Ümit, Para ve İş…

Ümit, Para ve İş…

Ülkemin neresinden tutmaya kalksanız bir parçası elinizde kalmakta. Hangi konuyu ele alsak, kiminle konuşsak, ağlamaklı halkım. Bir terziyle sohbete oturdum, sordum; Nasıl gidiyor?  Keşke sormasaydım. ‘Abi gitmiyor, insanların sosyal düzenleri bozuldu, kimse elbise diktirmiyor.’ Sanki müsebbibi benmişim gibi kendimi suçlu hissettim. Dükkânda dikilmeye hazırlanmış hiçbir ceket görmeyince üzüldüm. ‘Sabri usta sence bu durum nereden kaynaklanıyor?’  diye sorumaya cesaret buldum.  ‘Ülkeyi yönetenlerin ekonomik tutarsızlığı, ekonomik yol patronlarının olmayışından kaynaklanıyor. Bak bir ceket dikerken kumaşın üzerine şablon çizer, patron çıkarır, sonra kumaşı keserim. Şablon olmazsa kumaşı nasıl keseyim. Kestikten sonra sabunla çizdiğim yerlerden dikerim. Kişinin üzerine giydirdiğimde, çok az bir iki rötuş ile ceket vücuda oturur.’ diye cevap verdi.

Haklıydı terzi Sabri usta, ülkemi idare edenler PATRON denildiğinde, ilk akla gelen büyük şirketlerin sahiplerini düşünmekteler. Bir ihtimal ülke yöneticileri, Patron çıkarmak deyimini, 5 li Holding haramilerine, hak etmedikleri ganimeti, altın tepside sunma anlamında algılamaktalar.

Bir başka yerde bu sefer karşılaştığım makine ustasına sordum, ‘Nasıl işleriniz? Yeterince geliriniz oluyor mu?’ sorduğuma pişman oldum, karşı sıradaki dükkânları gösterdi bana, büyük bir çoğunluğunun kepenkleri kapalı idi. ‘Bey karşıdaki dükkânlar açık olmazsa ben nasıl iş yapayım? Yedek parça alamazsam, nasıl tamir yapabilirim? ‘Ergün usta haklıydı. Yedek parçacı, yedek parçayı temin edecek ki, Ergün Usta da yedek parça alıp motor tamir edecek, para kazanacak.

Yedek parça deyip geçmemek gerek, çünkü dövize endeksli bir ürünü nasıl satacak, hangi pariteye göre fiyatlandırıp, yeniden o malı getirecek? Zor bir hesap doğrusu, 5 liraya sattığın bir parçayı yerine koymak için 15 lira harcamak mecburiyetinde kalmakta esnaf. 15 liraya getirdiği parçayı kaça satacak o zaman, belli değil. Bu nedenle kepenkleri indirip ekonominin durulmasını beklemeye başlamış bazı esnaf, bu nedenle dükkânlarını kapatmışlar. Kimileri ise iflas ettiklerini bildirip mahkemeye başvurmuşlar ve  iflaslarını istemişler. En azından bazı mali sorumluluktan kurtulmuş olmak adına. Son 15 ayda 131,110  şirketin  iflas ettiğini ilan etmesi, Türkiye’nin büyüdüğüne değil, küçülmeye başladığının ifadesi olduğuna inanmaktayım.

Hükümeti idare edenler Türkiye’nin çok büyüdüğünü balon ifade olarak beyan etmekteler. Belki Türkiye’de bazı değerlerin büyüdüğü bir hakikat ama bu yurdum insanının gelirinde bir büyümeden ziyade, 5 li Holding Haramilerin gelirlerini büyütmeye odaklanmış bir hükümet sistemimizin icraatı olsa gerek.

Bu arada vatandaşın borç hanesinde büyüme kaçınılmaz olmakta. Hani derler ya biri kazanıyorsa, birleri mutlaka kayıp ediyordur diye. Bu doğru, hani çete demesek te, soygun yapanlara ŞAKİ veya EŞKİYA derler ya. İşte buda böyle bir fiil olduğundan, hukuken yasaklı olmayan bir kelime ile nasıl tanımlayacağız, ifade bulmakta zorlanmaktayım.

Amerikan müzik tarihinde iz bırakan birkaç halk müziği yapan insanlardan birisi de 1932 yılında Arkansas’ta  doğan Johnny Cash olduğu bilinir. Doldurduğu plaklarla bütün ülkede ünü yayılmıştır. I Walk The Line, Ring Of Fire, Man in Black  gibi çok sevilen şarkılarla nam yapmış bir sanatçıdır.

1903 yılında İngiltere de doğan Bob Hope, 1920 yılında Amerika ya göç eden aileler arasında yer alır. Johnny Cash ile aynı dönemlerde yaşayan sinema dünyasının bu ünlü yıldızı Bob Hope, birçok filmlerde rol almış,  birçok genç için sinema hayallerindeki ümit olmuştur. 1500 den fazla ödül alan ve sinema dalında 5 özel Oskar’a sahip müstesna bir sinema oyuncusudur, Bob Hope.

1955 yılında Wisconsin eyaletinin şirin kasabası Greenbay’ de Suriyeli bir baba Abdulfattah ile Carole Schieble’nin çocuğu olarak Steve dünyaya gelir. Steve bebek, Paul Jobs ve Clara Jobs  çifti tarafından evlatlık olarak alınır ve büyütülür. 1976 yılında arkadaşı Wozniak’la APPLE Co. Firmasını aile garajında kurarlar. 1984 yılında bilgisayarda devrim yaratan Macintosh bilgisayarı piyasaya sürerler. Kansere yakalanan ve 56 yaşında hayattan kopan Steve Jobs, milyonlarca insana iş imkânı sağlayarak ekmek kazanma ümidi olur.

Bu üç Amerikalı karakter, Amerika’nın yakın tarihini simgeleyen, zihinlerde yer eden unutulmaz isimlerdir. Hatta birçok yerde, bu üç karakter birleşik bir deyim olarak anılırlar. Bu deyimde biraz da ironi olduğunu kabul etmemiz gerekir. ’20 years ago we had Bob Hope, Johnny Cash, Steve Jobs, Now we have no Hope, no Jobs and no Cash’. Türkiye’miz için bu cümleyi tercüme etmeye kalkarsak : ‘20 Sene önce Ümit, İş ve Paramız vardı şimdi ise Ne Ümidimiz, Ne İşimiz. Ne de Paramız kaldı’ diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Yazar Metin Atamer, Ankara, 14 Haziran 2022

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir