UNICEF küresel tedarik ve COVID aşılarının tedarikine liderlik ediyor.

UNICEF küresel tedarik ve COVID aşılarının tedarikine liderlik ediyor.

(BM Haberleri, New York, 4.9.2020)

Ajans, BM Çocuk Fonu’nun (UNICEF), tüm ülkelerin aşı bulunduğunda, başlangıç ​​dozlarına güvenli, hızlı ve eşit bir şekilde erişmesini sağlamak için COVID-19 aşılarının tedarikinde ve küresel aşı tedarikinde liderlik yapacağını duyurdu.

170’den fazla ekonomiyi içeren aşı tedarik ve dağıtım çabası, türünün Dünyadaki en büyük ve en hızlı operasyonu olma potansiyeline sahiptir.

UNICEF İcra Direktörü Henrietta Fore, “Bu, COVID-19 salgınına karşı yüksek riskli mücadeleyi sürdürmek İçin Hükümetler, Üreticiler ve çok taraflı ortaklar arasında kapsamlı bir ortaklıktır” dedi.

“Tüm toplumlara aşı arayışımızda, UNICEF, tüm ülkelerin ilk aşının üretilmesinden sonra ilk dozlara güvenli, hızlı ve eşit bir şekilde erişebilmelerini sağlamak için aşı tedarikindeki benzersiz güçlü yönlerinden yararlanıyor.”

UNICEF dünyanın en büyük tek aşı alıcısıdır ve yaklaşık 100 ülke adına rutin aşılama ve salgın müdahalesi için yılda 2 milyardan fazla çeşitli aşı dozu tedarik etmektedir. 

COVAX Tesisi adına

UNICEF, Pan Amerikan Sağlık Örgütü (PAHO) ile işbirliği içinde, COVAX Küresel Aşı Tesisi adına 92 ​​düşük ve düşük orta gelirli ülke için COVID-19 aşılarının dozlarını tedarik etme ve tedarik etme çabalarına öncülük edecektir ve Ülkelerin aşı alımları kendileri tarafından desteklenecektir.

Buna ek olarak, 4 Eyllül 2020 Cuma günü yapılan açıklamada; UNICEF tarafından destekleme alımları için yapılacak ihalede koordinatör olarak görev yapacak, 80 ve daha yüksek gelirli ekonomiler COVAX Kuruluşununa katılma niyetlerini ifade ettiler ve kendi bütçelerinden aşıları finanse edeceklerini BM’ in ilgili kuruluşuna bildirmişlerdir.

UNICEF, bu çabalarını Dünya Sağlık Örgütü ( WHO ), GAVİ Aşı İttifakı (Yoksul ülkelerde aşıya erişimin artırılması amacıyla kamu-özel sektör küresel sağlık ortaklığıdır), Salgına Hazırlık Koalisyonu (CEPI), PAHO, Dünya Bankası, Bill ve Melinda Gates Vakfı ve diğer ortaklarla yakın işbirliği içinde gerçekleştirecektir.

COVAX Kuruluşu, hiçbir ülkenin gelecekteki bir COVID-19 aşısına erişememesini sağlamak için tüm ülkelere açıktır.

Pazar değerlendirmesi ve sonraki adım

Yaklaşık 28 üretici, 2023 yılına kadar COVID-19 aşıları için yıllık üretim planlarını UNICEF ile paylaştı ve pazar değerlendirmesinde, ilaç üreticilerinin önümüzdeki 1-2 yıl içinde toplu olarak “benzeri görülmemiş miktarlarda” aşı üretmeye istekli olduklarını belirtti.

Bununla birlikte, üreticiler, bu kadar büyük ölçekli doz üretimini desteklemeye yönelik yatırımların, diğer şeylerin yanı sıra, klinik deneylerin başarılı olup olmadığına, önceden satın alma anlaşmalarının yapılıp yapılmadığına, finansmanın onaylanıp onaylanmadığına ve düzenleyici ve kayıt yollarının modernize edilip edilmediğine büyük ölçüde bağlı olacağının sinyalini verdiler. .

UNICEF, bir sonraki önemli adımın, kendi kendini finanse eden ekonomilerin 18 Eylül 2020 tarihine kadar COVAX Kuruluşuna kaydolmasını sağlamak olacağını ve bunun da COVAX’ın üretim kapasitesini geniş ölçekte artırmaya yönelik erken, risk altındaki yatırımları desteklemesini sağlayacağını bildirdi.

Başarı için ‘kritik ortak’

GAVİ’nin İcra Kurulu Başkanı Seth Berkley, “UNICEF, GAVİ’nin son yirmi yılda başarısının kritik ortağı oldu ” dedi. GAVİ, 20 yıl içinde hayat kurtaran aşılarla 760 milyonun üzerinde çocuğa ulaşarak 13 milyondan fazla ölümü önledi.

“UNICEF, hayat kurtaran aşılarla dünya nüfusunun yarısından fazlasına ulaşmamıza yardımcı oldu … Bu uzmanlık ve deneyim, COVAX’ın – güvenli ve etkili COVID-19 aşılarını hızlı bir şekilde temin etmek ve sunmak için küresel bir çaba olarak – sağlanmasında önemli olacaktır. Zaman içerisinde ve benzeri görülmemiş bir ölçekte – dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar en çok risk altındaki kişileri koruyabilir. ”

“Birlikte bu salgının akut aşamasını sona erdirmek için çalışabiliriz  – Dr. Berkley, GAVİ CEO”

Herkes için aşı

COVAX Küresel Aşılar Kuruluşu aşı ayağıdır. COVID-19’la Mücadele için Kurulan Grup (ACT-Accelerator) , tedavi için ilaçların geliştirilmesini hızlandırmak ve her yerde insanlara bunları kullanılabilir hale getirmek için Nisan 2020’de başlatılan bir girişimdir.

Aşı İttifakı GAVİ tarafından işletilmektedir; Çok uluslu ve gelişmekte olan ülke aşı üreticilerinin yanı sıra CEPI ve DSÖ ile birlikte yürütülen bir girşimdir.

COVAX Kuruluşu, COVID-19 aşılarının geliştirilmesi, tedariki ve tahsisi için mümkün olduğu kadar çok ülkenin işbirliği yapmasını sağlamak için çalışmaktadır.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir