilerle iletişim kurmak için Türkçe-İngilizce kelimeler kullanan Lankers’in “Zeynep Hanım, Daniel burada. Korkma.” diye seslendiği görüntü, sosyal medyada çok sayıda kişi tarafından paylaşıldı.

“Dost patiler” çalışmalara destek oldu

Depremde arama kurtarma ekiplerinin yanı sıra çok sayıda ülkeden de “dost patiler” çalışmalara katkı sundu. 54 ülkeden 440 özel eğitimli köpek, enkaz altındaki çok sayıda kişinin bulunarak sağ çıkarılmasında önemli rol oynadı.

Meksikalı ekiplerle arama kurtarma çalışmalarına destek vermek için Türkiye’ye getirilen ünlü arama kurtarma köpeği Proteo, görev yaptığı Adıyaman’da rahatsızlanarak öldü.

Bölgede 3 kişinin enkazdan sağ çıkarılmasında önemli rol oynayan Proteo, çalışmalara katıldığı Adıyaman’a gömüldü.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir