Uluslararası Engelliler Günü

Uluslararası Engelliler Günü

Uluslararası Engelliler Günü, 1992 yılından bu yana 3 Aralık günü Birleşmiş Milletler (BM) tarafından alınan 47/3 sayılı kararla uluslararası bir gün olarak kabul edilmiştir. Günümüzde dünyada 1 milyardan fazla engelli bulunmaktadır.

BM’nin engellilik alanında uzun yıllardır devam eden çalışmalarının bir ürünü olan, 2006 yılında kabul edilen Engelli Bireylerin Haklarına Dair Sözleşme, engelli bireylerin haklarının ve refahının gelişmesine ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündem’inin en önemli kararından biridir.

Dünya’da yaşayan 7, 7 milyar olan dünya nüfusunun yaklaşık % 15’ini engelli bireylerden oluşuyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2017 verilerine göre; Dünya nüfusu önceden görülmemiş bir hızla yaşlanıyor. Nüfusun yaşlanması ve kronik hastalıklardaki artış engelli sayısını da gün geçtikçe çoğaltıyor. Ayrıca, engellilik riski yaşlanmaya paralel olarak da artıyor. Nüfusların yaşlanıyor olması ve kronik hastalıklardaki artış engelli nüfusunu arttıran nedenlerin başında geliyor.

2019 Uluslararası Engelliler Günü teması, “Engelli bireylerin katılımlarının ve 2030 kalkınma gündemi içinde yer almalarının sağlanması” olarak belirlenmiş bulunuyor. Tema, engelli bireylerin 2030 planı doğrultusunda güçlendirilmeleri ve tüm bireylerle eşit şartlara kavuşturulmaları üzerine odaklanıyor.

Bu günde dünya çapında organizasyonlar düzenlenmektedir. Bu aktiviteler genellikle ücretsiz olup, gönüllülüğe dayanmaktadır. Hükümet desteği ve sivil toplum organizasyonlarıyla birlikte bu günün kutlanması çeşitlilik göstermektedir. Her yıl bu gün için değişik bir tema edinilmektedir.

Son yıllarda engelliliğin önlenmesi, engellilik sorunu ve engellilerin eğitim konusu üzerinde önemli çalışmalar yapılmaktadır. Okullar, toplumun çeşitli katmanlarında, yazılı ve görsel basında engellilik konusu işlenir. Engelli bireylerin yaşam kalitelerini artırılıp sosyal hayata katılmaları konusunda azami gayret gösterilir.

Türkiye ve Dünya’da tüm engellilerin gününü kutluyor ve toplumla iç içe bir yaşam sürmelerini, yönetimlerin ve toplumun bu konuda birlikte çalışmasını diliyoruz…

Engelliler Gününün önemini ortaya koyan cümleler

 • En büyük engel, engellenmektir.
 • Asıl engel cehalettir.
 • Asıl engelliler onları görmeyenlerdir.
 • Asıl en büyük engel sevgisizliktir.
 • Asıl engelliler, karşılarına çıkan engeli geçemeyenlerdir.
 • Kendini engelli olarak hayattan atma. Unutma engeller savaşılarak aşılır.
 • Engelli olmak sorun değil, engelliye engel olmak sorundur.
 • Tohum toprağın bağrına, engelli birey de topluma emanettir.
 • Engelli ne demek sen de öğren, görmek ne demek âmâdan öğren, duymak ne demek duyma özürlüden öğren, Yürümek ne demek engelliden öğren!
 • Bana bakarken gözlerindeki acımayı bırak. Bakışlarındaki küçümsemeyi bırak. Bir bakarsın sen acınacak ve küçümsenecek duruma düşersin.
 • Engelli birey olmak bir suç değildir.
 • Nasıl bitkilerin güneşe ihtiyacı varsa engelli bireylerin de sevgi ve saygıya ihtiyacı olduğunu unutmayalım.
Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir