Ukrayna’ya Kızılay’la Acil Müdahale Çantası Yardımı…

Ukrayna’ya Kızılay’la Acil Müdahale Çantası Yardımı…

Ukrayna’daki ekipleriyle Türkiye’den gönderilen yardımları mağdurlara ulaştıran Kızılay, bağışlarla da desteklerini katlıyor. Kızılay’a bir katkı da Türk Eczacıları Birliği’nden geldi. Bölgedeki ilaç ihtiyacı için hazırlık da yapan Türk Eczacıları Birliği ilk etapta Kızılay’a, sağlık acil durumlarına acil müdahalenin yapılabilmesi için gerekli malzemelerin bulunduğu 100 adet Paramedik Çantası bağışında bulundu.

Gıda, hijyen, tıbbi malzeme ve barınma malzemeleri gibi yardımları Ukrayna’ya ulaştırmaya devam eden Kızılay, bir yandan da mağdurlar için yardım kampanyası yürütüyor. Türk Eczacıları Birliği de bölgede oluşan sağlık malzemesi ve ilaç ihtiyaçları için ilk etapta hazırladığı tam donanımlı 100 paramedik çantasıyla Kızılay’a katkı sağladı. Malzemelerin teslimini ise Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Arman Üney, Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan’a yaptı.  İlk sevkiyatta paramedik çantaları bölgeye ulaştıracak olan Kızılay, Türk Eczacıları Birliği’nin hazırlayacağı ilaçlar için de sevkiyat planlamalarını yaptı.

 

Altan, “Savaşın uzamasıyla birlikte başka ihtiyaçlar da ortaya çıktı”

 

Ukrayna’daki mağdurlar için her katkının önemli olduğunun altını çizen Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan, 10 Mart 2022 tarihi itibariyle “Ukrayna’da yaşanan krizin 14. günündeyiz. İlk günden itibaren Kızılay olarak bölgeye insani yardım malzemeleri gönderiyoruz. Bu yardımlar orada Ukrayna Kızılhaçı ve Uluslararası Kızılhaç-Kızılay Federasyonu’nun diğer üyeleriyle birlikte muhtaçlara dağıtılıyor. Savaşın uzamasıyla birlikte başka ihtiyaçlar da ortaya çıktı. Bunların en başında sağlık talepleri bize gelmeye başladı. Sağlık talepleriyle ilgili özellikle bir takım ilaçlar ve malzemelere dair ihtiyaçlar geliyor. Bunun için de Türk Eczacıları Birliği’nden destek talep ettik. Sağ olsun onlarda bütün krizlerde hep yanımızdalar ve katkı sağlıyorlar. Ukrayna krizi için de ilk etapta acil sağlık müdahaleleri için paramedik çanta bağışında bulundular.” açıklamasında bulundu.

 

Üney, “Özellikle ilaç konusunda ihtiyaçlara cevap vereceğiz”

 

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Arman Üney, Ukrayna’da bir insanlık sınavı veriliyor. Bu yaşanan olumsuz süreçte Ukrayna halkının yanında olduğumuzu ifade etmek istedik. Sivillerin zarar gördüğü süreçte Türk Eczacıları Birliği olarak da Türkiye’deki eczacıların katkılarını oraya göndermek istedik. Tıbbi malzeme yardımlarımızla başlangıcı yaptık. Hazırladığımız bu malzemeler, savaş koşullarında sağlık profesyonellerinin kullandığı paramedik ilk yardım çantalarından oluşuyor. Bu paramedik çantalarının içerisinde acil sağlık müdahalesinde ihtiyaç duyulan tıbbi malzemeler bulunuyor. Bu yardımlarımızın ardından da özellikle ilaç konusunda ihtiyaçlara cevap vereceğiz. Bize ulaşan ihtiyaçların toplanması için çalışmalarımızı da başlattık. Kızılay ve Sağlık Bakanlığımız vesilesiyle de bölgeye ulaşmasını sağlayacağız.” diye konuştu

Kızılay’ın bölgeye sevk edeceği araca yüklenen malzemelerin uğurlamasına Kızılay Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük ile Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Ecz. Saygın Garğın da eşlik etti.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir