UNFPA İcra Direktörü Dr. Natalia Kanem’in, Dr. Nafis Sadik’ın vefatına ilişkin açıklaması

UNFPA İcra Direktörü Dr. Natalia Kanem’in, Dr. Nafis Sadik’ın vefatına ilişkin açıklaması

UNFPA İcra Direktörü Dr. Natalie Kanem

UNFPA İcra Direktörü Dr. Natalie Kanem, kadın hakkının öncü savunucularından ve kadın sağlığı, kadın hakları ve kadının güçlenmesinin yorulmak bilmeyen savunucusu olan Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA)’nun eski İcra Direktörü (1987-2000) Dr. Nafis Sadık’ın “14 Ağustos 2022 tarihinde vefatını öğrenmekten derin bir üzüntü duyuyorum” dedi.

1994 yılında Kahire’de düzenlenen Uluslararası Nüfus ve Kalkınma Konferansı’nın Genel Sekreteri ve çığır açan Eylem Programı’nın mimarı olan Dr. Sadik, cinsel sağlık ve üreme sağlığı haklarının geliştirilmesine, kadın liderliğine ve küresel kalkınmaya silinmez katkılarda bulunmuş bir öncüydü.

Dr. Nafis SADIK UNFPA İcra Direktörü (1987-2000)

Kahire’deki cesur vizyonu ve liderliği dünyayı iddialı bir yola koydu – Pekin’den ve 1995 Dünya Kadın Konferansı’ndan geçen yolculuğu, Birleşmiş Milletlerin Milenyum Kalkınma Hedeflerinin şekillendirilmesine yardımcı oldu; 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının ve 17 Evrensel Sürdürülebilir Kalkınma Amacının dönüştürücü vizyonunun öngörüsü oldu. Bu yolculuk, milyonlarca kadının ve kız çocuğunun hayatını değiştirmeye yardımcı oldu.

UNFPA’e 1971’de katılan Dr. Sadik, 1977 yılından 1987 yılında İcra Direktörü olarak atanana kadar Yardımcı İcra Direktörü olarak görev yaptı. Dr. Sadik, uzun ve seçkin kariyeri boyunca kadınların ihtiyaçlarına yanıt verilmesine ve kadınların, karar alıcı ve kalkınma politikalarının itici güçleri olarak konumlandırılmalarının önemine dikkat çekti. Gönüllü olarak finanse edilen büyük bir Birleşmiş Milletler programına başkanlık eden ilk kadın olarak, kadın liderliğinin dönüştürücü gücünü kendi örneği üzerinden gösterdi.

Dr. Sadik, bireylerin – özellikle kadınların kalkınmanın kalbi olduğunu, önlerindeki engelleri kaldırdığımızda ve haklarını koruduğumuzda, hem onların hem de toplumlarının gelişeceğini tüm dünyanın anlamasına yardımcı oldu. Kahire’den bu yana milyonlarca kız ve genç kadın, bedenlerinin kendilerine ait olduğunu ve geleceklerini şekillendirme haklarının kendilerinde olduğunu bilerek büyüdüler.

Dr. Sadik, 25 yıl önce Pekin Kadın Konferansı’nda yaptığı konuşmada; “Kadınlara saygının ilk işareti üreme haklarını desteklemektir” dedi. “Üreme hakları, kişinin üremeye hakkının olmasından çok daha fazlasını içerir. Kadınların üreme dışındaki faaliyetlerde desteklenmesini ve aslında kadınları, üremenin tek işlevleri olduğu konusunda ısrar eden bir değerler sisteminden kurtarmayı içerir.”

2000 yılında UNFPA’den emekli olduktan sonra Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Özel Danışmanı ve onun Asya ve Pasifik’teki HIV/AIDS Özel Temsilcisi olarak görev yaptı. Eğitimli bir kadın doğum uzmanı-jinekolog olan Dr. Sadik, Birleşmiş Milletlere katılmadan önce ise Pakistan Merkez Aile Planlaması Konseyi’nin Genel Müdürlüğü görevini yürütüyordu.

ICPD Eylem Programı, Dr. Sadik’in kararlılığının, cesaretinin ve inancının kalıcı bir anıtıdır. Yaklaşık 30 yıl sonra, hala herkes için seçim hakkının ve üreme haklarının desteklendiği bir dünyaya ulaşmak için yol haritamız olmaya devam etmektedir.

UNFPA adına, Dr. Sadik’in ailesine, Pakistan Hükümeti’ne ve halkına, dünyanın dört bir yanındaki kadınlara ve onun kaybının yasını tutan herkese en içten taziyelerimi sunuyorum.

UNFPA İcra Direktörü Nafis Sadık (Pakistanlı) 11 Temmuz 1999 tarihinde Türkiye ziyaretinde, Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Müsteşar Haluk Tokuçoğlu, AÇSAP Genel Müdürü Rıfat Kose, Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Bekir Metin ve heyet üyeleri biraradalar.

Kaynak:

UNFPA Türkiye

 

UNFPA – Türkiye İlişkileri ve Yürütülen Projeler

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir