UNICEF iyiniyet elçileri ve ünlülerden COVID-19 aşı bağış çağrısı

UNICEF iyiniyet elçileri ve ünlülerden COVID-19 aşı bağış çağrısı

İngiliz futbolcu David Beckham, Amerikalı şarkıcılar Billie Eilish, Katy Perry, Angélique Kidjo, oyuncular Orlando Bloom, Whoopi Goldberg ve Liam Neeson da aralarında olduğu 28 UNICEF iyiniyet elçisi 11-13 Haziran’daki G7 Zirvesi öncesi yayımladıkları açık mektupta bu ülkelerin liderlerinden yoksul ülkelere Covid-19 ile mücadelede destek isteyip bir açık mektup   yayınladılar.

Ünlüler, etkili kişiler ve aktivistler, liderlere, “Ağustos ayına kadar bu acil bağışları yapmanızı ve aşı üretimi arttıkça bağışları artırmak için bir yol haritası belirlemenizi istiyoruz” diye yazdılar.

Priyanka Chopra Jonas ve Billie Eilish, Zirvenin G7 hükümetler arası lider ülkeler grubuna COVID-19 aşılarını “hızlı, en çok ihtiyaç duyulan yere” sağlayacak eylemler üzerinde anlaşmaları için hayati bir fırsat sağladığını vurgulayanlar arasındaydı.

Tehdit edici varyantlar 

COVID-19 pandemisi ile bir buçuk yıl mücadele etmesine rağmen, virüs birçok ülkede yayılmaya devam ediyor ve daha fazla okul kapanması, sağlık hizmeti kesintileri ve daha fazla ekonomik serpinti ile şimdiye kadarki tüm ilerlemeyi geri almakla tehdit eden yeni varyantlar üretiyor.

İmzacılardan Ramla Ali, José Manuel Calderón ve Lucy Liu, “Salgın her yerde bitene kadar hiçbir yerde bitmeyecek ve bu, her ülkeye aşıları mümkün olduğunca hızlı ve adil bir şekilde ulaştırmak anlamına geliyor” dedi.

Boşa atış tehlikesi 

UNICEF, zengin ülkelerin aynı anda yoksul ülkelere büyük miktarlarda kullanılmamış doz aşılar göndermesi halinde milyonlarca aşının boşa harcanabileceği konusunda uyardı ve yoksul ülkeler onları silahlandıracak kaynaklardan yoksun olduğu için yıl boyunca istikrarlı bir arz olması gerektiğini açıkladı.

UNICEF, BM liderliğindeki aşı eşitliği girişimi COVAX adına hâlihazırda aşı dağıtıyor olsa da, 190 milyon eksik doz aşı savunmasız insanları tehlikeli bir şekilde korumasız bırakıyor. Ve bazı ülkeler bu yıl içinde aşı bağışlamayı taahhüt etse de, acilen “şimdi” ihtiyaç duyulduğunu söylediler.

UNICEF’in analizine göre, G7 ülkeleri yakında, yetişkin nüfuslarını aşılamak için mevcut planları önemli ölçüde geciktirmeden, aşılarının yaklaşık yüzde 20’sini Haziran ve Ağustos ayları arasında bağışlamaya yetecek, 150 milyon doza eşdeğer aşı dozuna sahip olacaklar.

“Dünyanın umutları omuzlarınızda. Birlikte, bu zorluğun üstesinden gelmelisiniz. Her çocuk ve herkes için daha sağlıklı, daha parlak ve daha adil bir gelecek inşa edelim” sözleriyle sona erdi.

Mektubu imzalayan diğer yıldızlar arasında Orlando Bloom, Gemma Chan, Olivia Colman, Pau Gasol, Juan Manuel López Iturriaga, Liam Neeson, Katy Perry ve Claudia Schiffer yer alıyor.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir