UNFPA İcra Direktörü Dr. Natalia Kanem’in 2023 Dünya Sağlık Günü ile ilgili açıklaması

UNFPA İcra Direktörü Dr. Natalia Kanem’in 2023 Dünya Sağlık Günü ile ilgili açıklaması

Her iki dakikada bir kadın doğum yaparken ölüyor. Saat bir yıl daha geri sayarken, 287.000 kadın daha aynı trajik kaderi paylaşacak. 

 

Bu ölümlerin çoğu önlenebilir. Kaçınılmaz değiller. Bunlar, sağlık sistemlerinin kadınları ve kız çocuklarını rutin olarak yüzüstü bırakması nedeniyle oluyor. 

 

Kadınlar doğum yaparken ölüyor çünkü çok sayıda sağlık hizmeti mevcut değil, erişilemez, karşılanamaz veya düşük kaliteli bakım sunuyor. 

 

Doğum kontrolü arayan kadınlar benzer engellerle karşı karşıyadır. Hamilelikten kaçınmak isteyen tahmini 257 milyon kadın bunu yapmak için güvenli ve modern yöntemler kullanmıyor.

Bu yılki Dünya Sağlık Günü, küresel “herkes için sağlık” çağrısına katılma anıdır. 

 

Onlarca yıldır, dünyanın dört bir yanındaki sağlık hizmetleri sistemleri, cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetlerinin erişimini ve kalitesini iyileştirmede ilerleme kaydetmiştir. UNFPA bu çabayı destekledi. UNFPA’nın yalnızca 2021’de tedarik ettiği doğum kontrol hapları, 39.000 anne ölümünün önlenmesine yardımcı oldu ve doğum sırasında ölen kadınların küresel sayısında uzun ve istikrarlı bir düşüşe katkıda bulundu.

 

Bugün, endişe verici bir şekilde, küresel ilerlemenin durduğunu görüyoruz. Hatta bazı yerlerde anne ölüm oranları artıyor.

 

Bunun bir nedeni, özellikle COVID-19 salgınının ortasında, temel, hayat kurtarıcı cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetlerine öncelik vermeme ve fonları kesme kararlarının alınmış olması olabilir. 

 

Kadınların ve kız çocuklarının sağlık ve esenliğini diğer hedeflerden daha az önemli görerek, cinsiyet ayrımcılığı genellikle bu tür kararları yönlendirir. 

 

2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nin bir parçası olarak, dünyanın dört bir yanındaki ülkeler evrensel sağlık sigortası ve cinsel sağlık ve üreme sağlığına evrensel erişim sağlamayı taahhüt ettiler. 

 

Buna rağmen, çoğu ülkede, evrensel sağlık sigortası yardım paketleri, üreme kanserleri ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddeti önleme ve müdahale etme ile ilgili önlemler dahil olmak üzere birçok temel cinsel sağlık ve üreme sağlığı müdahalesini kapsamamaktadır.

 

UNFPA, dünyanın her yerinde, herkese ulaşan ve engelliler de dahil olmak üzere farklı nüfus gruplarını barındıran kaliteli cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetleri sağlamak için sağlık sistemlerini desteklemektedir.

 

Cinsel sağlık ve üreme sağlığına yatırım yapmak, sürdürülebilir kalkınmaya ve her kadının, kız çocuğunun ve gencin tam potansiyeline ulaşabildiği bir dünya yaratmaya yönelik temel bir yatırımdır.

 

Bu tür yatırımlar sadece hayat kurtarmak ve iyileştirmekle kalmıyor, aynı zamanda ekonomik kazançlar da sağlıyor: UNFPA’nın hesabına göre, önlenebilir anne ölümlerini ve karşılanmamış aile planlaması ihtiyacını 2030 yılına kadar sona erdirmek için tek bir dolar yatırmak, 2050 yılına kadar 8,40 ABD dolarına kadar ekonomik fayda sağlayabilir.

 

Bu Dünya Sağlık Günü‘nde, tüm insanların mümkün olan en yüksek sağlık standardına ulaşma hakkını destekleyelim. Daha eşit, müreffeh ve sürdürülebilir bir geleceğe giden yol olarak haklar ve seçimlerle cinsel sağlık ve üreme sağlığına erişimi genişletmek için güçlerimizi birleştirelim.

Paylaş
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir