Uluslararası Eczacılık Federasyonu Avrupa Bölge Konferansı (Ankara, 23-25 Ekim 2019)

Uluslararası Eczacılık Federasyonu Avrupa Bölge Konferansı (Ankara, 23-25 Ekim 2019)

Türk Eczacıları Birliğinin ev sahipliğinde, Uluslararası Eczacılık Federasyonu (FIP) Avrupa Bölgesel Konferansı, 23-25 Ekim 2019 tarihleri arasında, “Birinci Basamak Sağlık Hizmeti Sunumu: Eczacılıkta Geleceğe Doğru Hamle” teması ile 53 Avrupa ülkesinden gelen temsilcilerin katılımıyla ilk kez Ankara’ da yapıldı.

Konferansın açılışına eski Sağlık Bakanı Ecz. Kazım Dinç, Parlamentoda görev yapan Eczacı Milletvekilleri, Üniversitelerin Eczacılık Fakülte yetkilileri, Türk Eczacıları Birliği Önceki Dönem Başkanı Ecz. Mehmet Domaç, Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi Dr. Pavel Ursu, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz, Sağlık Bakanlığı Temsilcileri, Sosyal Güvenlik Kurumu Temsilcileri, Uluslararası Eczacılık Federasyonu Başkanı Ecz. Dominique Jordan, Uluslararası Eczacılık Federasyonu CEO’SU Catherine Duggan, FIP Üst Düzey Temsilcileri, Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti ve Denetleme Kurulu Üyeleri, Bölge Eczacı Odası Başkan ve Yöneticileri, Birim Eczacı Kooperatiflerinin Başkan ve Yöneticileri, sendika, meslek örgütü, sivil toplum kuruluşlarından ve ilaç sanayini temsilen yetkililer katıldılar.

Açılış töreninde yapılan konuşmalar;

Uluslararası Eczacılık Federasyonu Başkanı Ecz. Dominique Jordan

Uluslararası Eczacılık Federasyonu Başkanı Ecz. Dominique Jordan;

Bilim, eğitim ve pratiği bir arada toplayan bir kuruluş olduklarını ve eczacılık pratiğini iyileştirmek yoluyla dünya sağlığını da iyileştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Konferans’ın yüzyıllar önce eczacılığın icra edildiği Anadolu topraklarında gerçekleştiriliyor olmasının önemine değinen konuşmacı, “Bu tarihsel toplantının kendi başkanlık sürecimde yapılıyor olmasını önemli buluyorum. Bu Konferans yoluyla bölgesel ve küresel katkıda bulunacağımıza inanıyorum” dedi..

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak;

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak;

“Uluslararası Eczacılık Federasyonu’nun tarihinde yaptığı ilk Avrupa Kongresi’ni Ankara’da gerçekleştirme fırsatı bulduk. Ankara’ya gelerek bu tarihi ana bizimle birlikte ortak olan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi. Çolak, eczacıların herkes için sağlığın sağlanmasında çok önemli bir rol oynadığını söyleyerek: “Geçtiğimiz yıl, 25 Ekim 2018’de yayımlanan Astana Bildirgesi’nin bir sonucu olarak eczacılar, bu hedefin gerçekleşmesi için canla başla çalışmaya hazır. Kendisini yenilemeye, eğitim almaya ve vermeye, iş gücünü etkili ve verimli kullanmaya, teknolojiden faydalanmaya, koruyucu sağlığın daha güçlü bir parçası olmaya hazır. Konferansımız işte bu hazırlık sürecini pekişti

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz;

recek diye inanıyoruz” dedi.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz;

Sağlığın geliştirilmesi adına tüm paydaşların ortak çalışmalar yürütmesinin önemine değinerek, Uluslararası Eczacılık Federasyonu’nun eczacıların sağlık okuryazarlığına katkıda bulunan  bir meslek grubu olarak konumlandırılmasına yaptığı vurguyu hatırlattı ve bu vurguyu önemsediğini söyledi. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile birinci basamak sağlık hizmeti sunan sağlık kuruluşları arasına eczanelerin de eklenmesinin çok önemli bir gelişme olduğunu söyleyen Gürsöz, Konferans’ın bu konuda yol haritası oluşturacağını dile getirdi.

Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi Dr. Pavel Ursu;

Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi Dr. Pavel Ursu;

Konferans’ın farklı paydaşları bir araya getirmesinin değerli olduğunu, ulusal ve küresel ortaklıkların önemli olduğuna vurgu yaptı.  Dünya Sağlık Örgütü olarak; Din, dil, ırk, sosyo ekonomik ayrım yapmadan sağlığı iyileştirmek için çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Dr. Pavel Ursu, sağlık alanında yaşanan ilerlemelerin ülkeler arasında eşit olmadığını hatırlattı. Dr. Ursu, sözlerini “Hep beraber çalışalım, sağlığı iyileştirelim” diyerek tamamladı.

Ürdün Eczacıları Birliği’nin Başkanı Ecz. Zeid Kilani;

Uluslararası Eczacılık Federasyonu CEO’SU Catherine Duggan

Bir önceki Konferans’a ev sahipliği yapmış olan Ecz. Kilani “Dünya çok hızlı bir şekilde değişiyor ve gelişiyor. Bu durum bizim mesleğimiz için de geçerli. Bu noktada kendi rolümüzü güçlendirmeliyiz” dedi. Konferans’ta işlenecek konu başlıklarının eczacılık mesleğine yapacağı katkıya değinen  Kilani: “Mesleğimizin iyileşme ve ilerleme ihtiyacının farkındayız. Bu yüzden de tüm paydaşlarla ortak çalışmalar yürütüyoruz” dedi. Kilani, Ankara Eylem Taahhüdü ’nün imzalanmasının ve bu taahhüdün birinci basamak sağlık hizmetlerinde Eczacının rolünü güçlendireceğini  dile getirdi..

Uluslararası Eczacılık Federasyonu CEO’SU Catherine Duggan;

Eczacılık mesleğini ileriye taşımak ve Uluslararası Eczacılık Federasyonu vizyonunu hayata geçirmek için çalıştıklarını söyledi. Uluslararası Eczacılık Federasyonu olarak bölgesel konferanslar yapmayı önemsediklerini ifade eden Duggan: “Bölgesel konferans yapmamızın iki önemli nedeni var. Bunlardan birisi her bölgenin farklı ihtiyaçlarının olması, diğeri ise her bölgenin kendi şartlarından dersler çıkarmaktır” dedi.

Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Ecz. Arman Üney

Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Ecz. Arman Üney;

“Konferans boyunca Avrupa’nın birçok ülkesinden meslektaşımız ile birlikte birinci basamak sağlık hizmeti sunumu içerisinde mesleğimizi nasıl geleceğe taşıyacağımızı konuştuk. Eczacıların geleceğe doğru hamlesini hep birlikte tartıştık. Mesleğimizin geleceği için gayretlerimizi ve çalışmalarımızı birleştirmek ve buradan önemli sonuçlar çıkarmağa çalıştık. Konferans sonunda Ankara Taahhüdü yayınlandı.

Konferans’ta eczacılığı farklı yönleriyle ele alan kapsamlı bilimsel programın yanı sıra Türkiye’nin tarihi ve kültürel değerlerini anlatan sosyal programlara da yer verildi.

 

   

Kaynakça;

Yazılı ve Görsel Basın

Uluslararası Eczacılık Federasyonu Avrupa Bölgesel Konferansı Ankara’da

Türk Eczacıları Birliği

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir