Ülkelerin Başbakanları ve Sağlık Bakanları’ndan Covid-19’da mutasyon açıklaması

Ülkelerin Başbakanları ve Sağlık Bakanları’ndan Covid-19’da mutasyon açıklaması

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock‘un, koronavirüsün yeni türünün “kontrolden çıktığını” söylemesinin ardından Sağlık Bakanları tarafından açıklamalar yapıldı. Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, ‘teorik olarak aşının etkili olmayacağını düşünmek için bir neden yok’ açıklamasında bulundu.

İngiltere’de görülen koronavirüs mutasyonunun yüzde 70 daha hızlı yayıldığını açıklanmasının ardından ülkelerin Sağlık Bakanları’ndan açıklamalar geldi.

Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, Avrupa ‘Bir’ radyosuna yaptığı açıklamada Covid-19 aşılarının, İngiltere’de koronavirüsün mutasyonuna karşı etkili olması gerektiğini belirtti. Veran, “Teorik olarak, aşının etkili olmayacağını düşünmek için hiçbir neden yok” dedi.

Fransa Başbakanlığı‘ndan yapılan açıklamada, mal taşımacılığı da dahil olmak üzere hava, kara, deniz ve demiryoluyla İngiltere’den yapılan tüm seyahatlerin bu gece yarısı itibarıyla 48 süresince durdurulacağı belirtildi.

İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza ise Londra’da keşfedilen koronavirüsün yeni türünün endişe verici olduğunu vurgulayarak bilim insanları tarafından araştırılması gerektiğini vurguladı. Speranza, “Bu süreç içerisinde maksimum sağduyu yolunu seçiyoruz” ifadesini kullandı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson

İngiliz Hükümetinin Baş Bilim Danışmanı Patrick Vallance, türün “hızlı hareket ettiğini ve baskın tür haline geldiğini” söyledi.

Ayrıca İngiltere’den virüs girişi riskinin daha da azaltılması için, önümüzdeki günlerde diğer AB üyesi ülkelerle çalışılacağı kaydedildi.

İngiltere, 68 bin 447 can kaybı ile Avrupa’da İtalya’dan sonra Covid-19 kaynaklı en çok ölümün görüldüğü ülke konumunda.

Johnson Acil Toplantıya Çağırdı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise seyahat yasağı ve tırların geçişine izin verilmemesini görüşmek üzere acil durum kabine toplantısını yapma kararı aldı. İngiltere Başbakanlık’ından yapılan açıklamada, “etkili planların uygulanmasını sağlamak için” başka toplantılar da yapılacağı duyuruldu. İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan İngiliz basınına yapılan açıklamada, ülkelerin seyahat kısıtlamalarını “bu hükümetlerin kendi kararı olarak gördükleri” kaydedildi.

Hollanda hükümeti, İngiltere’deki durum hakkında “daha büyük bir netlik” oluşana dek, yeni mutasyonun Hollanda’ya girişini riskinin mümkün olduğunca çok önlenmesi gerektiğini belirtti.

Yeni mutasyonun aşılara farklı bir tepki verdiğine dair bir kanıt da yok. Aralık 2020 ayı başında Hollanda’daki bir vakadan alınan örnekler, yeni ortaya çıkan mutasyona işaret

etmişti.

Hollanda Devlet Sağlık ve Çevre Enstitüsünün (RIVM) tavsiyesi üzerine alınan kararın, 01 Ocak 2021 tarihine kadar yürürlükte kalacağı bildirildi. Açıklamada, “Önümüzdeki birkaç gün içinde diğer AB ülkeleri ile Hollanda, virüsün yeni türünün İngiltere’den getirilmesi riskini azaltmak için alınacak önlemlerin kapsamını görüşecek.” ifadesi kullanıldı.

Kanada, mutasyon riskli koronavirüs nedeniyle İngiltere’den uçuşları 21 Aralık 2020 tarihi gecesinden itibaren durdurduğunu açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün, 20 Aralık 2020 tarihinde Twitter’dan yaptığı açıklamada, yeni mutasyon konusunda ingiliz yetkililerle temas halinde oldukları vurgulandı.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhonam Ghebreyesus, Cenevre

Mesajda, İngiltere’nin mutasyonla ilgili çalışmalar konusunda bilgi paylaşımı yaptığı ve DSÖ’nün “bu virüs mutasyonunun özellikleri ve etkileri konusunda daha çok şey öğrendikçe, üye ülkeler ve halkla paylaşacağı” ifade edildi.

Dünya Sağlık Örgütü’nden BBC’ye yapılan açıklamada, mutasyona uğrayan koronavirüsün Birleşik Krallık’ın dışında, Hollanda, Danimarka ve Avusturya’da tespit edildiği söylendi.

DSÖ’’nün Avrupa’da görev yapan üst düzey isimlerinden Catherine Smallwood, Birleşik Krallık’ta görülen mutasyona uğramış aynı tür koronavirüse Danimarka’da dokuz vakada, Avusturya ve Hollanda’da ise birer vakada rastlandığını duyurdu.

Gelen son dakika haberine göre; Belçika’da da virüse rastlandı. New York Times’ın haberine göre; Güney Afrika Cumhuriyeti de İngiltere’deki mutasyon geçiren virüsün görüldüğü ülkeler arasında…

İngiltere haber ajansı Reuters’ın son dakika gelişmesi şeklinde geçtiği habere göre; İtalya Sağlık Bakanlığı, İngiltere’den gelen bir hastada mutasyona uğramış koronavirüsün bulunduğunu açıkladı.

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, İngiltere’de yeni tip koronavirüsün (Covid-19) daha bulaşıcı yeni bir türünün ortaya çıktığının açıklanmasının ardından bu ülkeyle hava ve demir yolu ulaşımını en az 24 saat durduracaklarını bildirdi. De Croo, televizyon programında yaptığı açıklamasında, İngiltere’den uçak veya trenle Belçika’ya gelecek kişilere sınırların gece yarısından itibaren geçici olarak kapatılacağını söyledi. İngiltere’nin güneyinde görülen ve daha çabuk bulaştığı belirtilen yeni bir virüs hakkında bilimsel istişarelerde bulunmak amacıyla bu kararı aldıklarını ifade eden De Croo, 24 saatlik sürenin uzatılabileceğini kaydetti.

Hollanda, İtalya ve Fransa Birleşik Krallık’a yapılacak tüm uçuşları askıya aldı. İspanya’dan da benzer bir karar gelmesi bekleniyor.  Bulgaristan ve İrlanda da İngiltere’yle yolcu trafiğini geçici olarak durdurdu.

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, ülkede henüz yeni tür (mutasyana uğrayan) koronavirüs görülmediğini belirterek, İngiltere’nin yanı sıra Güney Afrika ile de seferlerin durdurulduğunu açıkladı. Almanya, kargo uçakları dışında İngiltere’den gelen uçakların inişine izin vermeyecek.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’dan flaş koronavirüs mutasyon açıklaması! 4 ülkeye uçuşlar durduruldu.

Son dakika (21.12.2020) haberine göre; İngiltere’de ortaya çıkan yeni koronavirüs mutasyonu, dünyayı alarma geçirdi. Avrupa’da birçok ülke İngiltere’ye uçuşları durdururken Türkiye’den de önemli bir adım geldi. Konu ile ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Dr. Koca, İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika’dan Türkiye’ye olan uçuşlarda geçici durdurma kararı alındığını belirtti. Ayrıca halen yolda olan uçuşlar için tüm yolculara test yapılacağı ve karantina kuralları uygulanacağı açıklandı.

THY’ den açıklama: yolcularımız mağdur edilmeyecektir.

Konuyla ilgili olarak resmi Twitter adresinden bir açıklama yapan THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, “Sağlık Bakanlığımızın İngiltere, Danimarka, Hollanda, Güney Afrika’dan uçuşların durdurulması kararına istinaden, hiç bir yolcumuzun bilet işlemleri konusunda acele etmemesini rica ederiz. Hiç bir yolcumuz bilet işlemleri konusunda mağdur edilmeyecektir” dedi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden ilk açıklama

İngiltere’de hızlı yayılan yeni tip koronavirüsün mutasyona uğraması ve bulaş hızının yüzde 70 daha fazla olması nedeniyle uçuşların askıya alındığı belirten Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) uçuşu durdurulan ülkelere vatandaşların tahliyesinin karşılıklı yapılacağını duyurdu. Konuyla ilgili olarak SHGM’nin sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, Ülkemiz ile İngiltere, Hollanda, Danimarka ve Güney Afrika arasındaki uçuşlar ikinci bir değerlendirmeye kadar durdurulmuştur. Bu arada ilgili vatandaşların karşılıklı tahliyeleri kontrollü olarak yapılabilecektir. Saygıyla duyurulur” denildi.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir