Ülkemizde 112 Acil Ambulans Sisteminin Kuruluşunun 25. Yılı Kutlandı

Ülkemizde 112 Acil Ambulans Sisteminin Kuruluşunun 25. Yılı Kutlandı

Sağlık Bakanlığı tarafından 1994 yılında temeli atılan “112 Acil Yardım ve Kurtarma Hizmetleri Projesi” ile bugünkü sistem kuruldu. Bugün 3 bine yakın 112 istasyonu, 5 bini aşkın ambulans ve 34 binden fazla personel ile vatandaşa kesintisiz hizmet verilmektedir.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 112 Acil Ambulans Sisteminin 25. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen programa katıldı ve bir konuşma yaptı.

“Vatandaşa ihtiyaç anında ihtiyacı olan sağlık hizmetini en kaliteli şekilde vermenin çabası içinde olduklarını; Hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinin örgütlenmesi sağlık sistemimizde önemli bir yere sahip. Bugün gelinen noktada 112 acil sağlık hizmetlerimiz, hastane öncesi sağlık hizmetlerinde iftihar edeceğimiz bir örgütlenmenin sonucudur”  dedi.

2003’te başlayan Sağlıkta Dönüşüm Programının önemli başlıklarından birinin de Acil Sağlık Hizmetleri olduğuna dikkat çeken Dr. Koca,

“2002 yılında yayınlanan İlkyardım Yönetmeliği Acil Hizmetlerin standardizasyonu ve kalite gelişimi adına atılan önemli adımlardan biridir. Acil sağlık hizmetlerinin vatandaş üzerindeki finansal engelleri kaldırılarak, erişilebilir hale getirilmesi gibi pek çok tedbir yürürlüğe sokulmuştur.

Afetlere hazırlıklı olma yolunda tamamen gönüllülük esasına dayalı, dünyanın en geniş insan kaynağına sahip Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ekipleri oluşturulmuştur. Şu anda 12 bin gönüllüden oluşmuş UMKE ordusuna sahip bir ülkeyiz.”

Dr. Fahrettin Koca, acil eylem planı kapsamında, 112 Ambulanslarını hem sayısal açıdan hem de personel ve teknolojik açıdan kuvvetlendirerek, Türkiye’nin her yerine vaktinde ulaşabilir olmayı hedeflediklerini; Dünyada ücret istemeden, vatandaşına hizmet veren tek hava ambulans hizmetine sahip olduklarını hatırlatan Dr. Koca, şöyle devam etti:

“250 ambulansımıza kar paleti takılarak, en ağır kış şartlarında vatandaşlarımıza ihtiyaçları halinde erişiyoruz. 91 adet yoğun bakım ve obez ambulansına ek olarak, 62 adet motosiklet ambulansımız sahada görev başındadır.  6 adet deniz ambulansımız, 17 helikopter ambulansımız, 3 uçak ambulansımızla karadan, denizden, havadan vatandaşımızın hizmetine yetişiyoruz. Kentlerde vakaya ulaşma süresini 10 dakikanın altına indirdiklerini, kırsalda ise ilk 30 dakikada çağrılan yere büyük oranda ulaştıklarını” sözlerine ekledi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Ülkemizde 112 Acil Ambulans Sisteminin Kuruluşunun 25. Yılı Kutlama konuşmasında (Ankara, 2 Aralık 2019)

Ambulans içinde iken hasta ile ilgili kayıtların komuta merkezi ve gidilen hastane ile paylaşıldığını belirten Dr. Koca, “Bu sayede hastanın erken müdahalesi ve en isabetli merkeze sevki sağlanıyor. Hasta adına vakit kaybı engelleniyor. Pilot çalışmalarını yürüttüğümüz bu projede başarılı sonuçlar aldık. Araç takip sistemleri ile ambulanslarımızı takip ediyor ve olay yerine en uygun aracı yönlendiriyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca konuşmasının sonunda, “Sesimizi ilk duyan komuta merkezindeki görevli, yardımımıza ilk yetişen ambulanstaki 112 acil sağlık personelidir. Onların sayesinde kendimizi güvende hissediyoruz. İyi ki varlar” dedi. 112 Acil hizmetlerinin 25. yıl dönümü kutlamasında tüm 112 acil sağlık çalışanlarına verdikleri hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir