UNDP, UNFPA, UNICEF, WFP ve DSÖ’den Gazze’ye insani yardım malzemelerinin geçmesine ilişkin ortak açıklama

UNDP, UNFPA, UNICEF, WFP ve DSÖ’den Gazze’ye insani yardım malzemelerinin geçmesine ilişkin ortak açıklama

Birleşmiş Milletler ve Mısır Kızılay’ının ilk ancak sınırlı sayıdaki hayat kurtaran insani yardım sevkiyatı, 21 Ekim 2023 Cumartesi günü Refah Sınır Geçidi’nden 20 tırla geçerek Gazze’ye girdi.

Su, gıda, ilaç, yakıt ve diğer temel ihtiyaçlardan mahrum kalan, çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan yüzbinlerce sivile acilen ihtiyaç duyulan yaşamı sağlayacak. Ancak bu sadece küçük bir başlangıç ​​ve yeterli olmaktan çok uzak. Gazze’de 1,6 milyondan fazla insan kritik düzeyde insani yardıma ihtiyaç duyuyor. Çocuklar, hamile kadınlar ve yaşlılar en savunmasız grup olmaya devam ediyor. Gazze nüfusunun neredeyse yarısı çocuklardan oluşuyor.

Gazze’de barınaklar, sağlık tesisleri, su, sanitasyon ve elektrik sistemleri de dahil olmak üzere neredeyse iki haftadır süren sürekli bombalamalar nedeniyle çok sayıda sivil altyapı hasar görmüş veya yok edilmişken, hastalık salgınları ve sağlık eksikliği nedeniyle ölüm oranlarının hızla artması için zaman daralıyor.

Hastaneler yaralılarla dolu. Siviller temel gıda kaynaklarına erişimde giderek artan zorluklarla karşı karşıya. Sağlık tesislerinin artık yakıtı yok ve yerel olarak temin ettikleri küçük miktarlarla çalışıyorlar. Bunların önümüzdeki günlerde tükenmesi bekleniyor. Su üretim kapasitesi normal seviyelerin ancak yüzde 5’inde. Önceden konumlandırılmış insani yardım malzemeleri zaten tükendi. Savunmasız insanlar en büyük risk altında ve çocuklar endişe verici bir oranda ölüyor ve korunma, yiyecek, su ve sağlık hizmetlerinden mahrum bırakılıyor.

Gazze’deki çatışma öncesinde Filistin nüfusunun neredeyse üçte biri gıda sıkıntısı çekiyordu. Bugün mağaza stokları neredeyse tükeniyor ve fırınlar kapanıyor; on binlerce insan yerinden edilmiş durumda ve yemek pişiremiyor ya da güvenli bir şekilde yiyecek satın alamıyor.

İnsani yardım aktörlerinin ihtiyaç sahibi sivillere ulaşmasına, hayat kurtarmasına ve insanların daha fazla acı çekmesini engellemesine olanak sağlamak için Gazze genelinde acil, sınırsız insani erişimin yanı sıra insani ateşkes çağrısında bulunuyoruz. İnsani yardım akışları geniş çapta ve sürekli olmalı ve tüm Gazzelilerin onurlarını korumalarına olanak sağlamalıdır.

Temel hizmetlerin sağlanması için gerekli olan suya, gıdaya, cinsel sağlık ve üreme sağlığı da dahil olmak üzere sağlığa ve yakıta güvenli ve sürekli erişim çağrısında bulunuyoruz.

Sağlık tesisleri de dahil olmak üzere Gazze’deki tüm sivillerin ve sivil altyapının korunması çağrısında bulunuyoruz.

Gazze’de başkalarının hizmetinde hayatlarını riske atan insani yardım çalışanlarının korunması çağrısında bulunuyoruz.

Ve tüm taraflardan uluslararası insancıl hukuka azami saygı göstermeleri yönünde çağrıda bulunuyoruz.

Gazze, son çatışmalardan önce umutsuz bir insani durumdu. Artık durum felakettir. Dünyanın daha fazlasını yapması gerekiyor.

Kaynak:

BM, DSÖ, Cenevre/New York/Roma, 21 Ekim 2023 

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir