UNESCO, futbol efsanesi PELE’nin ölümüne “derinden üzüldü”

UNESCO, futbol efsanesi PELE’nin ölümüne “derinden üzüldü”

Foto: UNICEF/Susan Markisz, Brezilyalı futbol efsanesi Pele, BM genel merkezinde FIFA-UNICEF Çocuklar İçin İttifak’ın açılışında konuşuyor. (Kasım 2001)

Birçok kişinin tüm zamanların en büyük oyuncusu olarak gördüğü Brezilyalı futbol efsanesi Pelé, 82 yaşında, 29 Aralık 2022 tarihinde Sao Paulo’daki bir hastanede hayatını kaybetti.  2021 yılından beri kolon kanseri tedavisi görüyordu.

Dünya çapında sporun gücünü savunan BM Eğitim ve Kültür Kuruluşu (UNESCO), onun vefatından dolayı “derin üzüntü duyduğunu” tweetledi ve Brezilya halkına ve daha geniş “futbol ailesine” başsağlığı diledi.

Pele, 17 yaşında iken, 1958’de katıldığı Dünya Futbol Kupası’nı kazanan Brezilya’nın en genç oyuncusu oldu. 1962 ve 1970’te oyundaki en büyük kupayı iki kez daha kaldırdı. Henüz 15 yaşında başladığı profesyonel kariyeri boyunca 1.363 maçta forma giydi.

1940 yılında Edson Arantes do Nascimento olarak dünyaya gelen, “Siyah İnci” ve “Kral” lakaplı futbol devi, 1977’de futbolu bıraktı.

1999’da, Santos oyuncusu ve Brezilya’nın en saygı duyulan futbol yıldızı, önceki Ballon d’Or kazananları arasında yapılan bir ankette yüzyılın oyuncusu seçildi. O yıl olağanüstü performans sergileyerek yıllık küresel futbol ödülünü kazanan oyuncu oldu.

Birleşmiş Milletlerin çalışmalarına destek

BM Fotoğrafı/Joe B. Sills, BM Çevre ve Kalkınma Konferansı (UNCED) Brezilya’nın İyi Niyet Elçisi Pele (çocuklarla), Brezilya’nın Rio de Janeiro kentindeki Genel Kurul Salonuna giderken çocuklar tarafından karşılandı. (Haziran 1992)

Pele, 1994’ten itibaren hem BM Çocuklara Yardım Fonu UNICEF’in İyi Niyet Elçisi hem de UNESCO Spor Şampiyonu olarak emekliliğinde hatırı sayılır bir zamanını Birleşmiş Milletler ve bu kuruluşların çalışmalarını desteklemeye adadı.

Ayrıca, herkes için daha sürdürülebilir bir geleceğe adanmış ilk büyük küresel kalkınma ve çevre zirvelerinden biri olan, 1992’de Rio de Janeiro’da düzenlenen çok önemli BM Dünya Zirvesi için İyi Niyet Elçisi olarak atandı.

Daha çok Pelé olarak bilinen Brezilyalı futbolcu Edson Arantes do Nascimento, Rio de Janeiro’daki Dünya Zirvesi için İyi Niyet Elçisi olarak taahhüdünü açıklıyor. BM görsel-işitsel arşivinden izleyebilirsiniz.

O zamanlar (01 Ocak 1992) Dünya Zirvesi Genel Sekreteri Maurice Strong, onu yalnızca dünyanın en büyük futbolcusu olarak değil, aynı zamanda kökleri Brezilya’da olan “evrensel bir insan” olarak tanımlamıştı.

Maurice Strong’un gazetecilere verdiği demeçte, “İnsanlara, Dünya’ya olan bağlılığı, onu gerçekten dünyamızın gerçek bir vatandaşı olarak ayırıyor” dedi.

UNESCO, tweet’inde “sporu barış için bir araç olarak tanıtmak için durmaksızın çalıştığını söyledi. Pele çok özlenecek.”

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Genel direktörü Filippo Grandi bir tweet’te “Bu gece hepimiz Brezilya halkının yanındayız” ve “milyonlarca çocuğun kıtalar ve nesiller boyunca hayal kurmasını sağlayan bir adamı kutluyoruz” diye yazdı.

Kaynak: BM Haber Merkezi, New York, 29.12.2022

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir